Fener’e nazar değdi / ÜMİT AVCI

Fener’e nazar değdi / ÜMİT AVCI

THY Euroleague’de 11. haftada Fenerbahçe Beko, Real Madrid’e 85-71 yenilerek 2. mağlubiyetini tattı.
Bjelica’nın henüz takıma katılamadığı sezona fırtına gibi giren Wilbekin ve Pierre’i sakatlık, Guduric’i de hastalık nedeniyle kullanamayan Fenerbahçe Beko, maç başında yeterince motive olamamış gözüktü. Belki takım da bu kadar sakatla Real’i devirmenin ne kadar zor olacağını düşünmüştü ama Hayes’in de çok erken 2. faulü alması, planları biraz daha bozdu. 
Sezon başından bu yana Pierre-Hayes ikilisiyle rakip forvetlere hep üstünlük kurmayı başaran temsilcimiz, bu kez Musa ile Deck’in hızını kesmekte zorlandı. Maça Tavares’e karşı şutunu kullanarak ‘dev ismi dışarı çıkarabilir miyiz?’ mantığıyla ilk 5 başlayan Booker da yeterli olmayınca Madrid kontrolü eline aldı. Uzun süre oyun Real’in istediği gibi oynandı, fark 21 sayıya kadar çıktı. 
Daha önce de bu eleştiriyi yapmıştık ama İsmet, Calathes, Edwards gibi isimlerden bir türlü beklediğini bulamayan Itoudis, 3. periyotun sonuna kadar Şehmus’u kullanmamıştı ancak genç oyuncu sahaya adım attığı anda, ön alandaki baskısı, potaya yaptığı atakları, enerjisi ve atletizmiyle son periyotta tribünleri heyecanlandırdı. Fark 10 sayıya kadar düştükten sonra daha fazlası da yapılabilirdi elbette ama kusursuz bir oyun sergileyen Tavares’e önlem almaya çalışırken dışarıdaki riskleri hemen cezalardıran temsilcimiz, ribauntlarda da sıkıntı yaşayınca evindeki ilk yenilgiyle tanıştı. 
Fenerbahçe’nin sezon başlangıcı beklentilerimizin çok üzerindeydi, bunun nedeni de kritik isimlerin maksimum katkı vermesiydi. Ne yazık ki sakatlıklar bu düzeni bozdu. Dileğimiz en kısa sürede tam kadro sahaya çıkılması ve Fenerbahçe Beko şovunun yeniden başlaması...