Son topa kadar / KAAN KURAL

Son topa kadar / KAAN KURAL

GALATASARAY’IN şampiyon olduğu sezon 2013’den beri sloganı “Son topa kadar”. Sarı-kırmızıların bu sözün daha iyi hakkını verdiği bir ikinci maç daha göremeyiz herhalde. Gran Canaria ile oynanan yarı final rövanşı gerçekten “son topa kadar” oynandı. Yarım saat süren bir son top hem de.

Yenilmek ve teslim olmak arasındaki fark da bu zaten. Eğer sonuna kadar mücadele ederseniz tüm koşullar aleyhte görünürken bile var olan şansı kullanabilirsiniz.

Ama teslim olursanız o şans da kalmaz. Nitekim Çarşamba gecesi her şart Galatasaray aleyhine gelişirken bile son topa kadar oynaması sayesinde finale çıktı temsilcimiz.

Lasme ve Davis’in 5 faul alarak kenara gittiği bir ortamda uzunsuz kalmışken, yorgunluktan son 10 dakikada tek bir organize hücum yapamazken bile bir şekilde kazandı Galatasaray. Uzunsuz kaldı ama pota altını yardımlaşıp kalabalık tutarak savundu. Micov boyundan büyük bir çember savunucu rolünü aldı. Hücum felç olmuşken 1’e 5 oynayabilen McCollum üzerinden sınırlı üretim sağladı. O sınırlı üretime karşılık Gran Canaria’nın atmasına izin vermedi.

Normal süre sonunda inanılmaz kalp kıran Aguilar’ın üçlüğünde bile moralini bozmadı, son topu kendisi oynadı. Üçlük yerine Micov’la çengel atıştan sayı buldu ve uzatmaya gitti. Normal süreyi hücum son topu, maçı ise savunma son topuyla kazandı. Başrolde bloğu yapan Micov var elbette.

Bu kadar çaba biraz da şansla süslenmeden olmuyor. Zaten son topa kadar oynamanın amacı o şansın size dönme ihtimalini zorlamak. Galatasaray son 6 serbest atışta 5 isabet bulurken, Gran Canaria’nın 0/5 atması küçük çaplı bir mucize. Şimdi sırada iki ayaklı final var. Strasbourg yarı finalde kendi evinde kaybedip, deplasmanda kazanarak ne kadar ters bir takım olduğunu bir daha gösterdi. Tamamen ritm üzerinden oynayan Fransız temsilcisi son derece tehlikeli. Collins ve Beaubois gibi iki hareketli kısanın ekseninde oynuyorlar. Galatasaray’ın zayıf karnı pota altında ise 12 dakika ortalama alan 2.18’lik Duport dışında fazla bir tehdit yaratmıyorlar. 

Son topa kadar oynamak hep şart ama maç içinde büyük dalgalanmalar yaşayan Strasbourg’a karşı daha büyük şart. Öne de geçse, geriye de düşse istikrar, küçük patlamaları her zaman yener. Strasbourg’un patlama/ coşma dakikalarını kontrollü geçtiği sürece avantaj Galatasaray’da. Son topa kadar oynanacak 2 maç kaldı kupa için artık.