Galatasaray'ın Eurolegue'e katılması Kuban'ın şampiyon olmamasına bağlı

Galatasaray'ın Eurolegue'e katılması Kuban'ın şampiyon olmamasına bağlı

Galatasaray Odeabank, Strasbourg'a finalde üstünlük sağlayınca hepimiz bayram yaptık... Hem Türkiye'ye bir kupa geldiği, hem de Euroleague'deki takım sayımız arttığı için...
 
Ancak ULEB'in Londra'da düzenlediği toplantıda yapılan ve birçok üyenin katıldığı şaka kafaları karıştırdı. Toplantıdaki üyeler Euroleague'de finali Fenerbahçe ile Lokomotiv Kuban'ın finali oynaması durumunda Galatasaray'ın Euroleague'de yer almasının Fenerbahçe'nin şampiyonluğuna bağlı olduğunu söylüyorlardı.
 
BU NEREDEN ÇIKTI?
Eurolegue'in son reglamanında (14 Ekim 2015) Euroleague ve Eurocup Şampiyonları'nın bir sonraki sezon Euroleague'de oynamaları ile ilgili madde şöyle: 
 
Article 10. C Licence
ECA will grant the Euroleague champion a one-year licence for participating in the Euroleague the following season, provided that the Euroleague champion does not hold an A or B Licence.
 
ECA will grant the Eurocup champion a one-year licence for participating in the Euroleague the following season, provided that the Euroleague champion from the previous season already holds an A or B Licence. 
 
Özetle;
Euroleague Şampiyonu A veya B Lisansı'na sahip olmaması durumunda bir sonraki sezon Euroleague'de oynama hakkını kazanır. 
 
Eurocup Şampiyonu, Euroleague Şampiyonu'nun A veya B lisansı olmaması durumunda bir sonraki sezon Euroleague'de oynama hakkı kazanır.
 
Bunun anlamı şu:
Galatasaray'ın Euroleague'de yer alması Euroleague Şampiyonu'nun A veya B lisansına sahip olmamasına bağlı. Şampiyon olması halinde Lokomotiv Kuban'ın ise A veya B lisansı yok. Bu durumda Eurocup Şampiyonu'nun bu maddelere göre Euroleague'e alınması söz konusu değil.
 
Eurocup Şampiyonu'nun Euroleague'ye alınmaması kimsenin kabul edebileceği bir durum değil. Çünkü bu uygulama Eurocup'ın cazibesini etkileyebilecek nitelikte.
 
Eğer Lokomotiv Kuban şampiyon olursa Galatasaray için bulunabilecek formüllerden biri wild card verilen Darüşşafaka Doğuş'tan geri alınması olabilir mi? Euroleague 3 yıl için 12 milyon Euro'dan vazgeçerse evet... Ama zor...
 
Ya da VTB'ye ait B lisansı Galatasaray için kullanılabilir mi? VTB'de finali CSKA ile  Lokomotiv Kuban oynamayacak olsalar neyse... Ama VTB'de CSKA birinci, Lokomotiv Kuban dördüncü olduğu için bu iki takım finalde eşleşemeyecek.
 
GALATASARAY HALA EUROCUP LİSTESİNDE
Euroelague'in Londra toplantısından sonra internet sayfasında yayınladığı bilgilendirmede Eurolegue'e katılacak takımlar arasında Galatasaray'ın ismi verilmeden "Eurocup Şampiyonu" ibaresi de yer aldı. Buna karşılık Euroleague'e katılması Lokomotiv Kuban'ın şampiyon olmamasına bağlı olduğu için Galatasaray Eurocup listesinde gösterildi.