Bu kupa çok yakıştı / ÜMİT AVCI

Bu kupa çok yakıştı / ÜMİT AVCI

Sezon başında tam da bu an planlanmıştı. Kurulan kadro, kriz anlarında soğukkanlılıkla yapılan hamleler, Europe Cup’ın en iyi kadrosunu bir araya getirme, büyük hedefe dev adımlarla ilerleme. Sonuçta 10 binlerin önünde kupayı kucaklama, 5 senelik geçmişi olan kulübe Avrupa Şampiyonu apoleti takma. Emeği geçen herkese teşekkürler, bu hikaye gerçekten bambaşka.
Aslına bakarsanız, hepimiz bu başarıdan emindik hem de fazlasıyla... Herkesi buna inandırmak bile başlı başına bir başarı aslında.
İtalya’da kazandıktan sonra Türkiye’de zaten bir sürpriz olmasını beklemiyorduk. Maça da konuk takım 5-0 ile başladı ama Oğuz’un boyalı alanı etkili kullanması, rakibin bu alana gömüldüğünde Jones ve Smith gibi skorerlerin sahne alması. Her şey güzel planlanmıştı. Özellikle Smith’in arka arkaya attığı 11 sayılık bir bölüm var ki, bir anda farkı 19’a kadar çıkardı.
Ancak erken gelen fark her zaman tehlikedir ya, bir kez daha bu yaşandı. Tam 20-0’lık seri buldu konuk takım. Öne geçmeyi başardı. Bu şok beklediğimiz bir şey olmasa da kazanacağımıza inancımız hiç azalmamıştı. Rakibin alan savunmasına karşı uzun süre doğru hücumu aradı ekibimiz ama o sırada da Erkan’la, Muhammed’le, Kartal’la işin savunma kısmında ayakta kaldı. Son çeyrekte ise bu günler için transfer edilen Black ile savunmanın açığını bulmayı başardı. Top içeriye geçince aradaki güç farkı da ortaya çıktı. Ona Dekker eşlik etti, Berkay’dan yine en kritik anda üçlükler geldi, Erkan yine uçarak potaya gitti, en sonunda da Avrupa Kupası kaptan Oğuz Savaş’ın ellerinde yükseldi.
Teşekkürler Bahçeşehir Koleji. Türk Basketbolu’nu gururla temsil ettiğin için, Türkiye’de basketbolu bir kez daha zirveye çıkardığın için, Ülker Arena tribünlerine dün 10 binleri coşkuyla getirdiğin için. Ama şimdiden söyleyelim, çıta artık daha yukarıda. Başta bu organizasyonun en tepesindeki Hüseyin Yücel, Genel Menajer Alparslan Aydın, Coach Erhan Ernak ve arkadaşlarından gelecek yıllar için beklentilerimiz daha fazla. Şimdi kutlama zamanı, hepinizin hakkıdır bu ama sonrasında yeni kulvarlarda, Türkiye’ye benzer gururları yaşatmakta, göğsümüzü kabartmakta.