ÖZEL ROPÖRTAJ – Mahmuti: Kadromuzdaki sorunu çözmeliyiz

THY Euroleague’de Maccabi FOX Tel Aviv’i deplasmanda yenerek önemli bir sonuca imza atan Darüşşafaka Doğuş’ta coach Oktay Mahmuti galibiyeti sitemize değerlendirdi.

Özel açıklamalar yapan Mahmuti, Maccabi deplasmanında planlarını sahaya yansıttıklarını söyleyerek, ‘Maccabi kötü bir dönemden geçse de çok zor bir deplasman. Orada ağır bir atmosfer olduğunu hepimiz biliyoruz. Böyle değişiklik yaşayan kulüplerde  genelde bir reaksiyon olur. Bunun önüne geçmek için sakin kalmalıydık. Fast break şansı tanımamalı ve kolay sayı izni vermemeliydik. Bireysel anlamda yetenekli oyuncuları vardı ve bizim oyunu kontrol etmemiz gerekirdi. Bunu ikinci çeyrek dışında gerçekleştirdik. İkinci yarıdan itibaren oyunu kontrol ettik ve iyi bir galibiyet aldık‘ dedi.

Önlerindeki Sassari deplasmanının altını çizen Oktay Mahmuti, ‘TOP 16 için önemli bir adım attık. Bu maçlar öyledir ki kazanmak avantaj, kaybetmek hedeften sapma anlamına gelir. İlk 5 maçın ardından ikinci bölümde evimizde önemli maçlarımız var. Ancak önümüzdeki Sassari deplasmanı çok önemli. Bu demek değil ki evimizdeki Bamberg maçı önemsiz. Her maç ayrı bir hikaye. Şuanda bir avantaj ele geçirdik ve bunu devam ettirmemiz gerek‘ diye konuştu.

Yeni transferleri değerlendiren başarılı coach, ‘Wilbekin maçta bir sakatlık yaşadı, bileği burkuldu ama ciddi bir şeyi gözükmüyor. Furkan belli bir programda çalışıyordu. Ancak maç eksikliği var‘ ifadelerini kullandı.

Kadronun çok şişkin olduğu yönündeki eleştirilerle ilgili konuşan Mahmuti, ‘Kadroda bir fazlalılığımız olduğu net ortada. Furkan bizim için geleceğe yatırım anlamı taşıyor. Ancak o olmadan da kadromuzun fazla olduğu bir gerçek. 18 oyuncumuz var. Böyle çalışmak da takım oluşturmak da mümkün değil. Çözmek için yönetim ile görüştük. Alınması gerekli tedbirler iletildi. Kadromuzu belli bir sayıya çekmemiz gerekiyor‘ dedi.

Euroleague’in yeni formatı hakkında görüşlerini belirten Darüşşafaka Doğuş’un tecrübeli coachu, ‘Ben yeni sistemi hala belirsiz bir taslak olarak görüyorum. Bu düzende çok yüksek maç sayısı olacak. Pazarlama açısından önemli ama bir de bu işin oluruna bakmak gerek. Milli maçların da kış aylarına gelmesiyle bir oyuncu yaklaşık 100-105 maç oynayacak. 2.5-3 günde bir maç demek bu. Uygulamada kolay bir sistem değil. Peki yerel ligler ne olacak? Sportif düşünce bu sistemde daha alt sıralarda yer alıyor‘ ifadelerini kullandı.

* Basket Dergisi Özel Haberidir.