Hakyemez: TOFAŞ eşleşmesinden kaçanlar ligi etkiliyor

Hakyemez: TOFAŞ eşleşmesinden kaçanlar ligi etkiliyor

Mamak Belediye DSİ Genel Koordinatörü Doğan Hakyemez sıralama hesabı yapan ve bu konuda strateji uygulayanların hem play-off, hem ligde kalma mücadelesi veren takımların kaderiyle oynadığını söyledi.

"Geçen sezon Darüşşafaka Doğuş'tan kaçanlar bu sezon da büyük güç farkına sahip TOFAŞ'tan kaçmak için bazı maçları bilerek kaybediyor." iddiasında bulunan Hakyemez Basketfaul'e şöyle konuştu:

"Maalesef üç yıldır TBL'de sezon sonu yaklaştığında takımlar play-off için sıralama hesabı yapıyor. Geçmişte hangi maça yenileceğini söyleyen antrenöre bile rastladık. Bilerek yenilen takımlar planladıkları sıraya gelmek isterken küme düşecek takımların kaderiyle oynuyor, aynı şekilde play-off mücadelesini de etkiliyor.

Her sezon bir tane çok iyi takım bu ligde yer aldığı için sezon başındaki toplantıda ligi birinci bitiren takımın direkt çıkmasını, play-off'ların 2-9, 3-8, 4-7, 5-6 arasında başlamasını önerdik ancak kabul edilmedi. tezimizin ne kadar doğru olduğunu görüyoruz. Geçen yıl Darüşşafaka ile yarı finalde eşleşmek istemeyenler vardı, bu sene de TOFAŞ'tan kaçış var. Play-off sistemi değişmezse her sezon bu tür olaylarla karşılaşmaya devam edeceğiz."