Ergin Ataman: Futbola motivasyon dersi vereyim / KENAN KARCI

Ergin Ataman: Futbola motivasyon dersi vereyim / KENAN KARCI
Ergin Ataman: Futbola motivasyon dersi vereyim / KENAN KARCI

"Futbolun basketboldan tek farklı tarafı taktiği. Karakter, takım olgusu, oyuncu seçimi, konsantrasyon, motivasyon aynı. Motivasyon konusunda ben ders veririm."
G.SARAY Odeabank'ın Başantrenörü Ergin Ataman, futbol dünyasına ilişkin görüşlerini şöyle paylaştı: "Futbolculara futbol konusunda tavsiyem olmuyor. Futbolu seviyorum. İzlemeyi seviyorum. Ama şunu net söyleyeyim, hani spekülasyonlar oluyor. Ben 'Futbol antrenörlüğü yapacağım' demiyorum ama bunun bir yıl eğitimini alırsam yapabileceğimi düşünüyorum. Başarılı olabilirim ya da olamam. O günün şartlarında ne olacağı ortaya çıkar. 

BİLİMSEL YAYINLARI TAKİP EDİYORUM

Taktik dışında futbolla basketbolda her şey aynı... Sporcu karakterleri, takım olgusu, takım yönetmek, oyuncu seçmek bunların hepsi bence, kondisyon, sporcunun kondisyonu maç kondisyonu, maç konsantrasyonu, motivasyonu bunlar hepsi aynı. Motivasyon konusunda gelsinler ders vereyim. Liderlik ve motivasyon konusunda bilimsel yayınları takip ediyorum.

PODOLSKİ GELDİ VE KUPAYA SARILDI

Podolski'ye 'İşte bu salonun atmosferi, kupanın enerjisi size de yansısın. G.Saray Futbol Takımı, Türkiye Kupası'nda final oynayacak... Sizden de bu kupayı bekliyoruz. Siz de Türkiye Kupası'nı alın ben de soyunma odasına gelip, sizin kupayla fotoğraf çektirmek istiyorum' diye takıldım."

BJK'yı yeneriz fark kapanır 

ATAMAN, Süper Lig’de şampiyonluk favorisini açıkladı: "Puan olarak Beşiktaş önde. 4 maç kaldı. 3 puan önde. Dört maçın kaldığı bir ortamda puan olarak önde olan Beşiktaş favoridir tabii ki. Şimdi 4 maç kaldı. Ama 3 puan fark var. Burada biz Beşiktaş’ı yendik mi o fark gider. Averaj Fener’de.”

Mola al baba!..

"OĞLUM Sarp bir basketbol aşığı. Benden daha hırslı. Strasbourg'ta ilk maçı kaybedince evde hüngür hüngür ağlamaya başlamış zor teskin etmişler. Beni eleştirdiği günler de oluyor. Ben molaları son ana kadar saklarım. Bana 'Baba mola alsana' diye bağırdığı maçlar da oluyor." 

Obra&Ivkovic'i izliyorum

"BAŞARI için birinci şart inanç, inanmak; ikincisi özgüven ve cesaret bir de sürekli olarak kendini geliştirmek. Ben rakipleri kıskanmam, izlerim. Obradovic ve Ivkovi'i de yakından takip ediyorum."

10 milyon dolar yeter

"BU kadroyu koruyup, üzerine 3-4 tane iyi oyuncu alarak Euroleague'de hedef kovalayan takımlardan biri olacağımızı düşünüyorum. Euroleague'de oynayan takımlarımızın 20-25 milyon euroluk bütçelerden bahsediliyor. Ben bunun 9-10 milyon dolarlık bütçeyle sağlayabilirim. Bu bana yeter." ARENA'DA AKŞAM'A ÖZEL POZ

G.SARAY Store'un duvarlarını süsleyen eski şampiyonluk fotoğraflarından birinin önünde kendi kupasıyla poz veren Ataman, G.Saray'ın şanlı tarihine geçmenin gururunu yaşadı. 

Fener Euroleague'i hak etti

"F.BAHÇE, Türkiye'de basketbola en büyük yatırımı yapan kulüplerden bir tanesi. Euroleague'de üst üste iki kez Final-Four oynayan bir takım. Belki de şampiyon olacaklar. Onların şampiyonluğu Türk basketbolunu yükseltir. Onun için ben burada F.Bahçe'ye de başarılar diliyorum. İnşallah onlar da bunu hak ettiler. Obradovic gibi tecrübeli bir antrenör varken başarırlar."

Hedef devam eder 

"LİGDE Play-Off'lar 17-18 Mayıs'ta başlayacak.  Zafer sarhoşluğundan çıkıp, yeniden lig yarışına motive olabiliriz. Sporda kupalar müzelere gider, hedefler ise hep devam eder."

Altın alacak jenerasyon var

"TÜRK Milli Takımı'nın bu yeni ve tecrübe kazanan genç jenerasyonunun ülkemizde düzenlenecek 2017'de altın madalya kazanacağını düşünüyorum.Çünkü rakipler aşağıya doğru, yaşlanma sürecine girdiler. İspanyol takımları Final-Four'a kalamadılar. Orada bir yaşlanma başladı. Genç jenerasyonda da en iyi jenerasyon bizde. Genç ve ümitlerde şampiyon olduk. Bu oyuncular en olgun yaşlarına gelmeye başlıyorlar. 2017'de ev sahibiyiz. Abdi İpekçi'yi gördünüz, Ülker Arena'yı gördünüz. Giren çıkamıyor."

CUMHURBAŞKANI BÜYÜK ŞANS

"BUGÜN basketbolumuzun bu denli ilerlemesinde devletin ciddi anlamda desteği var. Bunun başında da tabii Cumhurbaşkanımızın eski bir sporcu olmasının etkisi var. Futbol oynamış. Özellikle basketbolu sevmesi ve bunun bütün spor teşkilatına, devletteki teşkilata yayılması bizim için büyük kazanç... Bu gerçekten Avrupa'da rastlanmayacak ve az görülen bir durum. 

İNŞALLAH ARENA'YI DA AÇAR

Bir salon projemiz var. Arena'nın yanında 14 binlik bir salon... Zannederim sponsor da bulunmuş. Cumhurbaşkanımız geçen gün Vodafone Arena'yı açtı. İnşallah bizim salonun açılışını da hep birlikte yaparız."

Bazı siyasiler gençleri yanlış yönlendiriyor

"BU topraklarda yaşanan kardeş kavgasına hiçbir anlam veremiyorum. Bunun ben bir takım siyasilerin, bir takım büyüklerin, gençlerimizi yanlış yönlendirmesi sonucu ve yurtdışı kaynaklı bazı odakların etkisi olduğunu düşünüyorum. Ayrımcılık sadece Türkiye dışındaki düşmanlarımızın işine gelmektedir. "

Tekne resmi yolladı

"BİR sezon boyunca 2 defa sinemaya gidebildim. Haftada bir annemi babamı ziyaret etmeye özen gösteriyorum. Daha çok doğal ve sakin ortam arıyorum. Sürekli yoğun ortam olduğu için benim için en güzel dinlenme ben bir deniz aşığıyım. Hatta final maçı öncesi eşim bir görüntü yolladı telefonuma, 'Şampiyon ol, primin bu' diye. Sanıyorum Göçek’te koyda bir doğal ortamda bir tekneyi göstermiş. Onun için de şampiyon olduk. İnşallah gidecek vakit bulursak 1-2 gün oradayız."

Üniformalı asker beni çok etkiledi

"FİNAL maçından sonra o hengamenin içinde bir taraftar geldi telefon elinde, 'Kardeşimle konuşur musunuz lütfen... Fakat kardeşim şu anda Güneydoğu'da asker ve görüntülü arıyor, sizi çok seviyor' dedi. Ben de telefonu aldım. Bu tabii ki çok özel bir görüşmeydi. 'Sizi çok seviyorum, biz burada bölükte hep birlikte maçı izledik. Çok sevindik' dedi. Ben de ona 'Biz de sizleri çok seviyoruz... Sizlere minnettarız, ve sizi mutlu ettiğimiz için biz de gurur duyuyoruz' dedim. Üzerinde üniforma vardı. Gerçekten beni çok etkiledi. Buradan bu vatan için görev yapan, polis, asker kardeşlerimize minnetlerimi iletiyorum."