Arena'dan çıkış yok / ÜMİT AVCI

Arena'dan çıkış yok / ÜMİT AVCI

Fenerbahçe-Real Madrid çeyrek final serisinin ilk mücadelesi bugün oynanacak. Temsilcimiz sahaya önemli kozu Jan Vesely’den yoksun çıkacak. Ancak taraftar avantajı ve 19 maçtır Ülker Sports Arena’da maç kaybedilmemesinin getireceği güven en büyük artımız olacak.

Turkish Airlines Euroleague’de mükemmel bir normal sezon geçiren, TOP 16 turunun bitimine haftalar kala çeyrek finale yükselen Fenerbahçe, üst üste 2. kez Final Four sevinci yaşamak için son şampiyon Real Madrid ile kozlarını paylaşacak.

Seride saha avantajını elinde bulunduran temsilcimiz, ilk iki maçı Ülker Arena’da oynayacak. Ardından 3. ve gerekirse 4. maç için Madrid’e gidecek. Takımlardan birisi yine 3 galibiyete ulaşamaz ise bu kez bileti alacak takımı belirleyecek son buluşma İstanbul’da gerçekleştirilecek.

İki takım, geçtiğimiz yıl Final Four’un ilk maçında karşılaşmış, organizasyonun ev sahibi Madrid, temsilcimizi yenerek final oynama hakkı kazanmıştı. Bu yıl ise ilk turda iki ekip aynı grupta yer aldı, Fener İstanbul’da 77-66, Real ise İspanya’da 80-73 kazandı.

Kilit isim: Datome

Genellikle 3 numaralı pozisyonda kullanılan İtalyan yıldızı bu seride bol bol 4 numarada görebiliriz. Hareketli isimleri savunmakta zorlanan Datome, Fernandez’in bu 3 numaraya geçtiği anlarda sıkıntı yaşayabilir.

4 kısalı sistemi benimseyen Real karşısında hareketli bir 4 numara olabilecek Datome, hem savunma, hem hücumda artı sağlar. Ayrıca Antic oyundayken, Datome’den gelecek ceza şutları kaderimizi tayin edebilir.

Artılar

Temsilcimiz 19 maçtır sahasında yenilmedi. Bu, Vesely’nin yokluğunun etkisini azaltabilir. Seyirci, Euroleague maçlarında önemli iş yapıyor. Ayrıca bu yılki kadro, kaostan çıkmayı iyi biliyor. Madrid’in savunmadaki yumuşaklığını değerlendirebilecek isimler de var. Dixon, Bogdanovic, Datome, Melih ve Hickman açıkları değerlendirebilir. Fener savunması iyi bir takım. Savunmada yapılacak olumlu işler, bize galibiyeti getirir.

Eksiler

Vesely’nin yokluğu büyük bir eksik. Obradovic, Antic’i bu pozisyonda kullanacaktır. Ancak onun savunması hücumu kadar iyi olmadığı için, sıkıntı yaşanabilir. 4 uzunlu sistem ve adam değişme taktiği işe yaradı ancak Real kadrosundaki tüm isimlerin şut atabiliyor olması, bunu dezavantaj haline getirebilir. Fernandez’in de form tutması bizim için büyük bir eksi.