110 sayının 110'unu da atan Beşiktaşlı

110 sayının 110'unu da atan Beşiktaşlı
110 sayının 110'unu da atan Beşiktaşlı

Pek çok kişinin merak ettiği bir konu vardır. Bir maçta en fazla sayı yapan oyuncunun kim olduğu ve kaç sayı yaptığını o kadar çok kişi bana sormuştur ki…

Türk basketbolunda sayı rekoruna sahip oyuncu 1950-58 yılları arasında Darüşşafaka ve Beşiktaş takımlarında yer alan Hüdai Badanur’dur. Rekoru ise 110 sayıdır. Hüdai bu rekorunu 16 Mart 1957 günü Spor ve Sergi Sarayı’nda yapılan Beşiktaş-İstanbul Karagücü Mahalli İkinci Lig maçında tesis etmiştir. Bu rekorun en enteresan yönü, bu 110 sayının Beşiktaş takımının bu maçta yaptığı sayıların tamamını teşkil etmesidir.  Beşiktaş’ın Karagücü’nü 110-56 yendiği maçta Hüdai Badanur’un kırdığı rekor belki de dünya rekorudur. Zira dünyanın hiçbir yerinde bir oyuncunun takımının 100’ün üzerinde yaptığı sayıların tamamına sahip olduğu rastlanmamıştır.

Bahis konusu maçta bütün Beşiktaş takımının yalnız Hüdai’ye çalıştığı ve bütün sayılara onunla gittiği görülmüştü. İşin bir diğer enteresan yönü de koskoca bir maç devamınca Beşiktaş takımında Hüdai’den başka hiçbir oyuncuya faul yapılmamış olmasıydı.

1936 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Hüdai Badanur basketbola tahsilini yaptığı Darüşşafaka Lisesinde başlamış ve bu güzide irfan ocağının yeşil-siyahlı forması altında yetişmişti. Önce mektep takımdan yer almış, sonra da kulüp takımına geçmişti. Türk basketboluna gelmiş geçmiş basketbolcuların en kısa boylularından biri olarak ayrıca sempati Hüdai bir ara Beşiktaş kulübüne transfer olmuş ve bir süre siyah-beyazlı formayı taşımıştı. İşte yukarıda bahsettiğimiz rekoru da bu süre içinde kırmıştı. Basketbolu Darüşşafaka takımında bırakan ve hayatını kazanmak için yurd dışına  giden “Küçük Hüdai”nin bugün Amerika’da başarıya ulaşmış bir iş adamı olduğunu biliyoruz.

Cem Atabeyoğlu / Türk Basketbolu (Sayfa 179-180) 1970-İstanbul Matbaası

Not: Bir maçta en çok sayı atama rekorunun sahibi 12 Mart 1988 tarihinde İzmir’de Hilalspor ile Fenerbahçe arasında oynanan ve konuk ekip Fenerbahçe’nin 175-101 galibiyetiyle sonuçlanan karşılaşmada sarı-lacivertli takımın 153 sayısına imza aran Erman Kunter’dir.