Arkadaş ben de varım! / HAYRİ PEKERGİN

Arkadaş ben de varım! / HAYRİ PEKERGİN

Son haftaların en önemli maçını Fenerbahçe kazandı.
 
Sarı lacivertliler bir önceki hafta AGÜ’ye sahayı dar eden Mersin B.Ş Belediyesini 71-67 mağlup etti.
 
KBSL’de bu sezon izlenen en heyecanlı en çekişmeli maçtı.
 
Fenerbahçe, takipçileri AGÜ ve Galatasaray ile kendi evinde oynayacak. AGÜ’deki duraklama ve Galatasaray’a karşı 2 puan ve eşitlik halinde ilk maçtan gelen +20 averaj önemli avantajlar.
 
Bu nedenle sarı lacivertliler, bu maçı kazandığı takdirde, liderlik ve sezon sonu saha avantajı kazanma şansını %80’lere çıkaracağını biliyordu.
 
Mersin BŞB ise AGÜ maçı ardından Metro Enerji Salonunda da kazanarak “ben final adayı bir takımım” mesajını vermek ve liderlik yarışına ortak olmak istiyordu.
 
Evet maçı kazanan ve liderlik yarışında avantajını güçlendiren Fenerbahçe oldu.
 
Mersin BŞB ise 1.ve 3. çeyrek bazında ortaya koyduğu savunma ve play-off kıvamındaki maçlarda sergilediği mücadeleci oyun ile “Arkadaş final yarışında ben de varım!” dedi.
 
FENERBAHÇE 3 SAYI ÇİZGİSİNDEKİ KURAKLIĞI POTA ALTINDA TELAFİ ETTİ
Fenerbahçe bu önemli maçta üç sayı çizgisi gerisinden 1/14 ile oynadı. Play-off atmosferi yaşanan bir maçta % 7 ile üç sayı atarsanız kazanmak kolay olmayabilir. İşte Fenerbahçe bu düşük isabet oranına rağmen kazanmayı başardı.
 
Pivot / power forvet pozisyonunda 36-16 üstünlük. Ribauntlarda 35-30 avantaj dış atışlarda yaşanan kuraklığı telafi etti.
 
Maçın 17. Dakikasında 38-28 Mersin üstünlüğü vardı. Kırmızı beyazlılar AGÜ maçındaki etkili savunma McCoughtry, Hartley ve Henry’nin sayıları ile kontrolü elinde tutuyordu. O ana kadar tek sıkıntı Kuzina’nın 2 olan faul sayısıydı.
 
Bu noktada Rus pivotun faul / teknik faul sonucu 4 faul ile kenara gitmesi sonra da Mersin BŞB’nin düşen savunması ile Quigley, Hollingsworh ile üst üste sayılar bulan Fenerbahçe, skora denge getirdi. Devre 37-38 sonuçlandı.
 
İkinci yarı Fenerbahçe topu ısrarla pota altına indirdi. Mersin BŞB üçüncü çeyrekte güçlü savunma ile pota altını kapatmaya öncelik verdi.
 
Maçın son bölümünde Mersin BŞB’nin pota altı silahı Aneika Henry yorgunluktan etkilendi ve skor gücü düştü.
 
Fenerbahçe Hollingsworth, son haftalarda çizgisini yukarı taşıyan Verameyenka ve Quigley’in durakladığı anlarda devreye giren Coleman’ın sayıları ile kontrolü ele aldı.
 
Tuğçe Canıtez’in kadroda olmadığı, Birsel Vardarlı Demirmen’in 1/7 ile oynadığı günde Olcay Çakır ve Gökçe Doğan’ın enerjisinden yararlanan Fenerbahçe maçı hiç bırakmayan rakibi önünde kritik saniyelerde hata yapmadan kazandı.
 
 
 
HAKEM HATASI MI ? KURAL HATASI MI ?
İlk yarının sonlarında Mersin BŞB’nin tecrübeli Rus pivotu Kuzina, Quanitra Hollingsworth’e yaptığı faul ardından topu yere vurması nedeni ile teknik faul aldı.
 
Normal faulden kaynaklanan serbest atışları da “Quanitra” yerine “Quigley” kullanınca Mersin ekibi itirazda bulundu.
 
Bundan sonra TBF’nin “yetkili kurulları” bu itirazı karara bağlayacak.
 
Benim görüşüm itirazın hakem hatası olarak değerlendirileceği ve maçın hakemleri ve teknik yetkilisine “bu konu” nedeni ile birkaç hafta tatil verileceği yönünde. Elbette kesin sonuç için TBF yetkili kurullarının kararı beklenecek.
 
SONUCA, ETKİ EDEN FAKTÖRLER
Fenerbahçe Mersin BŞB karşılaşması KBSL’de oynanan en önemli maçlardan biriydi.
 
Fenerbahçe cephesinde %7 isabet ile 1/14 üç sayı zaafının yanı sıra Birsel Vardarlı Demirmen, Gökçe Doğan ve Olcay Çakır’dan oluşan yerli rotasyonun yalnızca 9 sayılık sınırlı katkısı vardı.
 
Play-off ayarında maçlarda yerli isimlerin maç kazanma matematiğine katkısının 15-20 sayıların altında kalması sarı lacivertliler için şüphesiz üzerinde çalışılması gereken bir konu.
 
Devşirme statüsündeki Quanitra’nın varlığı Fenerbahçe için bu maçta önemli bir sigorta konumundaydı.
 
Fenerbahçe’ye maçı kazandıran önemli faktör ise disiplinden kopmayarak takım oyunu ile 5 oyuncuya çift haneli skor buldurmak oldu. Quigley’in yavaşladığı ikinci yarıda skora katkı yapan Coleman, İyi savunmasıve skora katkısı ile birlikte 4 önemli asist ile dikkat çeken Hollingsworth, kritik sayılara imza atan Levander bana göre daha ön plandaki isimlerdi.
 
Mersin BŞB kazanabilir miydi? Sorunun yanıtı; Evet. Kırmızı beyazlılar Kuzina’nın faul sorunu ile sıkıntı yaşasa bile maçı hiç bırakmadı.
 
Mersin açısından bakıldığı zaman 2. Ve 4. Çeyreklerde daha diri kalmanın, bu maçın muhasebesinde, faul atışlarındaki itiraz ya da Birsel Vardarlı / Hartley arasındaki çok tartışmalı hakem kararı gibi konuların arkasında kalmaması gerekiyor.
 
Final çeyreklerinde Mersin ekibi Fenerbahçe önünde 48-30 geride. Bu büyük bir fark.
 
Özellikle takımın daha diri olduğu 1.ve 3. Çeyrek toplam skorunun 37-23 Mersin lehine olduğu düşünülürse.
 
Mersin BŞB bu maçta yerli rotasyondan 4/8 saha içi isabet ile toplam 12 sayı katkı aldı. İsabet oranında sorun görünmüyor. Bu KBSL’de yerli rotasyon 20 sayılara gelince maçların kaderi de değişebiliyor.
 
 
HAFTANIN NOTLARI 
 
 
HATAY MASADA KALMAYA DEVAM EDİYOR
Hatay BŞB 60-53 skorlu Fenerbahçe deplasman yenilgisi ardından üst üste 4. kez kazandı. Hatay BŞB Samsun Canik Belediyesini 82-78 yenerek haftayı 2. sırada tamamladı. Antakya ekibinde her hafta farklı oyuncular galibiyetlerde faktör olabiliyor.
 
Değişmeyen ise Avustralyalı oyun kurucu Natalie Hurst’ün istikrarlı yüksek performansı. Fiziğine bakarak “bücür” diyeceğiniz tecrübeli oyuncu bu hafta da “dev” bir performansa imza attı. 13/19 saha içi isabet ile (7/9 üçlük) 34 sayı bulan Avustralyalı maçın kahramanıydı.
 
SANDERS YOK AGÜ DE YOK 
AGÜ BOTAŞ önünde, hem de kendi evinde “geldiği haftalardır görünen”, bana sorarsanız takımdaki tüm oyuncuları çok “düşündürmesi” gereken 58-77 skorlu bir yenilgi aldı.
 
Takımın tüm yükünü üstlenen Sanders, sakatlık nedeni ile sahada olmayınca savunma ve hücumun düştüğü durum bir ELW ekibinin standartlarından çok uzaktı.
 
BOTAŞ kendini play-off çizgisinde tutan galibiyete 30 sayı atan Maltsi, Warley ve 19 sayı, 3 asist 3 top çalma üreten Pelin Bilgiç ile ulaştı.
 
 
 
GALATASARAY LANDES’E KİLİTLENDİ. YAKIN DOĞU’YA GALİBİYET GEREKİYOR
Galatasaray’da Avrupa’da çeyrek finali kolaylama anlamına gelen kritik Basket Landes maçı öncesi bileğinden sakatlık yaşayan Bahar Çağlar kadroda yoktu.
 
Adele sakatlığı nedeni ile yaklaşık 2 hafta takımdan ayrı kalan ve hafta içinde Kosice maçı ile kadroya dönen Dubljevic, Işıl Alben, skorer oynayan Martinez, istikrarlı Nevriye Yılmaz ve ritmini koruyan Loyd ile sarı kırmızılılar rahat kazandı.
 
40-44 sona eren ilk yarıda potasında 40 sayı gören ve hücum başarısı ile skoru önde götüren Galatasaray ikinci yarıda güçlü savunmaya geri dönünce fark açıldı.
 
Kıbrıs ekibi coach değişikliği ardından çıktığı 3. Maçta 3. yenilgisini aldı. Savunmada bir kez daha rakibe 80’lerin üstünde sayı atma imkanı veren kırmızı beyazlılarda af ile geri dönen Euro 2015 MVP’si Ana Dabovic maçı 1/7 isabet ve 3 sayı ile tamamladı.
 
Sırp forvet bir önceki BGD maçında da 0/4 isabet ile sayı atamadan maçı bitirmişti. Asena Yalçın’ın 8 sayı ile ön planda olduğu yerli rotasyondan gelen 19 sayılık katkıya rağmen Dabovic’in maç kazanma matematiğinde açtığı gedik telafi edilemedi.
 
AVCILARDA MAÇ OYNANMADI !
İstanbul Üniversitesi Edirne Belediyesi Edirne Spor karşılaşmasında mücadele ve çekişme bekleyen basketbol severler hayal kırıklığına uğradı.
 
Uzatmalı Avrupa maçından moral bozucu bir yenilgi ve yorgunlukla dönen Edirne Spor adeta maça gelmemiş yalnızca formalarını göndermişti. Bütün başarılı sonuçlarında mücadeleci oyun ve savunma direnci olan Edirne ekibi, 24-10 biten ilk çeyrekte İstanbul Üniversitesi tarafından teslim alındı.
 
İstanbul Üniversitesi takım oyunundan uzaklaştığı 2.yarıda bile rakip savunma tarafından hiç rahatsız edilmeden skor üreterek maçı 84-57 galip bitirdi.
 
Edirne ekibi için bir oyun kurucuda olmaması gerektiği kadar “kumarbaz bir basketbol anlayışına” sahip Latta ile KBSL’de devam etmek önemli bir risk.
 
Amerikalı tecrübeli oyuncu, savunma handikabının yanı sıra, kendi şutuna o kadar odaklı ki kadın basketbolunda takım ritmini ayakta tutan pas sayısı ve takım oyununu aşağıya çektiğini fark edemiyor.
 
Belki de bu ismi, pas trafiği yükünden kurtarıp, skorer guard ya da “kısa” forvet oynatmak Edirne ekibi açısından daha doğru bir karar olabilir.
 
ORDU SPOR DİNAMİK YERLİ İSİMLERİNE GÜVENDİ VE KAZANDI
KBSL’de bu sezon hedef ne olursa olsun evde kazanmak şart.
 
Ordu Spor, Beşiktaş karşısında 20’li yaşları ve kariyerlerinin başındaki üç yerli oyuncusuna süre ve sorumluluk vererek, 6 kişilik rotasyon ve 3 yabancı ile çıktığı kritik maçta 87-78 skorlu önemli bir galibiyet aldı.
 
Üçü de 23 yaşında olan Özge Kavurmacıoğlu (17s,7rb,3as,4tç), Gülşah Duman (9s,4rb,3as) ve Ferda Yıldız (2s,3rb,1tç) toplam 28 sayı katkı yaparak sonuçta belirleyici faktör oldu.
 
Bu sene Krivacevic (23s,5rb) KBSL’de fırtına gibi esiyor. 26 Yaşındaki power forvet çok yönlülüğü, ayaklarının çabukluğu, enerjisi ile izleyenlere keyif verirken takımının tüm galibiyetlerinde anahtar oyuncu olmayı başarıyor. Ruffin-Pratt (18s,11rb) ve Erin Eldebrink’te (18s,8as) galibiyetin diğer aktörleriydi.
 
Beşiktaş’ta hafta içinde sakatlanan Milovanovic Sandra Viana’nın etkisiz kaldığı gün çok arandı. Ivankovic’in  bir kez daha faul sorunu ile karşılaştığı maçın ikinci yarısında önce Ayşe Cora sonra Pondexter ile farkı 2 sayıya kadar indiren Beşiktaş son dakikalarda 3 kritik top kaybı yapınca Ordu Spor kazanan taraf oldu.
 
 
ASKİ’DE OYUNCULAR GİTTİ SAVUNMA SORUNU GİTMEDİ 
Adana ASKİ yeniden yapılanmaya ciddi bir ekstra bütçe ayırdı. Yeni oluşan kadronun evinde oynadığı ilk maçın devresinde ilk yarıda potalarında gördükleri 51 sayı açıkçası benim için kocaman bir sürpriz niteliğinde.
 
Kadroya eklenen Larkins, Zellous, Tuğba Palazoğlu gibi işin savunma tarafını iyi yaptığına şahit olduğumuz oyuncuların ritim kazanması artık hayati önemde.
 
Takımın Devşirme oyuncusu Melisa Can’ı da sayarsak sahaya aynı anda 5 yabancı ile dizilebilen bir ekibin performansı bu şekilde devam ederse Adana ekibi yarıştan erken kopma tehlikesi ile karşılaşabilir.
 
BGD cephesinde kenardan gelerek 16 sayı üreten Alex Bentley, Vandersloot, Nevin Vatansever, Kübra Ekşi ve Maria Rezan iki rakamlı skorlar ile kolay galibiyetin ön plandaki isimleri oldu.
 
twitter: @hayripekergin