Yunan Yüreği / GÖKHAN TÜRE

Yunan Yüreği / GÖKHAN TÜRE

Fenerbahçe, dün Real Madrid'i hem de Vesely gibi önemli bir silahından yoksun olduğu gecede, hücumda "tutukluk" yapan silahlarına rağmen yendiyse eğer, bunun arkasında yatan dört önemli detay var.
İlki ve en önemlisi, Sarı-Lacivertli takıma gönülden inanmış 15 bin muhteşem taraftar... Salonda rakip için öylesine kaotik bir ortam yarattılar ki adeta Kanarya'nın galibiyete giden yolda önünü açtılar.
İkincisi, sahaya ne için çıktığının bilincinde, savunmada "cansiperane" mücadele eden Obradovic'in askerleri... Kanarya'da dün sahaya adım atıp da varını yoğunu ortaya koymayan, fedakarlık yapmayan tek isim yoktu.
Üçüncüsü coach Obradovic'ti. Vesely'nin yokluğunda, belki de yine kimsenin aklının ucundan dahi geçmeyecek hamleyi yapıp, Udoh'un adeta "güreşe benzeyen" fiziksel savaşımda yorulduğunu anladığı anda B planını devreye soktu. Gerçekten de maçın ilk çeyreğinde, özellikle de ilk 5 dakikada psikolojik üstünlüğü sağlamak adına öylesine bir savaş vardı ki iki takım arasında, basketboldan çok bir güreş müsabakasını andırıyordu. İşte bu süreçte yıpranan Udoh'u kenara alıp, yerine 5 numaraya Kalinic'i çekip, herkesin ağzını açık bırakan bir hamle yaptı Sırp coach... Ağzı açık kalan bir diğer isim Real Madrid coachu Pablo Laso'ydu. Herkes bu beşin oyuna ne katacağını düşünürken, Sarı-Lacivertli takım hem değişmeli savunmada "kemik" gibi sertleşti hem de hücumda geri vites atmadan Bogdanovic, Sloukas ve Kalinic'le sürekli penetre edip Real Madrid savunmasını ve oyun aklını "allak bullak" ettiler.
Devre sonunda fark 12 sayıya çıkarken, tüm sezon boyunca "yokları" oynayan Sloukas, yüreğini koydu sahaya... Dördüncü unsur Yunan guardın ta kendisiydi... Dixon'ın kenarda olduğu süreçte takımı çekip çevirdi, gerektiğinde de sorumluluk alıp skor adına kenardan beklenen katkıyı fazlasıyla verdi. Kalinic ve Hickman'la birlikte, Udoh'un Datome'nin, Dixon'ın, Antic'in kenarda olduğu maçın son bölümündeki müthiş savaşta "kenardan gelip zaferin altına imza atan" isim olarak sivrildi. Ve dün "gerçek Fenerbahçeli" oldu Sloukas...
Kanarya, Boğa'yı dün akşam vurduğu sert darbe ile sersemletti. Ancak yarın akşam en az dünkü kadar zor bir gece olacak; hazır olmak gerek...

+ Net mesaj
Kanarya dün en önemli sınavı rakibin 3. çeyrekte geri gelip öne geçtiği süreçte verdi. Real'in tecrübesini savaşımla bastırıp, oyundan düşmeden tekrar kontrolü ele geçirip "büyük takım" olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

+ Obrakadabra!
Obradovic, Laso'yu 5 kısalı sürpriziyle tam tabiriyle "madara" etti. Serinin 6-7 oyuncu ile bitmeyecek zorlukta olduğunun bilincinde olan 'Sihirbaz' coach dün şapkasından Sloukas ve Kalinic'i çıkardı.