ONAN: Performansını arttırmayan hakem elenir
01.01.2018 - 12:03

TBF CEO'su Ömer Onan, basketbol gündemini değerlendirdi, çok önemli açıklamalar yaptı.

TBF binasında bir grup gazeteci ile bir araya gelen ve Basket Dergisi'nin de yer aldığı toplantıda Onan, soruları yanıtladı.

Onan'ın açıklamaları şöyle:

- Ligde normalin de üzerinde hatalar oluyor, hakem konusundaki çalışmalarınız ne zaman karşılığını göstermeye başlar?

 

Bizim elimizde sihirli değnek yok ama şunu getirmeye çalıştık. Bir profesyonel hakemlik yaratalım, bunun sayısını da ileride arttırabiliriz, aşağıdan gelen yetenekli çocuklar bunu iş olarak görsünler ve bir havuz oluşsun. Bazı çalışmalar yapıyoruz, takibini de yapıyoruz, federasyondaki herkes canla başla çalışıyor. Biz işimize çok konsantreyiz, aynı şekilde hakem arkadaşların da işlerine konsantre olmaları çok önemli. Başkan ilk yemek verdiği zaman dedi ki, biz buraya geldik, rahat olun, gördüğünüzü çalın, biz her zaman işini düzgün yapanın arkasındayız.

Ama tabi ki iyi oyuncu, kötü oyuncu, iyi antrenör, kötü antrenör varken, hakemler içerisinde de kendini geliştiren, kendini geliştiremeyen, bu işe çok kafasını yoran veya yormayan arkadaşlar var. Eğer bunlar varsa da, biz burada olduğumuz sürece, performanslarını arttıramıyorlarsa elenecektirler. Herkes işini en üst düzeyde yapmalı.

Kulüpler de şunu bilmeli, bu EuroLeague'de de, FIBA'da da, her yerde böyle. Üç hakem ortalama 700-800 düdük çalıyor bir maçta. Bunun %60-70'ini doğru çalıyorsa iyi hakem deniyor. Nasıl ki %45 üçlük atan bir oyuncuya nokta şutör diyorsunuz, 10 şutun 4.5'ini sokuyor demektir bu da. Hakem de hata yapacak, önemli olan bir maça etki ediyor mu ya da üst üste çok mu kötü yönetiyor. Bunun da notlamasını yapıyoruz zaten. Geçen gün EuroLeague maçlarını seyrettik, doğru muydu her karar? Ne 1-2 düdükle maç kaybediliir, ne de 1-2 düdükle maç kazanılır. Maç sonunda çok dramatik bir hata yaparsın, onun karşılığında da cezası var.

Türkiye'de alışılmış bir şey var, iyi olduğu zaman transfer çok iyi, oyuncu çok iyi. Kötü olduğu zaman hakemler çok kötü.

Yorumlar


YELDEĞİRMENLİ Türk basketbolunun ilerlemesi için bence en önemli etken hakemlerimiz. Kulüpler ellerinden geldiğince kadrolar kuruyorlar, oyuncular ter döküyorlar, bir bakıyorsun beceriksiz ve çapsız hakemler çıkıyor bütün yatırımlar batıyor. Bilhassa bayan liglerindeki hakemler felaket. Ama ellerinde öyle bir silah varki; hemen beceriksizliklerini kapatıyorlar: koça teknik faul. Bu hakem performansları değişmedikçe bilhassa bayanlarda işimiz çok zor.
01-01-2018 20:00

Yorum Yazın