Yunan Derbisi'nden neler öğrenebiliriz? / TOGAN KARATAŞ
19.11.2016 - 12:45

Dün akşam Panathinaikos ile Olympiacos çok önemli bir EuroLeague maçına çıktı ve çekişmeli geçen maçta bu sene daha üstün olan Olympiacos maçı son anda kazanmayı başardı. EuroLeague sevdalıları arasından aynı dakikalarda oynanan Barcelona – Real Madrid maçı yerine bu maçı izlemeyi tercih edenler kazançlı çıktı diyebiliriz. Kontrolün zaman zaman el değiştirdiği ancak oyun karakterinin değişmediği maçla ilgili sanırım ülke olarak ders almamız gereken noktalar var:

- Oyuncuların sahada geçirdiği 200 dakikanın paylaşımında Pao’da 90 dakika, Oly’de ise 88 dakikayı yerli oyuncular almayı başardı. Ayrıca bu yerlilerin sorumluluğu da oldukça fazlaydı. Pao’nun 77 sayısının 46’sı yerlilerden gelirken, Oly’nin 79 sayısının 50’si yerlilerden geldi. Maçta karar verme noktasında yerli oyuncunuzun olması - takımı yerlilerin taşıması aidiyet ve bütçe kontrolü açısından çok büyük bir avantajdır.

Vassilis Spanoulis - Olympiacos Piraeus - EB16

- Pace&Space günümüzün “ortak doğrusu” ama bir ekole sahipseniz ortak kabulleri uygulamadan da başarılı olabilirsiniz. Alternatif doğrular üreterek Avrupa’nın büyük takımlarından biri olmaya devam edebilirsiniz. Hem de yerli oyuncularınızla! (Tabii bu, uzun bir çalışma süreci gerektirir.) Olympiacos’un 59-52’lik Barcelona galibiyeti de buna bir örnektir.

- Bu stres dolu maçtaki toplam top kaybı sayısı sadece 16. Toplam! Modern basketbola uygun olarak tempolu oynamayabilirsiniz, pozisyon sayısını artıramayabilirsiniz ama topun kıymetini bilerek, oyunu istediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz. Yarı sahadaki akıl temelli oyunda uzmanlaşmak da oldukça kıymetlidir. Bu da bu kulüplerin birer okul gibi çalıştığının bir kanıtıdır. Ülke olarak bir oyun karakterine sahip olmanın tanımı tam olarak budur.

- Maçın son 30 saniyesini tekrar tekrar izleyip izlettirmemiz gerek. Büyük oyuncu – iyi oyuncu ayrımı tam da o anlarda ortaya çıkar. Ezeli rakibinizin sahasında son topta baskı altında doğru karar vermek ve net olarak bitirebilmek ancak basketbol IQ’su yüksek ve büyük oyuncuların işidir. Genel maç istatistiklerinden bağımsız olarak o topları oynayacak oyuncularınız varsa (Spanoulis – Printezis gibi) her zaman öz güvenle oynarsınız.

Antonis Fotsis - Panathinaikos Superfoods Athens - EB16

- Oyun karakterine ek olarak kulübün de bir karaktere sahip olması da önemlidir. Örneğin; sene başında Olympiacos taraftarlarının artık genç olmayan Printezis’in yanına iyi bir 4 numara almadığı için eleştirdiği yönetim ve teknik ekip bu hamleyi Spanoulis ve Printezis’le alınan ortak karar sonrası “Olympiacos her zaman Yunan oyunculara öncelik tanımıştır.” şeklindeki açıklamayla duyurmuştur.

- Sizin almak istediğiniz bir oyuncu daha az maaşa bir Yunan takımına gidiyorsa o ülke, basketbolcu için bir “çekim noktası”dır. Bunun yanında bizim ligimizi bizden daha iyi scout etmeleri yetmezmiş gibi (bkz: Birch – Young vb.) takımın bütününü sözde değil özde tepeye yerleştirmeleri de yine dikkate değerdir.

- Tüm bu noktalarda bizim açımızdan sorumluluğu “Türk oyuncular çalışmıyor!” diyerek oyunculara atmak kolaycılıktır. Kulüplerimiz alt ve üst yapıda okul gibi çalışmazsa, profesyonel spor ve formel eğitim birlikte yürümezse, federasyonumuz kısa vadeli başarılar yerine yerli oyuncu oynatmayı teşvik etmezse ve hatta menajerlerin pazarlaması altında kariyeri biten gençlerimize psikolojik destek verilmezse ülkemizde böyle maçlar izleyemeyeceğiz ve Milli Takımımız da sıkıntı yaşamaya devam edecek. Bizse yerli oyun kurucu diye hala Orhun Ene’yi konuşmaya... Ayrıca bu çocukları eleştirmeden önce kendi hayatında uluslararası seviyede bir yere gelmiş kaç tane vatandaşımızın olduğu sorusuyla başlarsak durumu sanırım daha iyi anlarız.

Georgios Printezis - Olympiacos Piraeus - EB16

- Bu hafta benzer bir derbinin yaşandığı Galatasaray Odeabank - Darüşşafaka Doğuş  maçına veya herhangi bir Türk derbisine bakıldığında yukarıdaki çıkarımların neredeyse hiçbirinin söz konusu olamayacağını sanırım herkes biliyor. Elbette tek bir doğru yok ve biz bu yapıyı kopyalamak zorunda değiliz. Ancak Türk basketbolunun karakteri ve özgünlükleri diye olumlu anlamda bir başlık açmak istiyorsak böyle bir liste yapabilir hale gelmemiz gerek. İşte bu yüzden takımlarımızdan çok daha az bütçelerle oynayan Yunan takımları istikrarlı olarak üst seviyede varlık göstermeye devam ediyor.

Benim gibi EuroLeague sevdalılarının sanırım büyük heyecanla izlediği maçın bütünü ama özellikle son 30 saniyesi Yunan basketbolunun karakteri, Avrupa basketbolunun ise en önemli ayaklarından biridir. Bizim ülke karakterimizse yıllardır “kaos”un ötesine geçebilmiş değil. Üstelik bu kaos, modern basketbolun getirilerinden faydalanabileceğiniz cinsten de değil. Bu açıdan Yunan basketbolundan yukarıdakiler de dahil olmak üzere birçok alınacak ders var diyebiliriz. Dün o maçta sadece “sakallı” ve Printezis değil, bir bütün olarak Yunan basketbol geleneği bir ders vermiştir.

Yorumlar


Beyaz gölge Herkesin bildiği gibi Yunan ekonomisi dibe vurdu ! Dolayısıyla Yunan takımlarının yerli ağırlıklı oynaması doğal. Başka şansları yok ! Ayrıca son zamanlarda bizim ligimizden çok yabancı oyuncu aldılar.Bizden gidenlerde yüksek bedelle oynamıyordu ! Yukardaki yorumda belirtmiş,bu iki takımında EL şampiyonu oldukları kadroları yabancı ağırlıklı ! Yunan basketbolü 1980 ve 1990 larda iyi kuşaklar yetiştirdi.O zaman ekonomileride iyidi ! Şimdi bence yerli oyuncu olarak geleceğe dönük inişteler ! 20 li yaşlarda kaç oyuncuları var ? Olanlarda kenarda oturuyor ! Bu seneki EL formatında final four da Yunan takımı olacakmı,olmayacakmı bakalım ! Birde şunu unutmayalım bu iki Yunan takımı yıllardır EL yatırım yaptı,biz daha son birkaç yıldır yatırım yapıyoruz,dolayısıyla her konuda zamana ihtiyacımız var !
20-11-2016 17:56
miko Basketbol orada 1. spor hatırlatayım ! Ayrıca spor kültürümüz de çok farklı. Biz paraları saçıp,iş bilmezleri yönetici yapıp hemen başarılı olalım istiyoruz ! Yerli oyuncular, kontenjana güvenerek kendilerini zorlamıyorlar, kendilerini geliştirici idman yapmıyorlar,aldıkları paraları başka hiçbir ülkede alamazlar! Menajer oyunlarını da unutmayalım tabii. Lojeski, 350 bin dolara oynuyor burada o paraya Cedi, Melih,Furkan vs oynuyor mu? Mesela Efes, seneye başarı beklemeyip, yerli oyuncularla oynayıp,2-3 yabancı alsın gençlere ve takımın geleceğine yatırım yapsın neden yapmıyor, yapamıyor? Tutarsa takım 6-7 sene yerli oyuncularla başarılı olur bu milli takıma da sirayet eder ama nerede?
20-11-2016 10:11
Müfettiş Vay anasını ne yerli oyuncuymuş! bundan evvel cumhuriyet tarihi boyunca yerli oyuncularla oynadık kazandığımız, olduğumuz 3-4 finalde david rivers, naumoski gibi adamlardan geldi... Madem bu yerli oyuncular bizim FINAL oynayan takımlarımızda çok süre alamıyor gitsinler BARCELONA'da hadi olmadı, BASKONIA'da hadi oda olmadı UNICS KAZAN'da banko oynasınlar... ama oda yok demekki iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batıracaklar... 18 Yaşında YORDAN MINCHEV... eminimki Obra bir süre sonra bu gence şans verecektir müthiş bir genç.. Umarım Ahmet , Berk ve Egehanda gelişimlerini hızlandırırlar Kanan Sipahi gibi olmazlar...
20-11-2016 02:02
savaş Nefis yazı teşekkürler.
20-11-2016 01:37
gsbanvit Yerli oyuncular Yunanistan'da bütçe kontrolü açısından çok büyük bir avantaj sağlayabilirler ancak Türkiye'de bu dezavantajdır. Aynı kalitede 2 oyuncudan yerli oyuncunun takımına maliyeti yabancı oyuncuya göre ülkemizde daha fazladır.
19-11-2016 18:51
Sidu Yonetici olmak ahkam kesmek demek degildir, elindeki degeri kullanabilmektir, kullanabilmek icin ortam ve firsat yaratabilmektir. Hele ki elinde imkan varken bunu yapamamak kotu yoneticiliktir, isini bilmemektir. Kazancin cogu, yetki, iktidar sende olsun ama sorumluluk tasima, hesap verme.. Iste bu onceki yuzyillarin gelenegi diyecegim ama bu bir zihniyet, gelenekle ilgisi az
19-11-2016 17:30
hakan Turk oyuncular cok klas oynuyorda koçlar mı onları bilerek oynatmıyor, Turk oyuncuların yabancı oyuncu kısıtlaması uygulansa takımlara veremeyecekleri katkılar ortada. Maliyet karşılaştırmasını hiç söylemiyorum bile. Ama Yunan takımları ile bizim derbileri karşılaştırmak elma ile armutu toplamak gibi. En kısa sürede takımlarımız başarılı sonuçlar alır ise milli takıma ve kendi takımlarına yerlilerin verecekleri katkı da artacaktır.
19-11-2016 17:02
Ertan Ürkmez Ya eyvallah da ekol bir anda olunabiliyor mu? 2000 yılında euroleague i kazanan Panathinaikos kadrosu; Bodiroga, Rogers, Rebreca, Kattash, Fotsis, Burke, Koch, Fotsis, Alvertis. 2002'deki euroleague i kazanan Panathinaikos kadrosu; Rogers, Mulaomerovic, Bodiroga, Middleton, İbrahim, Sanchez, Alvertis, Papadopulos, Kalaitzis. İlkinde iki ve ikincisinde üç Yunan oyuncu var. Ve o dönem itibariyle bu şampiyonluklarda büyük pay sahibi onlar değil. Ekol bir anda olunmuyor ki- onların basketbol ekolü olması yolundaki adımlar 80'lerin sonunda başlar. Çalışmıyor demekle olmuyor demişsiniz. Ama çalışmıyorlar be hocam, gün gibi ortada her şey.
19-11-2016 13:36

Yorum Yazın


Tweetlerimiz