Anadolu Efes kaldığı yerden / GÖKHAN TÜRE
29.09.2022 - 11:10

Sezonun ilk buluşmasında rakibine göre ‘daha hazır’ olan Anadolu Efes, Fenerbahçe BEKO karşısında oyun kurucu&pivot kulvarında da fark yaratmayı başardı.

Fenerbahçe BEKO cephesinde sakatlığı nedeniyle oynamayan Bjelica, Jekiri ve Biberovic dışında Edwards ve Booker coach tercihi ile tribünde olan isimlerdi. Coach Itoudis’in bu tercihi sezonun ilk maçı olması henüz kadronun yeni yeni şekillenmesi göz önüne alındığında eleştiriye açık değildi. Ancak Sarı-Lacivertliler ilk 3 periyot boyunca öylesine kötü hücum bir performansı sergiledi ki eminim coach Itoudis de özellikle Edwards için pişmanlık duymuş olabilir… Fakat bu tercihe “berbat” hücum performansının denk gelmesi ancak şanssızlıkla açıklanabilir.

Başa dönecek olursak, her takım için “hayati” önem taşıyan iki pozisyonda Anadolu Efes, Micic ve Zizic’le oyunun neredeyse tamamına hükmetti. Lacivert-Beyazlılar’ın dikkat çeken bir diğer tarafı da Zizic başta olmak üzere Clyburn ve MBaye’nin “40 yıllık Efesli” tadındaki performansıydı. Clyburn ve Zizic’in yaz boyu takımla birlikte çalışmalarının etkisi hissedildi. Ama Eurbasket’te Fransa ile mesai veren MBaye’nin bu kadar çabuk uyum sağlamış olması ekstraydı.

Micic yine bildiğiniz gibi… Takımının O’na ihtiyaç duyduğu anlarda yine bitiriciliğini, özellikle de çizgi gerisinden konuşturup, 9 asistle de organizasyonu şekillendirip sonuca direk etki etti. Beaubois da Larkin’in yokluğunda özellikle oyunun başında rakibin savunmasını felce uğratan üçlükleri sıralayıp, 7 asistle üzerine düşenden fazlasını yaptı. O da geçen sezon sakatlıklarla boğuştuktan sonra yazı iyi geçirenler arasında…

Fenerbahçe BEKO cephesinde ihtiyaç duyulan en önemli şey zaman… Wilbekin ile Calathes’in bir arada ya da ayrı ayrı sahada olduğu zamanlarda takımı hücumda yukarı çekecek ritmi 1-2 maçta bulmaları olası değil… Uyum sürecinin en sancılı kısmı bu olacak kuşkusuz… Ancak takım olarak savunmadaki gayret dünkü yenilgiye rağmen takdir edilecek cinstendi. Itoudis’in, Edwards’ı oyun planını savunma bazlı kurguladığından tribünde oturtması da normaldi. Avrupa’daki ilk deneyiminde O’nu müthiş bir hücum silahı olmanın yanında savunma yönünü de geliştirmesi gibi bir “zorunluluk” bekliyor… Hele de Euroleague gibi Dünya’nın “en sert” liginde boy göstereceği hesap edeceğinde Fenerbahçe BEKO’ya artı değer katabilmesi için bu şart…

Sonuçta Anadolu Efes, kadrosuna yaptığı çok önemli eklemelerle kaldığı yerden devam ediyor… Fenerbahçe BEKO ise yeni coachu Itoudis ve yeni oyuncularla yepyeni bir maceranın başlangıcında… Takım kimyasını oturtmaları elbette zaman alacak… Sahip oldukları potansiyeli açığa çıkarmaları, Itoudis’in bu yolu bir şekilde bulması onları da “her kulvarda favori” konumuna getirecektir.

Anadolu Efes’e tebrikler, Fenerbahçe BEKO’ya da bol şanslar… İkisinin de yolu açık olsun…

Yorumlar


Beyaz golge Asıl utanılacak ! Efes in hala bir kadın takımı olmaması !! Ben Efes in taraftarı olsam gerçekten utanırım !!
01-10-2022 11:08
Kubilay İnsanda utanma duygusu olmayınca olmayınca, değil 2,10 kupa kaldırsa gene laf eder. Bu sene kendileri için işlerin kötü gideceğini ve Efesin euroleaugenin en büyük favorisi olduğunu görünce gene benzer yorumlar geldi. Şapkanızı çıkarın, Efesi seyredin de basketboldan keyif alın bari.
30-09-2022 18:46
efesli Gökhan bey güzel yazınız için teşekkür ederim,Avrupanın en büyük takımı Anadolu Efesi tebrik ederim.Fb'ye gelince bu sene F8 yaparlarsa çok büyük bir başarı olacaktır,sezon ortasında FB'nin bu fanatik taraftarı Ituudıs ve Clatahesi baskı yaptırtarak göndertirse hiç şaşırmam,şimdiden homurdanmalar başladı bile,bir yenilgi ile takımı yerden yere vurmaya başladılar,daha eurolig başlasında Fb'yi o zaman göreceğiz,bu kısalarla ne yapacak çok merak ediyorum.
30-09-2022 09:40
efesli "Beyaz Gölge" size EFES o son şampiyonluğu yıllarca oyalanın diye verdi,şimdi o şampiyonlukla övünün durun,yok rus takımları,yok kovıd,bunlar boş söylemler,olmuş bitmiş işlerle,uğraşmayın,ne kuyruk acısı varmış be,tüm FB'liler tornadan çıkmış gibi aynı şeyleri söyleyip duruyorsunuz,Kabul edeceksiniz bu ülkenin ve Avrupanın basketbolda en büyüğü ANADOLU EFES.NOKTA.
30-09-2022 09:31
Beyaz gölge Bjk ve gs taraftarlarının basketbolda ki hayal kırıklığı ortada !! Öyle olunca Efes üzerinden FB yi eleştirmek hem ilginç hemde komik oluyor !!
29-09-2022 14:17
Beyaz golge Nerede kalmış Efes !? EL ten yola çıkarak söylediyseniz yine yanlış ! Birincisi Efes iki EL şampiyonluğuda iki tabiri yerindeyse arızalı yıla dayanır !! Kovid ve Rus takımlarının diskalifiye edilmesi ! Asıl bu yıl kimin ne olduğu anlaşılacak. Kullandığınız ifade BSL ile ilgiliyse yine yanlış ! Yanlış ! Çünkü son BSL şampiyonu Fenerbahçe !
29-09-2022 14:13
Serdar Topaloğlu Gökhan bey sezonun başlangıcı olduğu için kelimelerini son derece yumuşak seçmiş. Efes için tebrik etmek ve başarılar dilemekten başka bir yoruma ihtiyaç yok. Gelen oyuncuların büyük katkı sağlayacağı isimleri ilk lanse edildiği andan beridir bekleniyordu. Aynı şeyi FB için tersine söylemek mümkün. Koç dışında yapılan transferlerin tam bir hayal kırıklığı olduğu çok açık. Yönetimin yıllardır yaptığı basket takımını itibarsızlaştırma politikası tam gaz devam ediyor. Tabii burada cezayı taraftarın kesmesi lazım. Sonu belli olan maçlara takımını desteklemek, bu kötü kadroyu seyretmeye gidiyorsa, yönetime net mesaj verememiş oluyor. Dolayısı ile gittikçe güçten düşen takımı ile ilgili önüne ne konulursa razı bir taraftar profili var. Tabii bu profildeki izleyici fark maç boyunca 7 sayıya düşünce mal bulmuş mağribi gibi seviniyor. Bu sezon için bırakın euroleague de ilk 8'i, ilk 10 içinde kalması bile şaşırtıcı olur.
29-09-2022 12:43

Yorum Yazın