Aslan son nefeste / ÜMİT AVCI

Aslan son nefeste / ÜMİT AVCI

Eurocup şampiyonluğunu kazandıktan sadece 4 gün sonra, play-off yarışındaki Beşiktaş Sompo Japan deplasmanına çıkan Galatasaray Odeabank, önemli eksiklerine rağmen kazanmayı başardı, son çeyrekteki 20-2’lik serisiyle galibiyete ulaştı.

Spor Toto Basketbol Ligi’nde 28. hafta mücadelesinde Galatasaray Odeabank, Beşiktaş Sompo Japan’i deplasmanda 76-71 yendi, ilk iki şansını devam ettirdi.

Çarşamba günü Eurocup’ta şampiyonluğa ulaştıktan sonra en son kutlamasını Cuma akşamı yapan Galatasaray’ı, bir de Micov gibi yıldızından yoksunken konuk etmek, Beşiktaş için fırsattı. Ancak, galibiyeti bireysel yeteneklerle ve dış şutlarla elde etmeye çalışınca bunda başarılı olamadı. Culpepper ve Brown ikilisini, Sinan-Göksenin ikilisiyle savunan Ergin Ataman, amacına ulaştı, o ikili 21’de 6 saha içi isabetinde kaldı.

Özellikle Culpepper’ın her topu atma sevdası, Beşiktaş’ın başına iş açtı. Önce Cenk, sonra Hamilton ‘şut soktukça hayatta kal’ mantığındaki Beşiktaş’ı ayakta tutsa da, son çeyrekte Galatasaray’ın savunmada vidaları sıkmasıyla gelen 20-2’lik seri, sonlarını hazırladı. Aslında Lasme’nin de hasta hasta oynadığı düşünüldüğünde boyalı alan bir koz olabilirdi Beşiktaş için ama Lampe’nin savunmada, Elonu’nun hücumda aksaması, Galatasaray’ın genç ismi Ege’den de gelen önemli katkıyla bu kozu da ellerinden aldı.

Galatasaray’da ise Eurocup finalinin yıldızı Sinan dün akşam da takımı toparlaması, yaptığı asistlerle öne çıkarken, sakat sakat oynayan McCollum, Beşiktaş’ın ‘bire bir’ oynama sevdasına ‘öyle değil böyle oynanır’ diyerek 2. yarıya sığdırdığı 16 sayıyla fark yarattı, takımının bu sezonki özeti olan küllerinden doğuş hikayesinde bir sayfa daha açtı.

Taraftardan tepki

Beşiktaş’ın play-off yarışında çok önemli bir maçı kaybetmesi, taraftarın tepkisine yol açtı. Maçın son bölümünde basketbol şubesinden sorumlu yönetici Hakan Özköse’yi istifaya davet eden siyah-beyazlı taraftarlar, ‘Beşiktaş sadece futbol değildir’ diye tempo tutarak, basketbol takımına destek verilmemesine de tepki gösterdi.