Efes eriyor / ÜMİT AVCI

Efes eriyor / ÜMİT AVCI

Sezona, Euroleague’de şampiyonluk parolasıyla başlayan Anadolu Efes, TOP 16’da üst üste 3, 8. haftada ise 5. yenilgisini Kızılyıldız deplasmanında aldı, çeyrek final hedefinden biraz daha uzaklaştı.

Turkish Airlines Euroleague TOP 16 E Grubu’ndaki 8. maçına Kızılyıldız deplasmanında çıkan Anadolu Efes, 91-82 yenildi.

 
Granger’ın yokluğu Heurtel’in sürelerinin artması ve zaten aksayan savunmanın biraz daha yumuşaması anlamına geliyordu. Aslında atarak yenilebilecek ekiplerden birisi olan Kızılyıldız önünde 11 asist yapan Fransız, 6 top kaybıyla bunu gölgelemese 7’de 1 isabeti sorun olmazdı da, kaptırdığı her top rakibe ivme kazandırdı!
 
Evinde Kızılyıldız’ı coşturmak yapılabilecek en büyük hataydı ve Efes’in 16 top kaybı ev sahibi için büyük fırsattı. İlk yarıda her şeye rağmen oyundaydı temsilcimiz, özellikle 2. çeyrekte Dunston-Saric ile boyalı alanı, Doğuş da ön alanı sertleştirince skorda öne fırladı, Diebler da 4 üçlükle bu bölümün kahramanıydı.
 
2. yarıda Türkiye günlerinde adeta o parlak kariyerini inkar eden Ivkovic yine sahne aldı. Nasıl başardıysa Sırp çalıştırıcı, müthiş rotasyon ustalığıyla (!) Dunston ile Saric’i birlikte çok az oynattı. Yine de temsilcimiz, Diebler’ın da olmadığı bölümde dış atışlarla oyunda kalıp, 3. çeyreği önde kapadı ama Ivkovic’in daha yapacakları vardı! 3. çeyrekte Saric’i unutan Sırp çalıştırıcı bu kez de 4 faul alınca kenara gelen Dunston’ı fark çift hanelere çıkıncaya kadar kullanmadı. O olmayınca da Sırplar, yol geçen hanına çevirdikleri boyalı alanda cirit attı. Son 2 dakika, belki de mola alıp arkasını döndüğü için gördü Dunston’ı tecrübeli çalıştırıcı ama artık çok geç kalmıştı. Bakalım kalan 6 haftada dibe çöken takım ayağa kalkacak mı?
 
Son çeyrek kâbusu
Bu sezon önde oynadığı bir çok maçı son çeyrek performanslarıyla kaybeden Anadolu Efes, bu kötü hastalıktan kurtulamadı.  Kızılyıldız karşısında da 3. periyodu önde bitirmesine rağmen, son 10 dakikada rakibine 28-17’lik üstünlük fırsatı tanıdı ve salondan boynu bükük ayrıldı. 
 
Granger çok arandı
Anadolu Efes, bu sezon kadrosuna katılan ve şu ana kadar sergilediği performansla beğeni toplayan yıldız guardı Granger’ı Kızılyıldız deplasmanında çok aradı. Sakatlığı nedeniyle tecrübeli oyuncunun hem savunma sertliği hem de oyun kurmadaki becerisinden yoksun kalan temsilcimizde, apar topar pilot takım Pertevniyal’den alınan Elijah Johnson ise kadroya giremedi.