ONAN: 9 yaşındaki çocuğa pivotsun demek cinayet gibi!
01.01.2018 - 12:04

TBF CEO'su Ömer Onan, basketbol gündemini değerlendirdi, çok önemli açıklamalar yaptı.

TBF binasında bir grup gazeteci ile bir araya gelen ve Basket Dergisi'nin de yer aldığı toplantıda Onan, soruları yanıtladı.

Onan'ın açıklamaları şöyle:

Biz baksetbolu yaymak istiyoruz, en önemli konularımızdan biri. Voleybolda fileler aşağı iniyor, futbolda mini kaleler var. Çünkü çocukların bunu sevmesi lazım ki buna devam etsin. Gelen veli de çocuğununun bu spordan mutlu olduğunu görmesi lazım ki bu spora çocuğu göndersin. Biz 8 yaşında çocuğu idmana getirip 3.05'lik potaya basket attırmaya çalışıyoruz. Çocuk topu yetiştiremiyor ki potaya, sonra da ben bunu sevmedim yapmayacağım diyor. Sevmez tabi, çünkü sen bunu sevdirmiyorsun.

Bu sene orta vadelip plan olarak yaş kategorilerine göre bu potanın yüksekliğini düşüreceğiz. 2.65 - 2.85 - 3.05, 13 yaşından sonra oynasın 3.05'te. Milli Eğitim Bakanlığı ve spor federasyonlarıyla oturacağız. Böylelikle sen o çocuğa basketi attırıp, smacı yaptırırsan o çocuk bunu sever. Çünkü televizyonda seyredip özeniyor, geliyor top büyük, pota yüksek. Bu konuda çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Sevdirmek için biz de çemberlerimizi ve toplarımızı yaş kategorilerine göre ayarlayacağız. Bu durum Avrupa'da da böyle, bir dolaşsanız kolaylıkla görebiliyorsunuz, yıl 2017'de bizim bununla uğraşmamamız gerekiyordu.

İkinci olarak spor okullarına akredite sistemi getireceğiz ama bizim kapatma ve denetleme yetkimiz yok. Biz velilere şunu diyebiliriz, bunlar bize akredite oldu, programlarını bizle oturup konuşuyorlar, ne çalışacaklarını konuşuyolar, olmayanlara göndermeyin çocuklarınızı.

basketbol okulları ile ilgili görsel sonucu

Spor İl Müdürlükleriyle de konuşabiliriz çünkü onların kapatma yetkisi de var. Bunları bir düzenleme altına alacağız. Artı olarak, 7-8 yaşında çocukları 5'e 5 oynatıp, 2 çocuğun eline top gelirken, diğerlerinin alakasız bir biçimde boşa koşması beni çok üzüyor. Basketbol antrenörleri junior liglerde 9 yaşındaki çocuğa sen pivotsun diyor, post-up yapıyor, topa dokunmuyor, neden? Boyu diğerlerinden daha uzun diye. Bu basketbol cinayeti gibi bir şey.

 

Belli bir yaşa kadar 3'e 3'ü getirebiliriz. Hepsi topa dokunacak, hepsi drive edecek. 13 yaşından sonra pivot, guard olarak ayrılsın. Sen Sırbistan'da bir antrenöre bizde 10 yaşında çocuk var pivot oynuyor desen, seninle muhattap olmaz. Biz federasyon olarak yapalım ama hepimizin bunları insanlara anlatması lazım. Belki skor da tutmayacağız. Veli diyor ki benim çocuğum 40 sayıyla maç kazandı.

 

Üst tarafta yapacak çok işlerimiz var, ama başkanın bize söylediği gibi, baştan doğru bir alt yapı oturtmazsak, yukarı doğru sağlıklı gelemiyoruz.  Bir sürü yetenekli çocuk 8 yaşında o işi sevmediği için başka bir branşa yöneliyor veya sporu bırakıyor. Bunlarla alakalı inanın çok çalışılıyor ve yakın vadede gelecekler.

 

- Bazı oyuncular menajerler tarafından dolaştırılıyor. Oyuncuların haklarını koruyacak NBA'deki gibi sendika benzeri bir şey yapılabilir mi?

 

Bizde sendika yok ama Avrupa'da var. Onlar da bu işlere çok bakmıyor. Özgür bir dünya var, oyuncu istediği menajerle anlaşabiliyor, kulübünü buluyor. Kötü niyetli menajerlerden uzaklaşmaları lazım: Sen iyi oyuncuysan menajerin söylediklerini kabul etmeyebilirsin. Bunlar şehir efsanesi çünkü ben de yöneticilik yaptım. Fazla para veren takıma gidip kenarda oturabilirsin veya az paraya sahada olabilirsin. Oyuncu karar verir buna. Ben Efes Pilsen'de oynarken 23 yaşında kaptan oldum. Ama oradaki antrenörle anlaşamıyorduk, oynatmıyordu. 2 yol vardı önümde, çok rahat bir şekilde böyle devam edebilirdim, kaptanıydım oranın ama içimdeki ateş buna izin vermedi. Ben başka bir takıma gittim ve oyunum da çok daha fazla gelişti. Ama orada kalan oyuncu da vardı, ismi de gelişimi de öyle kaldı.

Ben kendim için bu örneği verdim ama 12 Dev Adam dediğimiz oyuncuların hepsinde o oynama ateşi vardı. Bunu kabul etmeyebilirsin, oyuncu menajeri kement bağlayıp seni sürüklemiyor ki. Şuna karar vermen lazım, Fenerbahçe'ye, Anadolu Efes'e, Galatasaray'a, Beşiktaş'a ne zaman geleceksin? 18 yaşında 3 sene oturup Fenerbahçe forması giymek mi seni mutlu ediyor? Yoksa bir yerde forma giyip, kendini geliştirip, hepsinin seni isteyeceği bir oyuncu haline gelmek mi seni mutlu ediyor? Çünkü oyuncu menajeri günün sonunda sana ne kadar para kazandırıyorsa o kadar mutlu oluyorsun ama sen şunu söyleyebilirsin, ben daha 18 yaşında para istemiyorum, beni oynayacağım bir takıma götür diyebilirsin. Ya da git büyük bir takıma TBL'de seni oynatabilecek bir takıma gönderileceğine dair anlaşmanı yap, bunu da yapabilirsin. Oyuncuların kendi kaderlerini eline alması lazım. Balkan Ülkeleri'nde, VTB Ligi'nde, eski Sovyetler ülkelerinde insanlar kendini geliştirmek için az paraya oynamayı kabul ediyor, sonra NBA'ye gidiyor. Yetenekli oyuncular da, veliler de önlerine biraz bakacaklar ne yapıyoruz diye.

 

Biz bu velilere eğitim yapacağız, bu çok önemli, bizim kapımız herkese açık, akıl isteyene akıl veriyoruz, yardım isteyene yardım ediyoruz. Yeter ki diyalogda olsunlar, yeter ki bu çocukların büyük resimde hangi noktaya gelebileceklerini görsünler.

Yorumlar


Yakamoz Sn. Onan, lütfen bana kulübünün memnun olduğu bir gençin 18 yaşında Nasıl başka bir takıma gidebileceğini de anlatabilir misiniz? Kulüpler beğendikleri genç oyuncuya federasyonun kulüplere vermiş olduğu hak doğrultusunda 5 yıllık kontratı dayatıyor, bunu imzalamama Hakkı'nız yok. Ben böyle biliyorum. Sizde kalkmış oynayacağı takıma gitsin diyorsunuz. Önce bu konuları bir araştırın göreceksiniz ki işler anlattığınız gibi olmuyor. Madem oyuncuları Veli'lerini bu kadar düşünüyorsunuz, anlattıklarınızın hayata nasıl geçirilebileceğinin de yolunu gösterin. Bir genç alt yapısından geldiği kulüpten nasıl çıkabilir bunu anlatın.
02-01-2018 12:12
BoyalıKuş Hidayet' in bu görevin başına nasıl geldiği eleştirilmeli ve tartışılmalıdır, bu açık. Ama vizyon sahibi, iyi bir ekip kurduğu görülebiliyor. Ben başarılı olmalarını yürekten istiyorum. Ülke olarak buna hasret kaldık. Projeler umut verici. Kafalarımızı da değiştirebilsek harika olacak. Genç ve dinamik insanların organizasyonların başında olabilmesi ülkemiz için çok önemli. Sadece tecrube sahibi olmanın önemli olduğuna inanmıyorum. Herşey o kadar hızlı değişiyor ki, siz tecrube sahibi olana kadar demode olabiliyorsunuz. Tecrube sahibi olmanız, vizyon ve yeni fikirlere açık değilseniz işe yaramıyor...
02-01-2018 10:09
yedi Altyapıda basketbolu sevdirecek bir reform, çok şeyi değiştirebilir. Okullara daha çok yaymak gerek basketbolu. Kişisel fikrim, Spor Meslek Liseleri.. Bir meslek, bir sanat, bir iş kolu gibi spor okullara yayılmalı. Özellikle ufak il ve ilçelerdeki gençlere ulaşmanın en kolay ve etkin yolu, onları bir okul(Lise, Ortaokul vb.) çatısı altında toplamak olacaktır.
02-01-2018 09:45
fatih Bence koclar Turk insaninin akliyla dalga geçiyor.. Genç türk oyunculara hazirlik maçinda da yer yok hazirlik maçlarinda bile geçici yabanci oyuncu oynatmakta ne demek.. yabanci hayranligi sürrrdükçe son 16 hatta avrupa sampiyonasina katilmakta hayal olur. 10 yabanci oyuncuyla kazandigimiz avrupa basarilarida yesellimiz olur artik.
02-01-2018 00:15
basketsever Eskiden oyuncu seçmelerine sadece belli tarih doğumlu belli boyda gençler seçmelere katılabiliyordu,13-14 yaşında en az 1.90 lık oyuncular aranıyordu. Bu kafayla kısa oyuncular özellikle de guard yetiştiremedik hala yetiştiremiyoruz sonra dünya para verip yabancı guard alıyoruz. Sanıyorum tbl'de şu anda boyu 1.90 dan aşağı en az 10 yabancı guard vardır. Aydın Örs gibi hoca bile Ender Arslan ona ilk söylendiğinde görmeden etmeden boyu da kısaymış denesek mi acaba diye tereddüt etmiş ki bunu Ender bir röportajda anlatmıştı. 20 sene evvel 16 yaşında 1.95 lik çocuğu pivot oynattılar,18-19 yaşına a takım seviyesine geldi boyu uzamayıp öylece kaldığından a takıma da kısa diye alınmadı pivottan başka mevkide oynamadığı için başka pozisyonlara da geçemedi başka takım da bulamadı sonuçta sporu bıraktı.Tbl'de genç oyunculara maçlarda süre verilmesi zorunluluğu getirilse bir çözüm olabilir mi diyeceğim ama herşeyin para olduğu bir yerde bu çok zor.
01-01-2018 22:45
Hakan Sonuç olarak sunu diyor oyuncu olup NBA ya kapağı atana kadar menejerleri dinlemesinler oyuncu olup NBA ya gitmek için menejer buldularmı arkalarına bakmasınlar çokta önemli değil geride kalan onu yetiştiren ona süre veren kulüp iş burada diyor biz NBA alt yapı ligi gibi kaçtane oyuncu ihtaç ederiz mantık bu.Kulüplerin haklarını konuşmuyor ama kulüplere gitmesinler Fenerbahçe de kenarda oturmasınlar gitsinler oynicakları kulübe oyuncu olsunlar sonra NBA ya gitsinler bizde duygusal mesajlar paylaşalım arkalarından milli takım dönemide gelmediklerinde biz topu ligdeki oyuncuların gelmeyenlerinin üstüne çevirir gündemi bulandırırız yırtarlar yeterki NBA sağolsun biz NBA alt yapısı olmaya hazırız diyor örnekteki çakma VTB ligi gibi yani vizyona bak en iyi ligiz dicen vtb ligini örnek vericen onun gibi olmak isticen şaka gibi :))
01-01-2018 16:14
Hande Gürsel Tuhaf olan bir açıklama bence.Soru şu oyuncuların gelişmesi için kulüpler yer verdiğinde oyuncuya oyuncu tam olduğunda NBA ya gitmesi normal ama o kulübün o oyuncuya süre vermek için yaptığı fedakarlık ve emek üstüne birde başarıdan uzaklaşıp verdiği özveride hiçe sayılıp oyuncudan tam olduğunda verim alıcakken NBA ya gitmesi normal bu açıklamadan bunu anlıyoruz.Ligi yöneten kafa yapısına bakınki NBA alt ligi gibi vazife görmek istiyorlar.Örnek verdiği lig avrupada kaçıncı sırada ve kaç ülkeden oluşuyor kulüp bazında başarıları nelerdir vizyonları nelerdir onuda açıklarsa daha iyi olur. Şaka gibi mantık şu oyuncuları oynatın başarı önemli değil oyuncu olana kadar menejerlerin etkisine girmesin ama aynı menejerler NBA ya götürdüğünde sıkıntı yok gidebilir kulübün maduriyeti önemli değil oralara hiç girmiyor sadece varsa yoksa NBA ya oyuncu ihracı kafası. Görücez yazın kaç tanesi NBA dan milli takıma gelicek bukadar kendi ayağına sıkan mantıkta görmedim.
01-01-2018 16:09
mete Altyapılarda 1 Ocak doğumlu oyuncuların sayısı artmaya başladı, buna dikkat edilmeli. Bir başka konu da, iyi niyetle konulan kurallar bazen işe yaramıyor, örneğin altyapı takımında bütün oyuncular süre alacak diye kural koyuyorsun, antrenör maç kazanmak için belli oyuncuları birkaç saniyeliğine oyuna sokup sonra yine kenara alıyor, altyapıda maç kazanmaktan çok oyuncu yetiştirmenin özendirilmesi gerek, bunu yapan kulüpler maddi olarak da karşılığını almalı.
01-01-2018 12:57
Mertbaba Güzel düşünceler ama laga luga demeden onaylamak lazım.Bir üst yazıyla olur bunlar...İl spor müdürlerini de sıkıştır bak bakalım olmuyor mu? Tabi üstlerinde bilgili olması lazım ama nerdeeeee...Neyse ben top ve potaya katılıyorum ilkokul 1 de oğlumu göndermedim bilerek çünkü basket atamadığından soğumasın diye 1.sınıf yazında başlattım şimdi 3.sınıf turnike de basket faul bile yaptırıyor :) Ama futbolun büyüsünü alır bu pota işi tabi uygulanırsa.Özel okulların imkanları var orda hemen başlatılabilir.Yeter ki sözde kalmasın.Bknz Adriyatik ligi...En kolayı ama hala yapılamadı...Birde şu yaş işini halletseniz...Yıl değil de turnuva zamanı tarih dikkate alınsa..
01-01-2018 12:38

Yorum Yazın