Efes heyecan istedi / ÜMİT AVCI

Efes heyecan istedi / ÜMİT AVCI

THY Euroleague’deki temsilcimiz Anadolu Efes, çeyrek final serisi 2. maçında Milano’ya deplasmanda 73-66 yenildi, seri 1-1’e geldi.
İlk maçta Melli’nin de sakatlanması, zaten hücumda çok zorlanan Milano’nun yeni bir düzene geçmesine neden oldu, Rodriguez-Hall-Bentil üçlüsüyle maça giren İtalyanlar, bu kez hücumda istediği ritmi buldu. Özellikle ilk yarıda yine Anderson tarafından iyi savunulan ancak devrenin son saniyesinde ilk sayılarını bulup, skoru eşitledikten sonra 2. yarıda 19 sayı daha bulup, maçı 21 sayıyla tamamlayan Shields ev sahibinin ilacı oldu.
Efes ise ilk maçtaki savunmaya çok fazla güvenmiş olacak ki nasıl hücumda doğru yaptığı şeyleri unuttu. Shields savunmasında son çeyreğin belli bölümünde Bryant da etkili oldu ama ABD’li maç sonuna yine damgasını vurdu. Yani onu savunalım derken 3 kısalı düzene dönemedik, en kritik sayıları da yine ondan yedik.
Aslında çok kötü hücum ettiğimiz bir maçın son 2 dakikasına kadar oyunun içinde olmak önemliydi ve bu fırsatı çok daha iyi kullanabilirdik ama olmadı. Özellikle Micic ile Larkin’in potaya atak ettiği anlardaki bu düzende, hele ki rakip faulleri erken 4’lemişken ısrarcı olmadığımız için kullanamadık. Shields savunmasındaki oyuncuyu riske eden Milano’ya bu alanda da ceza kesemeyip, düşük yüzdeyle şut atınca turu İstanbul’a bırakmak zorunda kaldık.
Sonuç olarak bu serinin başındaki amacımız, deplasmanda en az bir maç kazanmaktı, bunu yaptık. Daha fazlası da olabilirdi, yanlış şut tercihlerine ve Rodriguez-Shields ikilisine takıldık. Ama biz İstanbul’da turu mutlaka geçeriz, İtalya’da bu mesajı net biçimde aldık.