Özel olaylar!
03.06.2016 - 08:56

Bu iş böyle olmayacak! 6222 sayılı yasa hiçbir işe yaramıyor: Adam dünyaca ünlü koçun yüzüne tükürüyor, midelerimizi bulandırıyor, dünyaya Türkiye’yi rezil ediyor, yakalanıyor ve salıveriliyor. Tamam! “Tutuklansın hapislerde çürüsün” demiyoruz ama kendi camiasında ‘krallık’ mertebesine de çıkarılmasın...

Burnu sürtülmeli bu gibilerin. Örneğin yaratıcı bir yargıç, suçüstü yakalanmış bu adama önce hapis cezasını basar, sonra da cezayı kamu hizmetine çevirebilir. Bizim aradığımız ‘yaratıcılık’ verilecek kamu hizmetinin niteliğini seçerken olur: Hani.. Ben olsam.. Bu tükürükçü lamaya, Fenerbahçe salonunda Obradovic’in kullandığı tuvaleti paspaslama hizmetini önerirdim. Ya hapis ya Fenerbahçe’nin kenefine paspas! Seç bakalım arkadaşım. Kırk katır mı istersin kırk satır mı? Temizlesen bütün camiana ‘rezil’ olacaksın. Temizlemesen belki ‘vezir’ olacaksın ama ucunda aylarca hapis yatmak var. Üstelik artık zanlı değil suçlu olduğun için paspas yaparken (veya hapse giderken) resimlerin gazetelere basılacak; Belki işinden atılacaksın, belki çocuklarınla okulda dalga geçecekler... Ve daha neler neler? Senin başına gelenler tüm fanatiklere ders olur belki. Değil koça balgam atmak, lavaboya bile tükürmeye korkar senden sonrakiler...
Diyelim şu Trabzon’da hakemi yumruklayan fanatiği yakaladık. Onu salıverip “Trabzon seninle gurur duyuyor” diye alkışlatacağımıza, yumrukladığı hakemin soyunma odasını paspaslatırsın ona. Delikanlılık, arkası dönük bir adama yumruk atmak mıymış yoksa hapis cezası yerine hakemin pislediği yeri temizlemek miymiş görürüz?

Genel kurallar!
Bu konuyu verdiğimiz iki örnekten yola çıkarak kulüp bazında algılamayın. Bunlar güncel ve tarafsız vicdanları yaralayan olaylar olduğu için seçilmiştir. Dilerseniz, hayal gücünüzü kullanıp 6222 sayılı Sporda Şiddetin Önlenmesi Yasası’na göre hüküm giymiş birinin, sizin tuttuğunuz takımın kenefini paspasladığını da düşünebilirsiniz. Biliyorsunuz: Küfürcüler, çakmak atanlar, tükürenler ve yumruk sallayanlar her takım taraftarı arasında bolca bulunuyor. Amaç bunları vezir değil rezil etmek olmalıdır...
Bilinen bir örnektir: İngiltere’de bir yargıç Hyde Park’da yalnız dolaşan bir kadına tacizde bulunan kişiye 7 yıl hapis cezası vermiş. Açıklamasında ise söyle demiş: “Bunun bir yılı kadına tacizde bulunduğun için, 6 yılı da kadınların korkusuzca parkta dolaşmalarına engel olduğun için verilmiştir.” Yıllarda, yerlerde yanılıyor olabilirim ama işin özüne bakın siz. Hukuk Fakültesi yıllarından şöyle bir şey anımsıyorum: “Cezalar caydırıcı, ıslah edici ve suçtan zarar görenlerin incinen duygularını tatmin edici olmalıdır...” 6222 bu şekliyle uygulanınca bu amaçların hiçbirine hizmet etmiyor. Bu nedenle.. Yaratıcı (ve takım tutmayan) yargıçlar aranıyor!

Yorumlar


çinko Hoş bir ceza önerisi ! Yazıyı keyifle okudum VE hem bu olayı ve her şeyi sadece FB - GS -BJK at gözlükleri ile bakanlardan artık çok SIKILDIM !!!
06-06-2016 10:45
Mertbaba Hocam bu sitede olan "Aziz Yıldırım a 3 ay(tatilde ceza) tribün cezası aldı" haberini okumanızı tavsiye ederim.Başkana da uygun bir ceza bulursunuz herhalde...
04-06-2016 08:59
vom Özgüreda kızma adam gerçekleri kaleme alınca öfkeleniyorsunuz. 25 milyonluk camia'yı kastetmiyor tabiki fakat 25 milyonluk camiayı yönetenlerin tükürüğü ayran yapan açıklamalarını söylüyordur belki.
04-06-2016 07:43
Hosgeldin Tükürenin takımdaşları halen durumu rakibine yükleyecek, tenkit edecek yorumlar yazabiliyorlar. İnsanda utanma yoksa , ne ceza verirseniz verin değişmezler.
04-06-2016 00:32
Barış Önol bence bu kulüpler birbirleriyle spor karşılaşmasına çıkmasınlar, hiçbir dalda. tek çözüm bu. 3-4 sene yapmasın maç falan. kürek takımları arasında bile müsabaka olmasın. İNANIN HİÇBİR ŞEY KAYBETMEYİZ! puansız geçsinler o maçları. zaten yapılan şey spor değil, nefret üreten bir mekanizma kurulmuş ve bunu yönetemezsiniz. o tuvaleti temizlesin bu bilmem ne yapsın, olmaz. bitmez. Siz de bu yazıyı yazmazsınız, ne güzel işte. Basketbolu yazarsınız. Mesela ben yıllar yıllar once okumuştum en güzel yazınızı. sokakta çocuklarla basketbol oynarken attığınız 'deliksiz' şutlara hayran çocukları anlatmıştınız. var mı o yazı biyerlerde acaba. tekrar okusak onu, unutsak tarih öncesinde kalması gereken maymunluklarımızı...
03-06-2016 19:50
Özgüreda Sn Kurt şu cümleniz çok yanlışki yazıyı bu temele oturtmuşsunuz "Tamam! “Tutuklansın hapislerde çürüsün” demiyoruz ama kendi camiasında ‘krallık’ mertebesine de çıkarılmasın..." yani 25 milyon G.saray taraftarı bravo koçum iyiki tükürdün mü dedi size göre G.saray Başkanı bir yanlış yaptı mı fırsatını kaçırmadığınız gibi yine bir terbiyesizden G.saraya tenkit edecek bir konuyu bulmanın coşkusuyla yazmışsınızda yazmışsınız. FB Başkanının rakip koçu ayağa kalkıp tirübünden azarlar gibi konuşması size göre konu bile etmeye deymez öyle mi? Teşekkürler başka sorum yok."
03-06-2016 18:24
bull gsnin o sene şampiyon olduğu dakika fenerli taraftarlar alkışlıyorken üzerlerine durduk yere biber gazı sıkan polisleri neden göremezden gelir bu sözde hakikat özde hikaye peşinde koşan arkadaşlar, bilinmez... bir ülke düşün ki, vatandaşları polis tarafından tahrik edilsin, üzerlerine biber gazı kapsülü sıkılsın, hem de haketmedikleri halde. sizlere ağır gelir bu hakikatler güzel kardeşim, siz gidin yine masallara hakikat diyip kendinizi kandırın olur mu?
03-06-2016 18:11
Deniz Genel olarak yazıyı beğensem de bataklıktan çok sinekle uğraşan bir yazı kaleme almış basketbol duayenimiz. “Her takımda oluyor” gibi suya sabuna dokunmayan anlayışlar sebebiyle, GS camiası hiçbir taraftar/holigan olayını üzerine almıyor hatta sahipleniyor. Halbuki olaylardan ve olaylara verdiği tepkilerden anlıyoruz ki asıl sorun GS yönetiminde. "Tükürme olmamıştır, FB uydurmuştur, ayrandır o ayrandır, ayran iyidir” pişkinliği, NTV Spor yayını ve adli mercilerin işyerine baskın yaptığı lama zihniyetli mahlukun pişmanlık ifadesine rağmen düzeltilmedi. Bir kere daha söylüyorum; potansiyel olarak herkes yapabilir paradigmasından sıyrılarak, yazıya konu bu tür sahaya yabancı madde atma, toplu küfür, tükürük vb. gibi spor markamızı aşağıya çeken olaylarda kim yaparsa onun çok net ve caydırıcı şekilde, hem gerekli önlemleri almayan camiaya hem de bireylere ceza verilmesi elzemdir.
03-06-2016 17:58
hakikat PEKİ GALATASARAY IN FB STADINDA ŞAMPİYON OLDUĞU MAÇTAN SONRA KADIKÖYÜ SAVAŞ ALANINA ÇEVİRİEN FB Lİ YÖNETİCİLER VE TARAFLARIN NE CEZA ALDIĞINI BİLİYORMUSUN. EZELİ RAKİBİNİN ŞAMPİYONLUĞUNU HAZMEDEMEYEN FB. Lİ YÖNETİCİLERİN NE YAPTIĞINI BİLİYORMUSNUN. ŞİMDİ BÜTÜN OLAYLAR GS ALEYHİNE YA ORTAYA ÇIKARSIN.
03-06-2016 16:48
Birol Mükemmel fikir 0 katılıyorum, yazınız için teşekkürler.
03-06-2016 12:21
Emre Gerçekten çok güzel ve anlamlı bir yazı. Tebrikler Ahmet Kurt.
03-06-2016 11:58
ali kuşçu süper yazı olmuş elinize sağlık
03-06-2016 09:22

Yorum Yazın