Anadolu Efes Çizme’yi aştı! / GÖKHAN TÜRE
26.11.2022 - 12:50

Anadolu Efes, Virtus Bologna deplasmanında kazanarak çok kritik bir dönemeci iki deplasman galibiyetiyle aşmayı başardı.

Barcelona’yı yendikten sonra 3 galibiyet, 5 yenilgi ile çıktığı İtalya turunun ilk ayağında Milano’yu, 2. ayağında da Virtus’u yenmeyi başaran Efes, bu sezon ilk kez üst üste 3 maç kazanarak hem yükselişini sürdürdü hem de kaybolmaya yüz tutan özgüvenini de yukarı çekti.

Anadolu Efes’te son dönemde dikkat çeken en önemli gelişme savunma direnci… Sezon başından bu yana baş ağrıtan en büyük sorun olan savunmada M’Baye başta olmak üzere herkesin taşın altına elini sokması fark yaratıyor. İlk yarıyı sadece 1 üçlük isabetine karşın önde kapamalarında hem bu savunma hem de kısaların penetre ile potaya gitmesinin payı büyüktü.

Aslında dün Efes maçı sonunda kriz yaşamadan kazanabilirdi. Fark birkaç kez çift hanelere çıkmışken yapılan basit top kayıpları, Virtus’un yeniden oyuna ortak olmasına neden oldu. Neyse ki Beaubois ve Clyburn’ün kritik sayıları, Micic’in kıpırdanması, Efes’in İtalya’dan bir galibiyet daha çıkarmasına yetti.

MICIC’E HAKSIZLIK YAPILMAMALI

Dün kırılma anlarında yaşanan basit top kayıplarından maç sonu şikayetçiydi coach Ergin Ataman… Bu kayıpların Virtus’un oyunda kalmasına yol açtığından yakındı. Üstü kapalı Micic’e göndermede bulundu. Ancak bu sıkıntıya bir de şu yönüyle bakmak daha akılcı ve hakkaniyetli olur diye düşünüyorum… 36 dakika 25 saniye sahada kalan, sadece 3,5 dakika soluklanma fırsatı bulabilen ve aşağı yukarı her maç buna yakın süreler alan ve top sürekli elinde olan bir oyuncuyu da 7 top kaybı yaptığı için eleştirmemeli… Larkin’in yokluğunda O’nu soluklandıracak bir alternatifin yoksa eğer kabahati biraz da kendinde arayacaksın... Türk oyuncuları verimsizliği yüzünden sık sık eleştiriyorsan eğer, onları coach olarak daha verimli hale niye getiremiyorum diye bir kendine soracaksın? Mesela Buğrahan Tuncer… Efes’teki 4. sezonunda… Çok yetenekli, saha görüşü de bir o kadar iyi olan bir oyun kurucu olduğu herkesçe malum… Eğer bu 4 yılda, O’nun gibi yetenekli bir oyuncu Micic’i soluklandıracak seviyeye gelmemişse (!) sorun Buğrahan’da mı, yoksa bu kadar uzun bir zamanda O’nu bir türlü hazır hale getiremeyen, ya da geldiğine inanmayan coachta mı?.. Eğer öyle ise, gerçekten olmuyorsa 4 yıldır niye hala kadroda?.. Efes’ten ayrılıp Frutti Extra Bursaspor’a giden Onuralp ve Yiğitcan’ın yeni takımlarında “ana unsur” olmaları tesadüf mü yoksa coaching becerisi mi?.. Geçmişin Türk oyuncu fabrikası Efes’in 11 oyuncu ile çıktığı Virtus deplasmanında 10 oyuncunun yabancı olması ise ayrı bir yazı konusu olur…

Yorumlar


Beyaz golge Kişisel becerilerle maçlar alınıyor ! Asist / top kaybı oranı , 14/11 ! Nereye kadar !?
26-11-2022 12:58

Yorum Yazın


Tweetlerimiz