Zirvede tek başına / ÜMİT AVCI

Zirvede tek başına / ÜMİT AVCI

TOP 16’daki 11. maçında konuk ettiği Darüşşafaka Doğuş’u devirerek 10. galibiyetine ulaşan Fenerbahçe, grup maçlarının tamamlanmasına 3 hafta kala liderliği de garantiledi, çeyrek finalde saha avantajını almayı bildi.

 

Turkish Airlines Euroleague TOP 16 E Grubu’nda iki Türk ekibini karşı karşıya getiren maçta Fenerbahçe, Darüşşafaka Doğuş’u 77-69 yenmeyi başardı, evindeki yenilmezlik serisini 18 maça çıkardı.

F.Bahçe’nin çeyrek finali daha önce garantilemesi, Daçka’nın ise bu maç öncesinde matematiksel olarak devam etse de, şansını yitirmiş kabul edilmesi iki takımın da oyuna rahat başlamasının nedeniydi.

F.Bahçe, son maçlarda olduğu gibi yine Kalinic’i 4 numarada kullanarak başladı. Sırp oyuncunun daha ilk çeyrekte iki üçlük bularak hücuma yaptığı katkıya rağmen, savunmada yaşanan aksaklık, Daçka’nın boyalı alanı daha iyi kullanmasını sağladı.  7’de 5 üç sayı, 5’te 4 iki sayı isabetine rağmen F.Bahçe’nin ilk periyodu sadece 4 sayı önde bitirmesi de, boyalı alandaki savunma zaafından kaynaklandı.

2. çeyreğin başında üçlükler Daçka’dan gelmeye başladı. Özellikle Wilbekin sahne aldı, takımını 31-25 öne taşıdı. Ancak Daçka’nın zayıf karnı olan Bjelica oyundayken, Vesely onun üzerinden art arda skor bulmaya başladı. Hickman da çok iyi bir gün geçirince, 16-2’lik seri bulan F.Bahçe devre sonunda da 45-39 önde olan taraftı.

Bogdanovic farkı

F.Bahçe savunmasını sertleştirdi ama bu kez hücumda aksadı. Daçka 7-0’lık seriyle öne geçse de, Markoishvili-Kalinic arasındaki gerginlik, tribünlerin de devreye girmesiyle iyice arttı. Bu sezon böyle ortamlardan hep avantajlı çıkan F.Bahçe, bir kez daha ayakta kaldı, son çeyreğe de 57-54 galip girmeyi başardı.

Bogdanovic’in de devreye girmesi ile hep skoru önde götüren, ribauntlarda sıkıntı yaşasa da, 2. yarıda yakaladığı sertlikten ödün vermeyen F.Bahçe, galibiyete ulaştı.