Gençlere helal olsun / GÖKHAN TÜRE

Genç Milli Basketbol Takımımız, iki gün önce şampiyonluk adaylarından Fransa’yı son topta yenen Slovenya karşısında müthiş bir geri dönüşle kazanıp, finalde İspanya ile buluştu.

Bırakın 18 yaşı, A takım seviyesinde bile kolay kolay göremeyeceğimiz olağanüstü bir 3 sayı yüzdesiyle başladı oyuna Slovenler… Çizgi gerisinden 6,5 dakika içinde kullandıkları 8 atışın 6’sında isabet buldular… Rakibimiz bu sıra dışı başlangıcı yaparken, Ay-Yıldızlılar ise ilk 2,5 dakikayı 4 top kaybı ile geçti. Slovenya hücumda çok hareketli ve şut seçimlerinde de isabetli olmaya devam edince 6.22’de Osojnik’in üçlüğüyle de fark bir çırpıda 17 sayıya (23-6) tırmandı.

İkinci periyotta da Slovenya oyuna hükmetmeyi sürdürüp, 13.01’de Samar ile farkı 20 sayıya (36-16) çıkardı.

Samet’i kenara aldıktan sonra, önce Kerem Konan, ardından da Karahan ile Berke’yi bir arada sahada tutup, şutu olan hareketli iki uzunla oyunda kalan Millilerimiz, tam saha baskı ile Slovenya’nın hızını kesti. Rakibin, 3 sayı çizgisinden maçın sonuna kadar aynı yüzde ile kalamayacağı da ortadaydı. Genç Devler, çeyreğin kalan 7 dakikasında Berke&Karahan ikilisiyle rakip boyalı alandan ürettikleri sayılarla geri dönüşün kapısını açtılar. Zaten ribaund üstünlüğünü elinde tutan Ay-Yıldızlılar, ikinci şans toplarıyla da momentumu ele geçirip, 23-7’lik seriyle devre bitmeden maça yeniden ortak oldular.

Üçüncü periyodun başlangıcında Slovenya’nın alan savunmasına da çok akıllı hücum etti Ay-Yıldızlılar… Topu çok iyi çevirip, en uygun seçimi bulana kadar sabırla hücum ettiler. Tan, Arda ve Karahan’la çizgi gerisinden ceza atışları da sayıya dönüşünce, baskılı savunma karşısında adeta kilitlenen Slovenya oyundan düştü. Karahan bu sürede mükemmel performansıyla sivrilen isimdi. Alan savunmasına karşı Samet’i yeniden sahaya süren Millilerimiz, tribünlerin de coşkusuna sahada eşlik ederken, 22-8’lik çeyrek skoruyla Genç Devler son periyoda 10 sayılık (51-61) avantajla girdi.

Son çeyrekte de savunmada geri adım atmadan, hücumda da topun değerini bilerek oyunun kontrolünü elinde tutan, farkı 15 sayıya kadar çıkaran Millilerimiz, 79-64’lük skorla finale adını yazdırdı.

YERİNDE DOKUNUŞLAR

Genç Devlerimiz’in, turnuvadaki her yeni maçında oyun kalitesinin üzerine koyarak takımca sahip olduğu yetenekleri açığa çıkardığını görüyoruz. Dün de böyle bir gündü… 20 sayıya geri düşseler de inatçı karakterlerini sahaya yansıtıp, geri dönerek kazanacak ivmeyi yakaladılar. Coach Fikret Doğan da oyuna yerinde müdahalelerle dokunarak maçın seyrini değiştirdi. Samet’i, oyunun başında kenara alıp kısalarak rakibin çabuklukla sağladığı avantajı ortadan kaldırdı. İkinci yarıda da alan savunmasına karşı O’nu tekrar sahaya sürüp bu kez hücumdaki bitiriciliğinden faydalandı.

BU RÖVANŞ ÇOK ANLAMLI

Genç Milli Takımımız, U18’de tarihteki üçüncü altın madalyayı kazanabilmek için bugün, dünkü diğer yarı finalde Sırbistan’ı 60-38 gibi farklı bir skorla deviren İspanya ile oynayacak. Grupta İspanyollar’a kötü başladığımız maçı kaybetmiştik. Ancak Millilerimiz’in o maça göre daha iyi durumda olduğu net…

Bu maçı bizim için özel kılan bir başka nokta ise, 2019’da Yunanistan’da düzenlenen son şampiyonada yine İspanya ile oynadığımız ve kaybettiğimiz finalde yaşanan “hakem skandalı”… O maçta tarihte eşine az rastlanır biçimde adeta “göstere göstere” yanlı kararlarla Milli Takımımız adeta sahada “doğranmış”, altın madalyası resmen elinden alınmıştı. Dileriz 3 yıl sonra yeniden karşı karşıya gelecek iki ülkenin mücadelesinde bu kez hakem müdahalesi olmadan “hak eden” taraf kupaya uzanır. Tabii ki gönlümüzden geçen Genç Devler’in şampiyonluğu… Haydi hayırlısı…

EV SAHİBİ FARKI

İzmir Karşıyaka’nın ev sahipliği yaptığı organizasyon sanırım alt yapı organizasyonları arasında tarihin “en çok seyirci çeken” organizasyonu oluyor… Karşıyaka seyircisi de turnuvanın başından beri tribünleri doldurarak Genç Milli Takımımız’a “ev sahibi” avantajını fazlasıyla yaşatıyor. Onları ve tabii bu organizasyonu çok akılcı bir seçimle İzmir Karşıyaka’da düzenleyen Basketbol Federasyonu’nu da kutlamak gerek…