Dört dörtlük Efes / ÜMİT AVCI

Dört dörtlük Efes / ÜMİT AVCI

THY Euroleague’deki temsilcimiz Anadolu Efes, 11. hafta mücadelesinde Yunanistan’ın Olimpiakos takımını konuk etti, 82-71’lik skorla art arda 4, toplamda 6. galibiyetine ulaştı. 
Özel bir geceydi Anadolu Efes için. Bu efsaneyi yaratan isimler Aydın Örs ve Naumoski’nin ardından Simon’un formasının da emekli edileceği açıklanmıştı hem saha içi hem saha dışındaki duruşuyla üst üste oynanan Final Four’lar ve peş peşe iki Euroleague şampiyonluğunda önemli rolü bulunan Simon’un 44 numaralı forması da emekli edildi, güzel bir vefa örneği sergilendi. 

Son maçların yıldızı M’Baye’nin hastalığı nedeniyle oynamayacağının açıklanması moralleri çok bozmuştu. 4 numaradan alınacak katkı, uzun savunmasının önemi bu maçta kabusumuz olabilirdi, 3 çeyrek de bu eksik çok hissedildi. Clyburn 4 numarada uzun süreler ligin en formda isimlerinden Vezenkov’u durdurmak için çok yıpranınca, 3 çeyrek hücumda yeterince devreye giremedi. Beaubois ile Micic’in maçta tutması, bu karşılaşma özelinde çok ama çok değerliydi. Son periyotta ise rakipde Fall yorulup kenara gelince ama daha da önemlisi, Clyburn tam 13 sayı ürettiği son 10 dakikada ‘12 numaranın yerini de ayırın, burada 5-6 sene kalırsam, o formayı da asmak zorunda kalırsınız’ dercesine bir performans sergileyince her şey bir anda değişti, son iki yılın şampiyonu özüne dönüp, son çeyrekteki 7 üç sayı isabetiyle işi bitirdi. 
Bu şartlar altında Olimpiakos gibi bir devi yenmek öylesine önemli ki... Belki hücumda öne çıkanlar vardı ama Taylor, Bryant ve son periyotta Zizic’in mücadelesini de takdir etmeli.