Strasbourg deplasmanda kazanıyor ama... / GÖKHAN GERMAN

Strasbourg deplasmanda kazanıyor ama... / GÖKHAN GERMAN

Galatasaray Odeabank-Gran Canaria eşleşmesinden çıkacak takımın, Eurocup şampiyonu olacağını belirtmiştim. Trento finale daha yakın duruyordu ama Strasbourg yine evinde kaybedip, deplasmanda kazanarak Galatasaray’ın karşısına dikildi. Sezona Euroleague’de başlayan ve bütün Fransız takımlarının olduğu gibi yine ilk turda elenen Strasbourg, grup maçlarını Galatasaray gibi 4 galibiyet ve 2 yenilgi ile bitirdi. Finale çıkarken de çok ilginç bir yol izledi Fransız ekibi.

Hem Oldenburg’a, hem Nizhny’e hem de Trento’ya evinde yenilmesine rağmen deplasmanda kazanarak hedefe ulaştı. Ama bu istatistik, bence finalde geçerli olmaz. Abdi İpekçi’deki atmosfer Avrupa’da yok. Eğer Strasbourg yine ilk maçı evinde kaybederse, ‘papaz bu kez pilav yemez’. Fransa Milli Takımı’nı da çalıştıran Collet’nin başında olduğu Strasbourg, Fransa Ligi’nin lideri. NBA’de sakatlıklar nedeniyle aradığını bulamayan Beaubois, tecrübeli ABD’liler Weems, Collins, Campbell, Howard’ın yanı sıra Lelloup, Lecombe, Fofana ve Duport gibi lokal yıldızlarla kurulu, dengeli, doğru basketbol oynayan bir takım. Euroleague’de evlerinde Fenerbahçe’yi farklı yenmişlerdi.

Fırsat bulurlarsa, havaya girdikleri takdirde çok tehlikeli olabiliyorlar. Ama sadece 3 galibiyette kalıp sonuncu olarak Euroleague’e veda etmişlerdi. Galatasaray buraya kadar emin adımlarla geldi. Sezon başında belirledikleri hedefe artık çok yakınlar. Aynı konsantrasyon ve arzu devam ederse, Strasbourg’u iki maçta da yenebileceklerini düşünüyorum.