Demirel böyle istedi

Demirel böyle istedi

23 yıllık Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlık görevinde Türkiye’ye ‘organizasyon rekorları’ kırdıran Turgay Demirel, yöneticilik başarısını FIBA Avrupa Başkanlığı’nda da sürdürüyor. EURO 2017′yi ülkemize kazandıran Demirel en büyük atağı olimpiyatlar için yaptı. Milliler’in 2016 Rio’ya katılma hakkı olmamasına rağmen, kontenjanı artırarak eleme oynamamızı sağladı.

Türkiye Basketbol Federasyonu başkanlığı yaptığı 23 yıllık dönem içinde, Turgay Demirel basketbola milat yaşatmıştı… Türk basketbolu sadece milli takımlar bazında değil, kulüpler seviyesinde de ilklere imza attı. En önemlisi de; Türkiye’nin, Avrupa ve Dünya Şampiyonası gibi önemli organizasyonlara ev sahipliği yapmasına ön ayak olan Demirel’in görev yaptığı 1995-2014 yılları arasında milli takım aralıksız olarak bu iki şampiyonada yer aldı. Demirel, Ay-Yıldızlı ekibin direkt katılamadığı durumlarda da, gösterdiği lobicilik başarısıyla Türkiye’nin ‘wild card’ almasını sağlamıştı.

Statüyü değiştirtti

Turgay Demirel yöneticilik başarısını, FIBA Avrupa Başkanlık görevinde de sürdürüyor. Daha ilk yılında FIBA Avrupa Challage Kupası finalinin Trabzon’a gelmesini sağlayan Demirel, ardından da 2017 Avrupa Şampiyonası’na ev sahibi olmamızda büyük rol oynadı. Tabii bunlar ısınma turlarıydı. Demirel en büyük hamlesini 2016 Rio Olimpiyat Oyunları Elemeleri için yaptı. A Milli Basketbol Takımımız, 2015 Avrupa Şampiyonası’nda derece yapamayınca, olimpiyat elemesi oynama hakkını kaybetmişti. Bunun üzerine Demirel harekete geçtii ve statüyü değiştirtip, ‘Gruplara ev sahipliği yapacak ülkeler de elemelere katılabilir’ kararını aldırdı.

Kontenjan artırdı

Tüm gözler Londra’ya çevrilmişti. Ama Olimpiyat Komitesi, ev sahibi ülkeleri Filipinler, İtalya ve Sırbistan olarak açıklayınca az olan umutlar tamamen son bulmuştu ki, yine FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel devreye girdi. Basketbolda artık bir marka olan Türkiye’nin Olimpiyat Elemesi oynaması gerektiğine inanan Demirel’in çabaları sonrası kontenjan artırıldı. Davet edilecek 3 ülkenin Dünya Sıralaması’na göre belirlenmesine karar verildi. FIBA Dünya Sıralaması’nda 9. olan Türkiye, Letonya ve Hırvatistan ile beraber, eleme gruplarında yer almaya hak kazandı. Öte yandan Türkiye’nin elemelerdeki rakipleri, 26 Ocak’ta çekilecek kuralar sonrası belli olacak.