Elde var bir / ÜMİT AVCI

Elde var bir / ÜMİT AVCI

Euroleague’de müthiş bir sezon geçiren Fenerbahçe, Final Four yolundaki son engel Real Madrid ile ilk buluşmasında planlarını kusursuz uyguladı, taraftarının da olağanüstü desteğiyle, sahada her türlü çirkinliği deneyen İspanyollar’ı devirmeyi başardı.

 
 
 
 
 
 
 
 

Turkish Airlines Euroleague çeyrek final ilk maçında Real Madrid’i sahasında konuk eden Fenerbahçe, son şampiyonu 75-69 yenmeyi başardı, durumu 1-0 yaptı.

Vesely’nin sakatlığı sonrasında herkesin ‘aman çıkmasın’ dediği son şampiyon Real Madrid eşleşmesinde, Obradovic’in ‘kriz yönetimine’ şiddetle ihtiyaç duyulduğu bir gerçekti. Final-Four uzmanı Sırp çalıştırıcı da, bu beklentileri boşa çıkarmadı, 5 kısa kozuyla işi bitirdi.

Adam değişmeli savunmayı en agresif şekilde yapan, Antic-Udoh ikilisiyle boyalı alanı kapatıp, rakibi dışarıya püskürtmeyi başaran Fenerbahçe’de, ‘Udoh kenara geldiğinde ne olacak’ sorusunun yanıtı, belli ki itinayla hazırlanmıştı. Kalinic’in 5, Datome’nin 4 numara oynadığı ilginç bir 5 vardı sahada ama adam değişmeler kusursuz yapılınca top boyalı alana sokulmadı.

Harika savunma

İlk çeyrekte 11, devre sonunda 29 sayı yemek, Real temposunda bir takıma karşı ‘harika’ydı. Düşünün, Real Madrid gibi yıldızlar topluluğu bir kadro, maçın sonunda bile 5 kısalı düzenle bir çare bulamadı. Tabii ki savunmadaki agresiflik, hücumu zorlayacaktı. Ancak sezon boyunca oynaması beklenen Sloukas, ‘ben buradayım’ diyerek sazı eline aldı. O kadar akıllı penetreler yaptı ki Yunan guard, Real’in her açığını kullandı. Bogdanovic-Udoh ikili oyunları, Antic’in rakip 14 sayıdan gelip öne geçmişken attığı üçlükler, Kalinic’in ribaunt katkısı hayat bulduğumuz anlardı.

Savunmadaki tek aksaklık, Rodriguez-Llull-Fernandez üçlüsü sahadayken, Datome’nin hareketli 3 numaralara karşı yaşadığı sıkıntıydı. Ancak Obra, hemen Bogdan’ı Fernandez’in üzerine vererek bunu da sonlandırdı.

Çok önemli bir maç kazanıldı belki ama daha yolun başı. Avantaj bizde diyebilmek için mutlaka yarın da kazanmalı. Aynı oyuncularla, aynı enerji bulunur mu, soru işareti, benchten gelecek katkı da mutlaka artmalı. Çünkü Arena gerçekten şampiyonluk havasındaydı. Bunu kaçırmamalı...