"Mart Çılgınlığı"nda tek Türk Enes Kanter'in kardeşi / CEM PELİSTER

NCAA’de (Amerikan Kolej Basketbolu) büyük turnuvanın eşleşme tablosu belirlenirken, bu tabloya sonradan giren takımların aralarında oynadıkları maçlar da dün başladı. Turnuvada Türk oyuncu olarak sadece bir isim bulunuyor, o da NBA'deki temsilcilerimizden Enes Kanter'in kardeşi Kerem Kanter.

Baharın gelişi herkes de bir tebessüm yaratır fakat Amerikalılar için Mart’ın gelişi ve baharın başlaması basketbol şöleni sebebiyle bambaşka bir anlam taşır. "Mart Çılgınlığı" adı ile bilinen ve Amerika’nın en iyi kolejlerinin basketbol takımlarının karşılaştığı NCAA Turnuvası’nda yeni heyecan başladı.

Kendi konferanslarında tüm kış boyunca yarışan takımlar ya şampiyon olarak ya da jürinin özel seçimiyle artık şampiyonun belirleneceği yol olan final bölümüne dahil oldular. Bracket olarak bilinen ve eşleşmeleri gösteren tabloda tam 64 takım var ve bu takımlar seri başı olma durumuna göre birbirleriyle eşleşti. İşte üzerine tahmin ve bahisler yapılan Bracket, Türkçesiyle yol haritası, böyle şekillendi.

Şampiyonluk için önemli organizasyonlar şimdiden açıkça aday gösterilebiliyor. Final için birçok uzmanın ortak noktada buluştuğu eşleşme ise Kansas-Michigan State olarak öne çıkıyor.

Tek Türk Kanter

NCAA Turnuvasında Türk oyuncu olarak sadece bir isim bulunuyor, o da NBA'deki temsilcilerimizden Enes Kanter'in kardeşi Kerem Kanter. Green Bay Phoenix'te forma giyen ve geçen sene koleje dahil olan Kerem'in takımı ilk turda zorlu bir rakip olan Texas A&M ile karşılaşacak.

Heyecan "First Four" maçlarıyla başladı

NCAA'de ana tabloya kalma mücadelesi olarak adlandırabileceğimiz "First Four" maçları bu sabaha karşı başladı. İlk maç Fairleigh Dickinson ile Florida Gulf Coast arasında oynandı. Baştan sona üstün olan taraf Florida rakibini 96-65 yendi.Gecenin ikinci maçı ise kurada 11.Seribaşı basamağını paylaşan Wichita ile Vanderbilt arasında oynanandı. Beklendiği gibi çekişmeli başlayan maçta ilk yarı 30-30 tamamlandı. İki sezon önce Final Four yapan Wichita ikinci yarıda VanVleet ve Baker ile etkili olup farkı açtı ve maçı 70-50 kazandı.Galibiyetin ortak mimarları Baker ve VanVleet 14'er sayı attı.


Mart Çılgınlığı eleme bölümünde oynanacak iki maçın ardından Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece resmi olarak başlıyor. Bizlere de bu benzersiz atmosferin keyfini çıkartmak kalıyor.