ONAN: İpekçi bu ay yıkılacak, 2020'de yeni tesis hazır olacak
01.01.2018 - 21:51

TBF CEO'su Ömer Onan, basketbol gündemini değerlendirdi, çok önemli açıklamalar yaptı.

TBF binasında bir grup gazeteci ile bir araya gelen ve Basket Dergisi'nin de yer aldığı toplantıda Onan, soruları yanıtladı.

Onan'ın açıklamaları şöyle:

-Eğitimleri Abdi İpekçi'de yapmak istiyorsunuz. Buradaki süreç nasıl gidiyor?

Çok uğraşıyoruz, sağ olsun başkan da tüm mesaisini buraya veriyor. Gelinen son noktada Ocak'ın ortası gibi yıkım başlayabilir, projemizi çizdiriyoruz. Burada 10 bin kişilik bir salon olacak ama bizi asıl heyecanlandıran şeyler, A Mili Takımların, 2 tane yan yana idman sahası, bir kamp merkezi, 5-6 tane 600-700 kişilik portatif tribüne sahip salonların olacak olması. Bu salonlarda tüm İstanbul'daki altyapı kız, erkek maçları oynanacak. İstanbul'da yalnızca kulüpler senede 7 bin tane alt yapı maçı oynanıyor. Onların hepsini buraya almak istiyoruz, veliler burada olsun, oyuncular burada olsun, burası bir basketbol merkezi olsun.

Konferans salonları da olacak, 50 odalı bir otel olacak, bütün kamplar burada artık. Çocuklar yaz aylarında Çanakkale'ye, Bolu'ya gitmek yerine buraya gelecekler. Örneğin yazın Büyükçekmece'de, Banvit'te oynayan bir oyuncu kondisyoneriyle çalışmak istiyorsa gelip burada istediği kadar çalışabilir. Ticari yerler de olacak, cafeler de olacak. İnsanlar buraya gelip zaman geçirebilecekler. Federasyon ofisleri, hakem eğitimleri, antrenör eğitimleri hepsi burada gerçekleştirilecek.

Bizi çok heyecanlandıran bir proje. Bunu yaptığımız zaman çok önemli bir yol kat etmiş oluruz, çünkü örnek bir proje bu. Uzun ve zor bir süreç ama başkan da bu işin çok üzerinde. Oldukça kısa bir süre bu konuyla alakalı gelişmeleri göreceğiz.

 Üstlenici firma henüz belli değil, Spor Genel Müdürlüğü ile konuşuluyor onlar. Herkesin bize destek olacağına inanıyorum. Bizler bugün buradayız yarın yokuz ama bu tesis yıllar boyu basketbola hizmet edecektir.

 Yıkım Ocak ayı içerisinde gerçekleşecek. Tesis, yıkım başladıktan sonra tahmini 2-2,5 sene içerisinde tamamlanacak diye düşünüyorum. 2020 öncesi bitirme düşüncemiz var.

eca meeting euroleague ile ilgili görsel sonucu

- FIBA - EuroLeague anlaşmazlığı konusunda bir gelişme var mı?

Bu süreç hepimizi üzüyor, basketbolun içinde kavga olması basketbolun gelişimini engeller. Bu işten EuroLeague de zarar görür, FIBA da zarar görür. Kolay çözülebilecek bir iş. Biz dahil bütün federasyonlar bu işin çözülmesi konusunda çaba sarf etti ama neticede çözülmedi. Biz kulüplere teşekkür ediyoruz, onlar da bize çok yardımcı oldu. Bazı ülkeler çok dezavantajlı bazı ülkeler avantajlı, çünkü bizim yurtdışında EuroLeague'de oynayan bir oyuncumuz yok, 2 kulübümüz EuroLeague'de oynuyor onlardan aldığımız yerli oyuncu sayısı da belli. Zaten NBA'den oyuncuları getiremiyorsun. Bir açıdan sezon içi milli maç sayısını arttırmak güzel ama gönül ister ki bütün oyuncular gelebilsin, yani bütün ligler NBA dahil dursa, oyuncular gelse oynasa çok güzel olur.

İlk etabı kulüplerin verdiği destekle sorunsuz geçtik. Bundan sonrası için tekrardan durumu gözden geçireceğiz.

Yorumlar


erkan Yorumumu neden yayınlamadınız? Resmen 3. dünya ülkesiyiz, herkes tir tir titriyor diktatör görür diye.
03-01-2018 10:19
erkan Abdi ipekçi salonunu yıkmak abdi ipekçi adına silmek için yapılmış bir iş başka açıklaması yok. Böylesi bir mabedi yıkmak ancak geri zekalılıktır başka adı yok. Saki 60 yıllık tesis. Topu topu 25 sene önce açılmış bir salon.Tesis yapmakla sporda başarı gelmez. Yunanların tesisi mi var? 30 senelik salonlarda oynuyorlar ama hemen her sene final oynayıp kupa kaldırıyorlar, en kötü final four. Slovenya'nın tesisi mi var? adamlar avrup şampiyonu oldu. Yazık. Çok ama çok yazık.
02-01-2018 13:53
Efes Jets Bu projenin doğru olduğuna inanıyorum, şu anda amatörlerin ve altyapıların salon bulma sorunları var, kalitesiz salonlara bile razılar, İstanbul kalabalıklaştı, spor alanlarının çoğalması iyi bir şey, büyük maçları seyretmek için büyük salonlarımız var zaten. Bu arada otopark sorununu unutmazlar umarım.
02-01-2018 13:53
Ersöz Sen,Hidayet TÜRKOĞLU o salondan geldiniz.ve varoldunuz.O salonu yıkmak kabul edilebilir bir şey değildir.Hazır olan şey yıkılmaz daha iyi olması için uğraşılır.O yıkılma olayını bir deşseniz kimbilir altından neler çıkar ve sizde tarih önünde hesap verirsiniz.
02-01-2018 13:27
mete Kulüpler batıyor arkadaşlar batıyor, tribünler boş, Avrupa şampiyonu FB bile lig maçlarını boş tribüne oynuyor, bizimkiler inşaat hafriyat derdinde..
02-01-2018 10:37
sporsever Onan sen de rant sisteminin adamı oldun çıktın. Anılar ve tarih yıkılacak, sana da bu vandallığın sözcülüğü düşmüş. Var mı Avrupa'da başka bir ülkenin eski milli basketbolcusunun böyle vahşi rant uğruna tarih ve gelenek düşmanlığı ? Orada bu tür şeylere sahip çıkılır, onarılır, yaşatılır, asla yerle bir edilmez, yerine yeni birtanesi yapılmaz. Yeniler başka yerlere yapılır.
02-01-2018 00:49
Tatar Abdi İpekçi madem yıkılacaksa lütfen çıkan koltukları Gaziantep Şahinbey spor salonuna monte edin.Şimdi hali gerçekten çok çirkin ve itici.Koltuklar tamamen kırmızı ve açılır kapanır olursa belki toparlayabilir.Birde teleskobik tribünlerin yeniden düzgün bir biçimde yapılması gerekiyor.
02-01-2018 00:05

Yorum Yazın