Efes can havliyle / GÖKHAN GERMAN

Efes can havliyle / GÖKHAN GERMAN

Lacivert-Beyazlılar, Top 16’daki 13. hafta maçında Cedevita’yı son saniyelerde geçebildi, bitime 3 maç kala az olan umutlarını sürdürdü. Bir ara 10 sayı geri düşen Anadolu Efes’te Heurtel 19 sayı ve 8 asistle takımı sırtlayan isim oldu.

“Çıkmadık candan umut kesilmez” derler ya, Efes’inki de o misal. Dört gözle Panathinaikos’un bir maç kaybedip, son haftaya final havasında girilmesini bekliyoruz ama Anadolu Efes, Cedevita’yı bile zor yeniyor. Bu sezon zayıf rakibiyle 3 kez karşılaşıp ikisini kaybeden Lacivert-Beyazlılar, dün de son saniyeye kadar can çekişti ama sonunda kazanıp az olan umudunu sürdürdü: 80-76.

Maça felaket bir savunmayla başlayan Efes, hücum gücü sınırlı bir takım olan Cedevita’dan ilk çeyrekte tam 28 sayı yedi. 2. periyodun başında fark 10’a çıktı: 20-30. Sariç ve Heurtel’le seri yakalayan Efes skoru 34-34’e getirdi, devre de 34- 36 sona erdi. İkinci yarının başında da aynı senaryo yaşandı. Pullen’in üçlükleri ile Cedevita bir kez daha 10
sayılık farka ulaştı (36-46), Efes; Heurtel, Granger ve Sariç’le 14-2’lik seriyle yine geriden gelip öne geçti: 50-48. Ama maçı koparacak oyunu bir türlü ortaya koyamadı. Son dakikalarda Birkan’ın kritik üçlüğü, Cedi Osman’ın taktik faulleri atması ile kötü de oynasa kazanmayı bildi Lacivert-Beyazlılar.

Darüşşafaka’ya duacı

Top 16’nın bitmesine üç hafta var. Efes’in tur atlayabilmesi için Darüşşafaka’nın önümüzdeki hafta Panathinaikos’u yenmesi gerekiyor ki, Efes’in Malaga ve Fenerbahçe’yi yendiğini varsayarak son haftaya final havasında girilsin. Bu ihtimaller belki gerçekleşebilir ama Anadolu Efes’in her geçen gün geriye giden basketbolu, çok fazla umutlanmamıza engel oluyor.