Real Madrid böyle yenilir / GÖKHAN GERMAN

Real Madrid böyle yenilir / GÖKHAN GERMAN

Son 3 yılın finalisti, geçen yılın şampiyonu Real Madrid’in Play-Off’ta gelmesi belki şanssızlıktı, Vesely de yoktu ama sahada inanılmaz bir mücadele örneği ortaya koyan oyuncular, tribünde de rakibe ve hakeme bir an olsun göz açtırmayan bir taraftar vardı. Ortalama 85 sayı ile oynayan Real Madrid, bu yıl bir kez 65 sayıda kalmıştı, o da Fenerbahçe maçıydı, dün de 69’da kaldı. Rakip yine Fenerbahçe’ydi.

Rodriguez, Llull, Carrol, Rivers, Reyes, Fernandes, Taylor gibi müthiş hücum silahlarına sahip bir takımı zaten böyle yenebilirsin. İlk dakikadan itibaren son derece agresif,
konsantre, sert bir savunma yaptı Fenerbahçeli oyuncular. Maç değil, adeta bir savaş izledik. Geçen yılki Final-Four’da onların sertliğine, sahtekarlıklarına boyun eğmiştik ama dün en az onlar kadar kavga ettik. Fernandes, Reyes, Nocioni yine her türlü numarayı, oyunu denedi ama bu kez sökmedi.

Vesely’nin yokluğunda, Obradoviç’in Real’e nasıl sürprizler hazırlayacağını merak ediyorduk. Dün oyunun büyük bölümünde tam 5 kısa ile oynadı. Savunmada her perdelemede adam değiştik. Real’in bütün hücum ritmi bozuldu. Sadece 25 iki sayılık denedikleri maçta tam 34 üçlük denemesinde bulundular.

Fenerbahçe zoru başardı

Onlar da en az Fenerbahçe kadar sert savunma yapmaya çalıştı. Sayı bulmak, deveye hendek atmaktan daha zordu. Ama Fenerbahçe dün zoru başardı. Sezon boyunca ortalarda görünmeyen Kostas Sloukas, ‘Ben bugünler için transfer edildim’ dedi adeta. Datome’nin pek devreye giremediği maçta Sloukas tam 17 sayı attı, 3. periyotta 14 sayıdan gelip öne geçen Real Madrid’in tüm umutlarını bitirdi. Bogdanoviç yine istikrarlı hücum performansını devam ettirdi.

İç sahadaki yenilmezlik serisi 20 maça çıktı. 21, gerekirse 22 oldu mu, bir Final-Four daha gelecek. Real gibi yıldızlar topluluğunu bu kadar kötü oyuna sürüklerken bile maçın ne kadar zor kazanıldığını gördük. İkinci maçta da savunmadan en ufak bir taviz verilmemesi gerekecek.