9 Maddede Fenerbahçe-Nadezhda / MURAT ÖZYER

9 Maddede Fenerbahçe-Nadezhda / MURAT ÖZYER

Turnuvanın favorisi Fenerbahçe, eski koçu Roberto Iniguez’in çalıştırdığı Rus takımı Nadezhda’ya Euroleague Dörtlü Finalinin yarı finalinde 74-68 yenildi.
 
Iniguez daha önce İstanbul’da düzenlenen Euroleague 8’li finallerinde Ros Caseres’le şampiyon olmuştu. Aynı turnuvada bugün olduğu gibi Fenerbahçe’nin koçu Dikeloukas idi ve Fenerbahçe ile finale uzanamamıştı. Bakalım Iniguez, Fenerbahçe’ye yaptığı sürprizi Ekaterinburg’a yapabilecek mi?
 
Gelelim yarı final maçı gözlemlerimize;
1. Gergin başladıkları maçta Fenerbahçe son 2 dakika hariç momentumu hiç ele geçiremedi.
 
2. Maçın ritmini değiştirmek için Fenerbahçe Koçu Dikeloukas favori olmanın getirdiği “kaybetme korkusu”ndan dolayı riske giremedi. Ev sahibi olmanın avantajını kullanacağı baskıyı sadece son 2 dakika uyguladı.
 
3. Rakip Nadezhda'nın koçu Roberto Iniguez oyuna çok doğru müdahalelerde bulundu. Üzerinde “baskı” olmaması koçluk meziyetlerini maksimum seviyede kullanmasını sağladı.
 
4. Nadezhda'nın iki kısa oyuncusu Cruz ve McBride’ın zeki, cesaretli ve üretken oyunları ile galibiyete damga vurdular. Buna karşı Fenerbahçe kısa oyuncuları bu ikilinin toplam performansına yaklaşamadı. Iniguez'in maç sonunda ki röportajında dediği gibi; Fenerbahçe’nin kilit isim Birsel için hücum ve savunmada yaptıkları kurgu galibiyetin anahtarlarındandı.
 
5. Fenerbahçeli Lavender 24 sayı 11 ribaunt, Nadezhdalı Bonner 18 sayı 8 ribaunt yaparak uzun bölgesinde etkili istatistiklerle maçı tamamladılar. Aralarındaki en büyük “KATKI FARKI” ise Lavender’in iyi bir bitirici iken, Bonner’ın hem bitirici hem yaratıcı olması, uzun bölgesindeki ibreyi Nadezhda’ya çevirdi.
 
6. İlginç gözlem: Türk oyuncular hücum setlerinin devam etmesi için oynarken, Rus oyuncular pozisyonu okuyup “İNİSİYATİF” kullanıp topu potaya attılar.
 
7. Cruz ve McBride Nadezhda’nın oyun içindeki liderleri idi, Fenerbahçe maçın akışını değiştirecek oyun içi liderini çıkartamadı. Hedef turnuvanın getirdiği “evinde şampiyon olma baskısı”nın sarı-lacivertlileri negatif etkilediğini düşünüyorum.
 
8. Fenerbahçe Nadezhda maçından 6 gün önce son resmi maçını oynadı ve sonra hep Dörtlü Final odaklı antrenmanlar yaptı. Bence bu önemli bir hataydı. Takım üzerinde stres gittikçe arttı. 
Oyuncu her zaman maç oynamayı tercih eder, böylelikle antrenman silsilesiyle yüklenen stresten de uzak kalırken maç ritmini de kaybetmez.
 
9. Genel Sekreter Mahmut Uslu’nun dediği gibi Avrupa’nın en iyi salonlarından birine sahipken senelerce ufak salonda maçlarını oynayan Fenerbahçe kadın basketbol takımı, bu sezon zaman zaman büyük salonda maç oynadı.
 
Fenerbahçe’nin şampiyonluk hedeflediği için İstanbul’a alınan Euroleague Dörtlü Finalleri büyük salonda oynadı. Fenerbahçe erkek takımı oyuncularının rahatlığında olmadıklarını gözlemlediğimiz sarı-lacivertli kadın basketbolcuların “ vücut dillerinden” bu salonda kendilerini “ev sahibi” gibi hissedemediklerini gördük.
 
Ülkemizin “bu sıkıntılı döneminde “ Avrupa Basketbolunun önemli organizasyonu olan Kadınlar Euroleague Dörtlü Finalerini Rusların elinden alıp Türkiye’ye getirmeyi başaran herkese ve bu heyecanı yaşatan Fenerbahçe’ye teşekkür ederiz.
 
Not:
Bu konudan bağımsız, sporda tek doğru formül olmadığının farkında olan bir spor adamı ve spor yöneticisi olarak tüm kulüplere tavsiyem:
 
Baş antrenörlerin “LİDER “olmadığı organizasyonların büyük hedeflere ulaşması oldukça zor.
Yönetimin verdiği bütçeye göre takımın kimyasını baş antrenör kurmalı, idman programını baş antrenör yapmalı, cezayı veren de af eden de baş antrenör olmalı, oyuncuya dakikayı veren ve oyundan çıkaran da baş antrenör olmalı. Yoksa BÜYÜK hedeflere ulaşmak oldukça zordur.
Başarılar…