'Anlaşmalar kabul edilemez'

'Anlaşmalar kabul edilemez'

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 14 basketbol federasyonuna mektup gönderen ve “20 Nisan’a kadar ULEB’le anlaşma sağlayan kulüpler hakkında gereğini yapmazsanız A Milli Takımlar seviyesinde FIBA’nın organize ettiği hiçbir turnuvaya katılamazsınız” uyarısında bulunan FIBA’dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Yunanistan basınına konuşan FIBA Avrupa Genel Sekreteri Kamil Novak, alınan önlemin yerel ligleri ve Avrupa basketbolunu korumak için alındığını savundu.

'Sportif açıdan kabul edilemez'

Galatasaray Odeabank’ın da dahil olduğu Eurocup anlaşmalarının sportif açıdan kabul edilemez olduğunu söyleyen Novak, “Euroleague’de bulunan 11 takım belli garantiler alarak turnuvaya katılıyor. Ancak Eurocup için ilk 5 sıra sözü vererek anlaşma yapan federasyonlar var. Bu yerel liglerdeki kalite açısından büyük bir problem” diye konuştu.

'Amaç Avrupa basketbolunu kurtarmak'

FIBA’nın inandığı ve savunduğu belli kriteler olduğunu söyleyen Novak, “Euroleague’i finanse eden ECA şirketi bazı kulüplere 3 yıllık bir anlaşma sundu. Hepsi hedefi olan kulüpler. Bu anlaşmalar takımların maddi durumları açısından iyi ancak sportif açıdan kabul edilemez. Bu anlaşmalar Euroleague ya da Eurocup dışında kalan kulüplerin yerel ligdeki performanslarını hiçe saymak anlamına geliyor, ki bizim asıl görevimiz Avrupa basketbolunu korumaktır. Alınan önlemin tek sebebi de bu. 8 ülke federasyonuna, FIBA Avrupa’nın düzenlediği turnuvalardan men olabileceklerini yazdık. 8 federasyon, Euroleague ile anlaşmalar yaptı. Diğer 6 ülke ise durumunu 20 Nisan’a (bugün) kadar kesin olarak belli etmek zorunda” dedi.

'Cezalar olimpiyatlara yansıyabilir'

Verilecek cezaların global olması için de çalışma başlattıklarını belirten Kamil Novak, “FIBA Avrupa, kendi düzenlediği turnuvalardan ihraç edeceği ülkeleri FIBA World’ün de ihraç etmesi için bir başvuru yaptı. Böylece Olimpiyat Elemeleri ve Olimpik Oyunlar’dan da ihraç edilmelerini istedik. Önümüzdeki günler içerisinde bir toplantımız olacak ve verilecek cezaların     global olması için çabalayacağız” sözlerini sarfetti.