ZAFER KALAYCIOĞLU: Hücum için çözüm bulmalıyız
08.08.2016 - 01:43

YDÜBGD coachu, kadın basketbolunun duayen ismi Zafer Kalaycıoğlu, Perilerin Avustralya maçını sitemize değerlendirdi.

ZAFER KALAYCIOĞLU'NUN GÖRÜŞLERİ

Mükemmel oynadık. Milli takımımız, Fransa maçındaki istem dışı pısırıklığını ve stresini atmıştı. İlk maçın Fransa olması dezavantaj haline gelmişti. Daha kolay bir takım olsa bu kadar stres olunmazdı. Sonuçta son olimpiyat finalistiydiler. 

Ama bu maç özgüveni yerine getirdi. Yine de hücumda problemlerimiz var. Bir kere hiç fast break'imiz yok. Biz coachlar Ekrem Memnun gibi oyunu kontrol etmek istiyoruz. Bu nedenle maç kontrol basketboluna dönüyor. Her oyuncunun ne yapacağına Ekrem Memnun karar veriyor. İpler onda olunca hızlı hücum olmadığı gibi organizasyonda biraz sıkıntılarımız oluyor. 

Kurgumuz çok iyiydi. Kazanabilirdik. Maç gelir diye sonunda bekledim ama orada öne geçme şansımız olmadı. 

Avustralyalılar erken atışlarla aslında bize yardım ettiler. O atışların dönüşlerinde fast break atma şansını yakalayamadık. İkili oyunlarda Birsel ve Sanders ile iyi sayılar bulduk ancak oyuna ortak olmamımızın en önemli nedeni ikili oyunlarımız sonunda Cambage'in faul problemine girmesiydi. Bu hücumu daha fazla kullanabilirdik. Sonlarda Cambage'in adamından ikili oyunlar oynasak onu 5'letebilirdik. 

Neden fast break atamıyoruz? Bunu nedeni bence iki oyun kurucu ile oynamamız. İki oyuncu da ilk pası bekleyince koşan oyuncu olmuyor. Eğer biri oyunda olsa, o ilk pası alsa onların yerine oynayacak bir forvet koşabilirdi. Tuğba, Esmeral zamanında onlar koşuyordu. Ancak pası beklediğimiz için koşamıyoruz. Bahar da o deparı atmayınca hızlı hücum sayısı bulamadık. Mesela Ayşe Cora koşan bir oyuncu. Japonya maçında bize lazım olabilir. 

Çok az dış atış kullandık. Bence Şaziye'nin mutlaka rotasyona girmesi gerekir. Bir çözüm bulmalıyız. Japonya kilit bir maç. Belarus'u yendiler, bu da Japonya maçını ilk 4'e girme karşılaşması haline getirdi. Japonya maçında Ayşe Cora'nın 2, Şaziye'nin de 3 numarada denenmesi önemli olabilir.

Bugünkü gösterdiğimiz inadımız Japonya maçında da devam etmeli. Onlar hızlı oynuyor. Buna karşılık zone press ve zone'u kullanmayı sürdürebiliriz. 

Takımımızı tebrik ediyorum, iyi şanslar diliyorum

Yorumlar


Bu haber'e ilk yorumu bırakan siz olabilirsiniz.

Yorum Yazın


Tweetlerimiz