ERGİN ATAMAN yazdı: Kontrolsüz güç...
19.04.2017 - 23:24

Anadolu Efes, maça kontrolsüz bir hızla başladı. Özellikle maçın başında Granger, üst üste zorlmama atışlar yaptı. Bu aslında biraz Anadolu Efes'in sezon boyunca alışmış olduğumuz oyun tarzıydı.Ama tabii ki bu tarz basketbol özellikle böylesine atmosferi yüksek deplasmanlarda iki tarafı keskin bıçak! Anadolu Efes, -bu kontrolsüz hızlı hücumlardan- sayı bulamayınca maçın daha ilk periyodunda karşılaşmanın kontroülünü Olympiacos'a geçirdi. 

Aslında ilk periyotta Spanoulis de beklenenden uzaktı.
Olympiacos'un da sete set hücumda zorlanacağı gözüküyordu. Anadolu Efes, Granger'la denediği erken atışlarından kaçırdığı toplar sonrasında kendi potasında kolay basketler görmeye başladı.
Heurtel ve Honeycutt oyuna girmesiyle Anadolu Efes'in Huertel'in organizasyonunda biraz daha olgun oynadığı ikinci periyot gözlemledim.
Honeycutt da burada devreye girdi. Ama bu sefer de Anadolu Efes'in savunması düştü. Anadolu Efes, hücumda nispeten daha iyi oynarken savunmada delinmeye başladı.


Spanoulis'in kötü gününde Erick Green ve Mantzaris devreye girdi ve ilk devrenin sonunda Anadolu Efes'in kazanmasının zor olacağını hissettim. 
Maçın ikinci yarısında da özellikle üçüncü periyotta bu sefer geride olmanın verdiği psikojisiyle Anadolu Efes, tamamen kontrolden çıktı. Ve bu gece bakıldığında Anadolu Efes'in en önemli kozları Derrick Brown'dan bir verim alamadı. Cedi maça giremedi. 
Ve Olympiacos her geçen dakika savunma sertliğini de arttırdı. Ribaundları özellikle hücumda etkili olmaya başladılar. Son periyotta biraz daha Anadolu Efes oyunu daha düzenli oynamaya başladı ama Olympiacos'ta Green devreye girdi. 


Finalde da farklı bir sonuç ortaya çıktı. Fakat bence Anadolu Efes bu maçı iyi analiz edecektir. Sezon boyunca oynamış olduğu bu running-game dediğimiz kontrolsüz basketbolla Pire'de maç kazanması kolay gözükmüyor. 
Ama Olymipacos'la aynı sertlikte ve aynı kontrolde ikinci maçı oynayabilirse o zaman Spanoulis'in de formsuz olduğu bir Olympiacos'u yenebilir diye düşünüyorum. İkinci maç farklı olacaktır. Burada mutlaka 11 binin üzerindeki taraftarın önünde kontrollü bir basketbol oynayacağını düşünüyorum. 

Perasovic, tecrübeli bir antrenör. Bu maçı iyi analiz edip Olympiacos'un da bu farktan dolayı rehavete gireceğini düşünürsek Anadolu Efes'in bu ilk karşılaşmayı unutup Cuma akşamı tamamen farklı bir basketbol oynaması gerektiğini görecektir diye düşünüyorum. 

Yorumlar


Efsaneler Ölmez Hocam ben perasoviçin bırakın tecrübesini antrenör olduğuna bile inanmıyorum... Takıma hakim değil, herkes canı istediği gibi davranabiliyor.. Obra sahada olsaydı bu kadro ile bile OLY yenebilirdi... Oyuncuların hepsi karşısında hazır olda beklerdi...
20-04-2017 10:52
yiğit Efes bu kadroyla gitsin sokak basketbolu gösterileri yapsın
20-04-2017 09:33
özgüreda Yazıdan çok yazan benim için önemli. Seni seviyoruz Hocam.
20-04-2017 08:10
hakanfb Mertbaba gerçekten basketboldan anlamıyosun işin gücün sporu kin ve nefrete dökmek gerçekten yazık sana hemde çok,o kadar bilmiyosun ki basketbolu efes son 10 haftada 8 galibiyet aldı ve sen buna şans diyosun sabah sabah güldürdün beni basketbol cahili.
20-04-2017 08:04
Yunus İyi de koç Efes buraya zaten running-game ile gelmedi mi? Yugoslav faulünün yok edilmesini fırsat bilip sezon içinde bir karar verdiler ve topu guardların elinden alıp koşan atletlere verdiler. Şimdi buradan dönüp kontrolü kimin eline verecekler dengesiz Heurtel'in mi egoist Granger'ın mı?
20-04-2017 01:30
mvp aday adayı fitipaldo efes'te bir türlü istikrar yakalanamadı. o yüzden cuma kazansak bile seride avantaj ele geçti dememiz yine zor olacak.
20-04-2017 00:31
Erol Hocam güzel yorum. Ancak ben ikinci maçta da kontrolün Olympiacos'da olacağını düşünüyorum. Efes kazanmak istiyorsa rakibin şut yüzdesini düşürmesi ve savunma ribaundlarını alması lazım.
20-04-2017 00:06
Mertbaba İlk olarak koç SEN BİZİM HERŞEYİMİZSİN... Zaten Efes'in buralarda olması yılın sürprizi değil daha çok şansı!!! Malum, "Kabus Aralık ayında" 2 maçı Efes'te kaybetmesek zaten buralarda olamazlardı.Ki hala inanmamışlar çeyrek finalde olduklarına...Son olarak ATAMANFOBİKLER birazdan damlar hazır ol :)
19-04-2017 23:55

Yorum Yazın


Tweetlerimiz