FIBA'ya yanıt için son 24 saat

FIBA'ya yanıt için son 24 saat

TBF 20 Nisan Çarşamba günü mesai saati bitene kadar FIBA'ya bir yanıt vermek zorunda...
Alternatifler:
1. Türkiye'den Eurocup'a davet edilen tek Türk takımı olan Galatasaray Eurocup Şampiyonu olursa sorun azalacak. Bu durumda Galatasaray, Euroleague'e katılacağı için TBF, FIBA'ya "Takımlarımız Eurocup'a katılmayacak" yazısını gönderip ardından Galatasaray'ın şampiyonluğu için dua eder.
2. Galatasaray'ın Euroleague'e katılması yetmeyebilir. ULEB, Eurocup için Türkiye'den wild card ile bir veya iki takım çağırabilir. Bu durumda TBF davet edilen takımların red yanıtı vermesi için hummalı bir çalışma içine girer.
3. Eurocup'a "Evet" diyen Galatasaray, Eurocup Şampiyonu olamazsa TBF'nin işi zorlaşır. Eğer TBF, FIBA'ya taahhüt mektubu göndermişse Galatasaray'ı Eurocup'tan vazgeçirmeye çalışır.
4. TBF yetkilileri açıkça deklara etmeseler dahi FIBA'nın tutumundan rahatsız. Hatta FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel dahi FIBA World'un yönlendirmesiyle sürekli rest çekilmesinden hoşnut olmamış olabilir. TBF FIBA'nın tutumunu değiştirmesini bekleyebilir. Bunun için de zaman kazanmaya çalışabilir. FIBA'ya ilk yanıt verenler arasında olmamak için herşeyi yapar ve gelişmelere göre tavır alır.
5. FIBA'ya "Vallahi ben aslında sizden yanayım ama kulüpler yaramazlık yaparsa ben engel olamayabilirim." gibi net ifadeler içermeyen bir yazı gönderebilir.
6. TBF, "Ben kulüplere şuraya katılın, buraya katılmayın diyemem. Karar onlarındır. Bundan dolayı başıma ne gelecekse de hazırım." diyebilir mi? Diyemez. Milli Takımlar'ın şampiyonalara gitmemesini göze alamaz.
7. TBF, Eurocup'a katılan takımları ligden atabilir mi? Atamaz. 
8. Bu alternatiflerin bazılarının olasılığı az, bazılarının çok. Ancak mutlak olan birşey var ki bütün federasyonların elinde iki ucu kirli bir değnek var. Kolay gelsin... (Basketfaul)