Bu kupa Türkiye'ye gelecek / ÜMİT AVCI

Bu kupa Türkiye'ye gelecek / ÜMİT AVCI

Eurocup yarı finalinde ilk maçında 14 farklı yendiği Gran Canaria’ya İspanya’da konuk olan Galatasaray Odeabank, normal süresi 90-76 biten maçın uzatma bölümünde farkı 13 sayıya indirdi, finale yükseldi: 94-81 Hücumda olabilecek en iyi başlangıcı yapmıştı temsilcimiz zorlu deplasmanda, rakibin ikili oyun zaafını mükemmel kullanıp, özellikle Lasme’yi sürekli pota altına yollayarak skor üretti. Micov-McCollum ikilisi de dışarıdan skor katkısı yapınca, ilk çeyrekte 29 sayı üretti. Ancak 29 sayı atmak ne kadar güzelse, deplasmanda oynarken 27 sayı yemek, çok riskliydi. Eminim Ergin Ataman, 29-27 önde olmak yerine, ilk çeyrekte 19-17 geride olmayı isterdi!
 
Nefesler kesildi
Bu maçın bu tempolarla götürülmesi çok zordu, neyse ki kenardan gelen Jerrells ile Green hücumdaki iyi oyunu devam ettirdi.  Ancak bizim için kritik noktalardan bir tanesi olan boyalı alanda Lasme’nin yine erken üçlemesi, ev sahibinde Seeley’in devreye girerek 10 dakikada 14 sayı üretmesi, devre sonunda temsilcimiz iki faul atışını kaçırırken, Newley’den gelen son saniye üçlüğüyle soyunma odasına gidilmesi stresi yükseltti. 3 sayıları leblebi gibi atan Canaria’ya istediği tempo şansını tanımak, 3. çeyrekte farkı 12 sayıya kadar yükseltti, son çeyreğe 66-57 girildi.
 
Son çeyreğin 5 dakikasında rakibine sadece 1 sayı attırdı Galatasaray. Zaten o bölümde de farkı eritti. Ancak Ergin Ataman’ın 4 uzunlu sistemde yakaladığı başarı, Lasme’nin çok basit fauller alarak çıkmasıyla bir anda bitti. Kalan 5 dakikada potasında 22 sayı gördü temsilcimiz. Neyse ki, 6 saniye kala 90-74 öne geçen Gran Canaria’ya turu Micov bırakmadı, 2 saniye kala bulduğu basketle maçı uzattı.
Uzatmada iki takım da uzun süre skor bulamadı. Aradaki tek fark, ev sahibinde serbest atış çizgisinde eller titrerken, McCollum’un kusursuz oynamasıydı. Micov’un son saniyedeki bloğu da geceyi zaferle noktaladı.
 
Rakip Strasbourg
Eurocup’ın diğer yarı finalinde Strasbourg, Dolomiti Energia Trento’yu 86-78 yenerek finale çıktı ve Galatasaray Odeabank’ın rakibi oldu. Final karşılaşmaları 22 ve 27 Nisan tarihlerinde oynanacak.