Yeni Galatasaray
25.11.2016 - 22:03

Kriz anlarını fırsata çevirmek… Herhalde bunu Ergin Ataman’dan daha iyi yapan bir başka isim yok.

Euroleague’de neredeyse havlu atan, her maç potasında 92 sayı gören Galatasaray’da yeni düzen devreye girdi ve rüzgar yön değiştirdi.

Russ Smith ve Justin Dentmon krizini en iyi şekilde atlatan Galatarasaray ortaya bambaşka bir takım çıkardı. İki guardın dışarıda kalması belki de Sinan’ın yükünü ve sorumluluklarını kat be kat arttıracaktı ama Ataman, ortaya bambaşka bir yapı çıkardı.

Artık top kimin elindeyse o oyun kurucu Galatasaray’da… Schilb… Emir… Micov… Sinan… Top alçak posta indiğinde ortaya çıkan her opsiyonu değerlendiren bir takım haline geldiler; üstelik bu kadar kısa bir sürede…

Barcelona’ya karşı da fizik avantajını kullanan Galatasaray, Rice’ı, Oleson’ı bulduğu anda arkası dönük hücumlarını şekillendirdi. 25 asist/8 top kaybı oranıyla paylaşımını en üst noktaya taşıdı. Sırtı dönük oyunların yanında Galatasaray, Emir ve Sinan’ın pick’n rolleri ile Tyus’ı da devreye sokunca ortada sorun kalmadı. Süre alan tüm oyuncular skor buldu ki bu özgüvenin arttığını gösterir.

O kadar doğru işleri yaptı ki Galatasaray her oyuncunun maçtan keyif aldığı ribauntlardan anlaşılabilir. Çünkü ribaunt bir istek, bir arzu işidir. Top size gelmez, sizin rakibinize karşı gelip topu almanı gerekir. Süre alan 9 oyuncu da ribaunt aldı, 7’si de hücum ribaundu çekti. Üçüncü periytta bir ara Barcelona potasının altındaki 26 ribaundun 15’ini Galatasaray almıştı. Bu direnç kıran, müthiş bir rakam…

Hücum bu kadar dengeli ve seçiciyken Barcelona koşacak alan bulamadı. Savunmada Rice ve Oleson’a, Göksenin ve Sinan’la baskı yapıp bu isimler kenara gelince de adam değişerek Barcelona’yı düzenden çıkardı Galatasaray. Barcelona ters eşleşmeleri kullanmak isterken içerideki isim hep öne geçmeye çalışarak adamına kolay top aldırmadı. Pleiss çemberi çok iyi korudu.

Sahasında 3’te 3 yaptı böylece Galatasaray… Üstelik bu kadar sıkışık bir takvimde sistem değiştirerek, düzenini, rollerinin yeniden tanımlayarak… Yol uzun, ama bunu başarmak kesinlikle kolay bir şey değil. 

Yorumlar


Cimbomlu Sinan-Schilb-Emir-Micov dörtlüsü sahada oldu mu iyi savunma yapıyoruz.Bu oyuncu da oyun kurma becerisine sahip.Böyle olunca da haliyle net bir oyun kurucuya ihtiyaç kalmıyor.Savunmada rahat bir şekilde adam değiştirebiliyoruz.Ben sevdim bu sistemi.Bu dörtlü boy olarak da rakibe sıkıntı yaratıyor.Ama Dentmonı bu sisteme dahil etmemiz lazım.
26-11-2016 23:05
Sidu Kaos basketbolu bu yaaa..
25-11-2016 23:41
Mertbaba Zalgiris maçında yazmıştım.Tv de bile Ataman'ın maça gelmediği belliydi.Kadro dışılar sonrası ipleri eline aldı.(daha önce bence oyuncu kazanmak için çok alttan aldığı da zaten belliydi)O da rahatladı ve eskilerde tabi.İpler saha içinde Sinan micov ve Blake'e geçti destek de Emirden geldi ki Ataman'ın onu adam edeceği belliydi.
25-11-2016 22:59

Yorum Yazın


Tweetlerimiz