Hatalar zinciri / GÖKHAN TÜRE

Fenerbahçe BEKO, Pierre’den sonra Wilbekin’in ve ardından da Guduric’in olmadığı formatta Real Madrid’le başa çıkamadı, evindeki ilk bu sezon ikinci yenilgisini aldı.

Bu üç ismin olmayışından ve kayıptan çok daha fazla dikkat çeken nokta Sarı-Lacivertliler’in son dönemde yıpratığı maç trafiğinde kaybettiği enerji ve mental dirençti. Kanarya yine kaybedebilirdi ama mağlubiyetten çok kaybediş şekli can sıktı.

Sarı-Lacivertliler’in bunu yerine koyabilmesi için, “yıpranan” isimlerin yerine “az süre bulan” oyuncularından verim alması gerekiyordu. Coach Itoudis’in A planına bakıldığında, hafta başında Beşiktaş derbisinde 7/10 üçlük isabetiyle parlayan İsmet ile yine son dönemin formda ismi Metecan’ın ilk beşte yer alması çok normaldi. Ne varki dün takımın enerji ve mental direnç konusundaki eksikliği Itoudis’te de “tercih hataları” ile vücut bulmuştu!.. Yunan coach, İsmet’i kaçırdığı ilk şutun ardından, 5,34’te kenara aldı, bir daha da oyuna sokmadı. Böyle bir performansın ardından İsmet’in kredisinin bu kadar az olması, şut tercihleri ile saç baş yolduran Edwards’ın ise 20 dakika sahada kalması pek açıklanabilir değildi.

Gelelim en kritik hataya. Daha önce de 1-2 maçta aynı durum göze batmıştı ama dün bence “göz çıkardı!”.. Dünkü maça kadar müthiş iş çıkaran ve dün sahada “yıprandığı” en çok belli olan Calathes’in yerine direksiyona Şehmus’un “çok geç bir kararla” geçmiş olması, Itoudis’in en can alıcı hatasıydı. Şehmus, oyunda olduğu sürece verimli oldu, takımına artı değer kattı. Ancak bu hamle fark 15-20 sayıları bulmadan gelseydi çok farklı olabilirdi. Yine Jekiri hiçbir şey veremezken Samet’in süre almasının tam da zamanıydı, yine olmadı!..

Fenerbahçe BEKO’nun dün takım olarak o her zamanki “akışkan”, sabırlı, doğru seçimlerle sonlanan hücumlarının yerinde “acele” vardı. Bu da zaten her pozisyona en az 2, hatta 3 alternatifi olan; Tavares, Poirier, Cordinier ve Deck’le pota altını beklendiği gibi iyi kullanıp Llull, Musa ve Hezonja ile de çizgi gerisinden ceza atışlarını sayıya dönüştürünce Real Madrid, İstanbul’da beklediğinden daha kolay kazandı.

Dünkü mağlubiyet “telafi edilebilir” statüsüne koyulabilir. Ancak haftaya Alba Berlin deplasmanı dünden daha zor olacak, burası çok net…