Yükselen değer: Şampiyonlar Ligi
01.02.2019 - 10:28

FIBA, FIFA ve UEFA gibi kurumlara danışmanlık yapan spor danışmanı Geoff Wilson, gerçekleştirdiği son örnek olay incelemesinde FIBA Şampiyonlar Ligi'ni analiz ederek, ligin hızlı şekilde büyümesini araştırdı. Buna göre BCL dijital alandaki etkileyici büyümesini sürdürdü ve yeni bir organizasyon olmasına rağmen yalnızca bir yılda Facebook'ta Avrupa’daki bir numaralı kulüp turnuvası haline geldi.

İncelemeye göre; 2016 yılında kurulan BCL, başarılı geçirdiği ilk sezonun ardından, Ekim 2017 - Mayıs 2018 arasında gerçekleşen ikinci sezonda dijital alandaki etkileyici büyümesini sürdürdü. Aynı anda dört kulüp turnuvasının düzenlendiği Avrupa basketbolunda gündem fazlasıyla yoğunken, Basketbol Şampiyonlar Ligi, bu alanda yeni olmasına rağmen, çok hızlı bir şekilde gelişiyor. 

 

Yorumlar


sporsever Çünkü tüm kıta basketbolunu kapsayıcı ve ciddi organizasyon. EL'in yavrusu olan 7days kupası ise "bir avuç ülke, bir avuç kulüp" görünümünden kurtulamadı. Hele ilk düzenlendiği 2 yıl öncesinde kışın oynanan yaz tatili turnuvası gibiydi. Çabalarına karşın gelişemediler. Türkiye'den aldıkları dolgu maddesi ikinci ligden gelen Telekom. Oysa onun eşdeğeri Sakarya'yı FIBA ŞL'ne sokmadı, FIBA Avrupa Kupasına aldı. Bu da turnuvalararası kalite eşdeğerini ele veriyor. EL fanatıkleri geçen yıl ŞL'ni kazanan takımın bu uyduruk 7days eurocup turnuvasına alınacağını uydurup yaymaya kalkışmışlardı. Asıl 7days'i kazananı ŞL'ne almak gerekir. En doğrusu EL'in FIBA ile barışması, 7days turnuvasını iptal edip takımları ŞL ve FIBA eurocup'a göndermesi kuşkusuz ama şımarık EL patronlarından böyle bir umudum yok.
03-02-2019 00:58
Gandalf Bu ligin büyümesi siyasilere göre bizim memleketin büyümesi gibi, herkes en çok kendi büyüyor zannediyor.
02-02-2019 09:35
Hande Gürsel Sallamış kim yaptıysa analizi şampiyonlar ligi izlemesi keyif vermeyen vasat takımların olduğu bir organizasyon hakem kaliteside çok düşük izlenme oranıda. boşuna allayıp pullamasınlar ilk olarak kupanın adını değiştirsinler şampiyonluk söyle dursun liglerinde 7-8 sıradaki takımların katıldığı bir organizasyon nasıl şampiyonlar ligi oluyor komik oluyorlar kalitesiz eurocup seviyesinde bile değil organizasyon. Ayrıca facebook yi değer olarak kabul ediyorlarsa geçmiş olsun.Hangi önemli takım var turnuvada? Kaldıki face kısmına girersek euroligdeki birçok takımın takipçi oranı fıba organizasyonunun iki katı ona bakarsak boş işlerle allayıp pullamaya çalışmasınlar tutmaz.
01-02-2019 15:18

Yorum Yazın