Fener için sorun değil / GÖKHAN GERMAN

 Fener için sorun değil / GÖKHAN GERMAN

Gerçekçi bakmak gerekirse Fenerbahçe’nin grubu, diğer tarafa göre oldukça makul. Geride kalan 7 maçta kazanılan 7 maç oldukça değerli tabii ki ama bir CSKA, bir Olympiakos, bir Real Madrid ayarında bir takımla oynamadı Kanarya. Böyle dönemlerde alınacak bir ya da bir kaç yenilgi, ayakların yere basması için hayırlı bile olabilir.

Kanarya, Kuban maçı dahil gruptaki en zor deplasmana çıktı. Eksikleri vardı, çok iyi oynamadı, hatta iyi bile oynamadı ama yine de maçı kazanma noktasına getirdi. 3 takviye ile ikinci tura başlayan Panathinaikos, bir iki tane çok zor pozisyonda bulduğu üçlükle kazanmayı bildi. Kanarya evindeki maçları kazandığı takdirde grubu ilk iki içinde bitirir, saha avantajını elde eder. Fenerbahçe’nin hedefine zarar verecek bir yenilgi değil bu. Önemli olan, bu tip sert maçlarda nasıl reaksiyon göstermek gerektiğini öğrenebilmek.

Güzel ama geç oldu!

Tarihinde ilk kez Euroleague oynayan Darüşşafaka Doğuş, ikinci galibiyetini aldı Malaga karşısında. İddiası olmasa da, kazanmak için oynaması, oyunun hakkını vermesi güzel… Türkiye Kupası’nı son saniye basketi ile kaybettikten sonra böyle bir maç oynamak kolay değildi. Tam kupaya sımsıkı sarılmışken, son saniyede yenilmek oldukça yıkıcıdır. Çabuk ayağa kalkmış Oktay Mahmuti’nin ekibi. Malaga’nın da mutlaka kazanması gerekiyordu az olan şansını sürdürmesi için. Ama Türkiye Kupası’ndan bu yana gelen bir savunma alışkanlığı var Darüşşafaka’nın. O savunma anlayışı dünkü galibiyeti de getirdi. Malaga gibi skorer bir takımı 55 sayıda tutan, hücumda skor katkısını bütün takıma yayan ekibimiz, gerçek bir Top 16 takımı gibi oynadı.