Atlanta Hawks “devam” dedi / İSMAİL DURLANIK
12.10.2021 - 09:47

Atlanta’nın geçen sezonki macerasını, “Hawks istedi bir göz Allah verdi iki göz” sözleriyle anlatsak yeridir. Play-off umuduyla başlayan sezon konferans finaliyle sonuçlandı. Rüya gibi geçen sezonun ardından GM Travis Schlenk‘in devamlılığa yatırım yapacağını düşünüyordum. Öyle de oldu. John Collins’e istediği kontratı veren Hawks, Trae Young’la da maksimum kontratla anlaştı. Veteran gard Lou Williams sözleşme yenilenen bir diğer isim oldu. Dış transferde ise Gorgui Dieng sakatlanan Onyeka Okongwu’nun yerine yedek pivot olarak alınırken, Delon Wright, Trae Young’ı yedekleyecek oyun kurucu olarak kadroya dahil oldu. 

Hawks çok derin ve farklı basketbol oynayabilecek bir kadroya sahip. Bu açıdan ligin en iyisi diyebilirim. Koç Nate Mc Millan isterse Trae Young, Cameron Reddish, De Andre Hunter, John Collins ve Clint Capela’dan oluşan savunma ağırlıklı 5 yapabilir, Trae Young’ın yanına Bogdanovic, Hunter, Gallinari ve Gorgui Dieng beşiyle 5 şutörlü bir kadroyla oynayabilir ayrıca Trae Young, Kevin Huerter, Cameron Reddish, De Andre Hunter, John Collins’li kadroya kısa ve atlet bir beşle oynayabilir.

Atlanta Hawks kısa savunmasında sorun yaşaması yüksek olasılık. Trae Young ve Bogdan Bogdanovic iyi bir ikili oldu. Hücumda ve oyun kurmada takımı taşıyorlar. Ancak her ikisi de çok kötü savunmacı. Keza yedekten gelen Lou Williams da öyle. Young ve Bogdanovic’in birlikte oynadığı dakikalarda De Andre Hunter, John Collins ve Clint Capela’nın sahada olması ve savunma odaklı oynaması gerek. Savunmacı kimliğiyle tanıdığımız Koç Nate Mc Millan geçen yıl savunmayı bir seviye yukarı taşımayı başarmıştı. Bu sene biraz daha savunmaya odaklanmalı. Çünkü play-offlar için Hawks savunması yeterli olmuyor.

Atlanta’nın savunma dışındaki bir diğer sorunu oyuncuların çok sık sakatlanması. Geçen sene Cam Reddish ve De Andre Hunter 50, Bogdan Bogdanovic 30, Clint Capela 10, sakatlığı nedeniyle bu senenin önemli kısmını kaçıracak olan Okongwu 20, Galinari 20, Trae Young ve John Collins 8 civarı maç kaçırdı. Kadro derin olduğu için sakatlıkların etkisi fazlaca hissedilmedi ama devamlılık açısından sık sakatlıklar sorun oluşturuyor. Öte yandan tüm oyuncuların sağlıklı bir sezon geçirmesi Koç Nate Mc Millan’ın süre paylaşımı açısından zorlanmasına yol açabilir ama Mc Millan’ın bu durumdan rahatsız olacağını sanmam.

Hawks en kötü ilk 5 içinde kalıp play-off yapar. Bir tur da geçerler. Sonrası rakibe ve Trae Young’un performansına bağlı. Hawks belki geçen seneki gibi Konferans Finali oynayamaz ama genç ve üst düzey verim veren kadrosu var. Ayrıca takımın starı Trae Young geçen sene play-offlarda baskı altında başarılı olabileceğini gösterdi. Knicks ve Sixers serilerinde motivasyonunu bozmak için herşey yapıldı ama Youg sakin kalmayı başardı. Üstelik turu getiren sayıları da atmayı ihmal etmedi. O artık bir lider ve starlıktan süper starlığa adım atmak üzere. Hawks’ın elinde takas için çok sayıda genç yetenek var.  Şayet doğru hamleler yaparsa önümüzdeki yıllarda bir şampiyonluk imkansız değil. Çünkü Trae Young’ın şahsında lokomotif oyuncusunu buldu. Ona uygun yan parçalarla örneğin Bogdanovic ve Hunter’ı tutarak savunmaya yapılacak bir Marcus Smart hamlesi Atlanta’yı bir seviye yukarı taşır.

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz