ÖZEL - Tyler Ennis: Takım neye ihtiyaç duyarsa onu yapabilirim

Fenerbahçe'nin bu sezonki yeni transferlerinden Tyler Ennis, Fenerbahçe Medya Günü'nde Basket Dergisi'ne konuştu.

-NBA dışında geçirdiğin ilk sezon olacak. Teklif aşamasını düşünürsek, Fenerbahçe sana ne önerdi? Buraya gelmek için seni motive eden şey ne oldu?

“Takımın geçmişi, burada yapılan her şey karar verme sürecimdeki etkenlerdi. Son bir kaç senedir burada oluşturulan yapı, parçası olmak isteyeceğim türden bir şey. Böylesine rekabetçi bir ligde, harika takım arkadaşlarıyla oynayıp, koçtan öğreneceklerimin olması, kariyerimin bu döneminde ihtiyacımın olduğu şey diye düşünüyorum. Sahaya çıkıp elimden geleni yapmayı ve dünyanın en iyi koçuyla kendimi geliştirmek istiyorum.”

-Kariyerinin bu yeni yolculuğunda ana hedefin nedir?

“Şüphesiz takımın başarısı ana odak noktam olacak. Kişisel performansımın öncelikli olduğunu düşünseydim başka bir spor yapardım. Basketbol bir takım oyunu, top çevirmek, takımla yakın olmak. Hem bireysel açıdan hem de takım açısından olabildiğince başarılı olmak amacındayım. Bir profesyonel olarak basketbola yaklaşımım bu şekilde.”

-Fenerbahçe geçen seneden 2 skorer oyuncusunu kaybetti. Bu noktada taraftarlar senin takıma vereceğin katkıyı merak ediyorlar. Kendini skorer, playmaker ya da all around bir oyuncu olarak mı tanımlarsın?

“Açıkçası playmaker olduğumu söyleyebilirim. Ancak takımın ihtiyacı ne ise o görevi yerine getirebilirim. Topu dolaştırma, açık şut pozisyonları yaratma, skor üretme. Bence sezon boyunca benim farklı görevleri yerine getirdiğimi göreceksiniz. Buraya geldiğim günden beri tüm teknik ekip, koç ve Bobby bana agresif olmam gerektiğini söylüyor. Sahaya odaklandığımda her şeyin hem benim hem de takım için daha kolay olacağını söylediler.”

-Avrupa basketbolunun efsanesi Zeljko Obradovic ile çalışacaksın. İlk izlenimlerin neler?

“Koç kesinlikle çok etkileyici. Kendisiyle yalnızca 2 gün geçirdiğimde onun nasıl bir zekaya sahip olduğunu gördüm. Okuyup, hakkında konuştuğumuz basketbol bilgileri onun hafızasında yer alıyor. Onu oynadığımız hazırlık maçlarında bile izleyince nasıl bir basketbol aklına sahip olduğunu görebiliyorsunuz. Oyunun içini ve dışını biliyor, bu kadar şampiyonluğu nasıl kazandığını anlıyorsunuz. Oyunumu onunla birlikte bir sonraki seviyeye taşıyacağım için çok heyecanlıyım.”

-Son olarak taraftarlara neler söylemek istersin?

“Burada bir kaç taraftarla da tanışma fırsatım oldu. İlk iç saha maçımızda onları görmek için sabırsızlanıyorum. Sezon boyunca desteklerini burada görmek istiyorum, sosyal medya ve şehrin içinde bunu gördüm, salonda görmek ise daha farklı olacak.”

Röportaj: Kaan Baytur / Basket Dergisi