Bogdanovic: Bu kupaya bayıldım / GÖKHAN GERMAN

 Bogdanovic: Bu kupaya bayıldım / GÖKHAN GERMAN

Fenerbahçe’nin keskin şutörü Bogdan Bogdanovic, şampiyonluğu getiren pozisyonu anlatırken, “Top biraz sağa gidiyordu. Girmeyeceğini zannettim, vücudumu sola yatırdım. Sonunda basket oldu ve tabii ki çok sevindik” dedi.

 Son saniye şutuyla, Türkiye Kupası Şampiyonluğu’nuFenerbahçe’ye kazandıran Bogdan Bogdanovic, o anları ve zaferi FANATİK’e anlattı.

 

İlk kupa zaferin. Turnuvayı nasıl değerlendirirsin?

Öncelikle takım arkadaşlarımı ve coachu tebrik ediyorum. Geçen yıl sakatlıktan dolayı Türkiye Kupası’nda oynama fırsatı bulamamıştım. Bu beni daha da motive etti. Turnuvaya çok konsantreydim. Geçen sezon finalde kaybetmiştik. Bu yıl da çok zor maçlar oynadık. Yarı finaldeki Karşıyaka serisi sert geçti. Çok enerji harcadık. Finalde herkes kazanabilirdi. Kupalarda sürprizler oluyor ve favori gösterilmeyen takımlar kazanabiliyor. Bu bizim de başımıza geldi. Neredeyse gidiyorduk ama sonunda şans bizden yanaydı. Şampiyon olmak müthiş bir duygu.

Bu sene Yeşilgiresun maçında da son saniyede kendi sahandan basket attın, şimdi de kupada son üçlüğü attın. O topu eline aldığında ne hissettin?

Hiçbir şey. Önce ne kadar zamanın kaldığını görmek için skoarboard’a baktım. İyi bir şut, iyi bir pozisyon yakalamaya çalıştım. İlk opsiyonu değerlendirmedim çünkü kendimi rahat hissetmedim. Sonra ikinci denemede savunmanın reaksiyon vermesini bekledim. O da ‘fake’e cevap verdi, önüm açılmıştı bacaklarımı dengeledim ve şutu attım.

Şutu attıktan sonra gireceğini hissetin mi?

Aslında hayır. Top biraz sağa gidiyordu. (Gülerek), vücudumu sola çektim ve balans yapmaya çalıştım. Ama sonunda girdi ve tabii ki çok mutlu olduk.

Böyle bir şutu sokabilmek için ne yapmak gerekli?

15 yıldır bu ve buna benzer şutları atıyorum. Antrenmanlarda binlerce kez attım. Tabi çalışma ve alışkanlıkla alakalı bir şey.

Maçtan sonra Obradovic sana sarıldı ve bir şeyler söyledi. Ne dedi sana?

Herkes gibi tebrik etti. O da çok mutluydu. Bu bizim şampiyonluğumuz, takım arkadaşlarımla beraber kazandık. Basketbol takım oyunu, son şutu ben attım ama başkası da atabilirdi.

‘OBRADOViC’E MİNNETTARIM’

Obradovic’le çalıştıktan sonra kendinde neleri geliştirdin?

Daha önce böyle bir oyuncu olmamıştım. Sahanın iki tarafını da iyi oynayan, hem defansı, hem hücumu iyi yapmaya çalışan bir oyuncu olmaya başladım. Saha görüşüm, basketbola bakışım değişti. Onunla çalışmak, her günü onunla geçirmek müthiş bir tecrübe. Çok farklı bir karakter. Daha önce detaylar üzerinde bu kadar duran bir insan görmemiştim. Küçük detayları gereksiz zannederdim. Ama yaşadıkça, büyük maçlarda küçük detayların ne kadar fark yarattığını gördüm. Partizan’dan geldiğim güne göre çok fazla ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. Bunun için Obradovic’e minnettarım.

‘SAHA AVANTAJI ÇOK ÖNEMLİ’

İç sahada 15 maçlık bir galibiyet serisi var. Taraftar önünde daha mı rahat hissediyorsunuz?

Evimizde çok rahatız. Rakipler için de çok zor bir atmosfer olduğunu biliyoruz. Bu nedenle birinci sırada bitirmek çok önemli. Saha avantajı gelirse güzel olur. Taraftarımız bizi hiç yalnız bırakmıyor. Bursa’da sanki evimizde gibiydik. Salon farklıydı belki ama atmosfer bizim evimiz gibiydi. Bu kadarını beklemiyorduk. Onlara bir kez daha teşekkür ediyorum.

NBA’e gitme hayalin var mı?

Tabii ki kendi hayallarim var. NBA’e hazır olduğumu hissettiğimde gideceğim. Acele etmeyeceğim, hiçbirşey için acele kararlar vermeyeceğim. Nasıl Partizan’dan Fenerbahçe’ye gelirken doğru bir karar verdiysen bundan sonra da mental ve fiziksel olarak kendimi hazır gördüğümde bir karar daha vereceğim