Fenerbahçe boyut değiştirdi / GÖKHAN GERMAN

Fenerbahçe boyut değiştirdi / GÖKHAN GERMAN

Sinan Erdem'de olağanüstü bir derbi izledik. Muhteşem bir basketbol, evinde taraftarı önünde ligin namağlup takımı Fenerbahçe Beko'ya karşı mükemmel oynayan bir Galatasaray NEF. Ama Fenerbahçe Beko çıtayı öyle bir seviyeye çıkardı ki, 16 üçlük, 23 asist üzerinden tam 91 sayı Galatasaray bu basketbol karşısında çaresiz kaldı. İtoudis ve oyuncuları başka bir boyuttaydı sanki... Çift maç haftası dönüşleri tüm Euroleague takımları için kabus olur. Sürpriz yenilgiler genelde bu haftalarda çıkar. Ama rakip Galatasaray olunca Fenerbahçe'nin motive sorunu kalmadı. Doğal olarak konsante çıktılar maça. Ama mental olarak bu kadar güçlü olmaları beklemiyordum açıkçası. Hele ki Bost ve Ennis ile üçlük yağmuruna maruz kalmalarına, çift haneli farklarla geriye düşmelerine rağmen. Tribünler de müthiş bir atmosfer vardı. Ama hiç etkilenmedi Sarı-Lacivertliler. İlk yarı Wilbekın ve Calathes. İkinci yarı Hayes ve Metecan, bu üçlüklere misliyle karşılık verdi.

McGee attı, Colaiaro attı, hatta Yunus Emre kısa sırada 5 sayılık çok kritik katkı verdi ama nafile... Hem fizik, hem de mental olarak çok güçlü bir Fenerbahçe Beko vardı sahada. Namağlup unvanlarını sürdürmeye kararlıydılar. İkinci yarıda baskılı savunmayı çözüp, kendileri de daha iyi savunma yapınca 10 sayı geriden gelip 10 sayı öne geçti Sarı Lacivertliler. Calathes'in 11 asisti, Wilbekın'ın 4, Hayes ve Metecan'ın 3'er üçlüğü Fenerbahçe'yi hücumda çok rahatlattı. Kenardan gelen Şehmuz, Edwards da skora katkı yapınca bu zorlu deplasmanda 97 sayı bulup zirvedeki yerini korudu Kanarya.

Yıllarca İtoudis'in yardımcılığını yapan Pistouilis de takımı iyi hazırlamış. Aldığı önlemler ilk yarı işe yaradı ama dünkü Fenerbahçe, karşısında kim olursa olsun kazanırdı sanki... Fenerbahçeliler takımlarıyla ne kadar gurur duysalar az. Galatasaraylı oyuncular da derbinin hakkını sonuna kadar verdi. Maksimuma yakın oynadılar ama sonunda güçleri yetmedi...