YENİ BAŞANTRENÖR UFUK SARICA
19.01.2017 - 11:07

A Milli Takımımız'da yeni dönemin startı bugün resmen verildi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu ve kurmayları kameraların karşısına geçti.

Türkoğlu ve yönetimi A Milli Takımımızın yeni başantrenörünün Ufuk Sarıca olduğunu açıkladı.

31 Ağustos – 17 Eylül tarihleri arasında ülkemizin bir grup ve finallerine ev sahipliği yapacak Eurobasket 2017’de mücadele edecek olan A Milli Takımımız, başantrenör Ufuk Sarıca ile anlaşmaya vardı.

Sheraton İstanbul Ataköy Otel’de düzenlenen basın toplantısına Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, TBF Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Beşok, TBF Genel Koordinatörü Ömer Onan, Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım ve A Milli Erkek Takım Menajeri Kerem Tunçeri ile basın mensupları ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, “Değerli misafirler, basın toplantımıza hoş geldiniz. Öncelikle sevgili büyüğüm, Türk Basketbol tarihinin ve milli takımımızın unutulmaz oyuncusu, kişiliği ve spor adamlığı ile basketbol severlerin gönlünde taht kuran sevgili Ufuk Sarıca’nın A Milli Erkek Basketbol Takımımızın antrenörü olarak aramıza katılmış olmasını sizlerle paylaşmak ve kendisine hoş geldin demek istiyorum. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak, ülkemizin her noktasına kulüpler, TV yayınları, sponsor desteği ve eğitim kurumlarımız aracılığıyla erişip basketbol kültürünü her yaştan sporsevere kazandırmayı hedefliyoruz. Bununla beraber Türk Basketbolunun sadece ülkemizde değil, küresel anlamda kalıcı başarılara imza atmasını arzu ediyoruz. İşimizi iyi yapmanın yanında sizlerin desteğinizin öneminin farkındayız. Bu kapsamda sadece federasyonumuzu oluşturan öğelerimiz değil, kulüplerimizden oyuncularımıza, antrenörlerimizden izleyicilerimize kadar tüm basketbol camiamızın desteğini alarak hareket etmek istiyoruz. Türk Basketbolunu bu hedefine kalıcı olarak ulaştırmak için açık, şeffaf ve tutarlı bir ilişki yürütüyoruz. Bugün karşınıza Türk Basketbol tarihinin en çok milli formayı taşımış en çok kupasını kaldırmış ve basketbola inanmış ekibi olarak çıkıyoruz. Genel Koordinatörümüz Ömer Onan, Milli Takımlar Direktörümüz Haluk Yıldırım, Milli Takımlar Menajerimiz Kerem Tunçeri, Milli Takımlardan sorumlu Yönetim Kurulu üyemiz Hüseyin Beşok ve Milli Takım antrenörümüz Ufuk Sarıca’nın katılımı ile bu yolda hedeflerimize ulaşmak üzere bir büyük adım daha atıyoruz. Sporda başarının uzun dönemde alınan, tutarlı ve cesur kararlarla mümkün olduğunu biliyoruz. Bu süreci yönetirken; teknolojiyi ve gelişen dünyayı yakından algılayarak, yeni jenerasyonun ihtiyaç ve beklentilerini analiz ederek geleceğe hazırlanıyoruz” dedi.


TBF Genel Koordinatörü Ömer Onan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Ben bu ekibin bir üyesi olarak; Türkiye’de basketbolun ilerlemesi hedefiyle çalışıyor olmaktan gurur duyuyorum. Bugüne kadar oyunculuk kariyerimizde önemli başarılara imza attık. Artık Federasyonu yönetenler olarak bu başarıyı yöneten bir ekip olmak istiyoruz. Ufuk Sarıca’nın oyunculuk kariyeri malum. Şimdi de antrenör olarak ve üstüne koyarak, önemli hedeflere ulaşmak istiyoruz. Kendisiyle çalışacağımız için çok mutluyum. EuroBasket 2017, ülkemiz için çok önemli. 2019 Dünya Şampiyonası ve 2020 Olimpiyat Oyunları var… Bu hedeflerimiz için de çok iyi hazırlanacağımıza inanıyorum.”

TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve TBF Genel Direktörü Ömer Onan’a teşekkür eden A Milli Takım Başantrenörü Ufuk Sarıca da, “Bu görevden dolayı çok gururlu ve heyecanlıyım. Ülkemizde basketbol adamı olarak gelinecek en üst seviyeye geldim. Uzun yıllar sporcu olarak milli takıma hizmet ettim. Yardımcı antrenör ve başantrenör olarak görev yaptım. Kendi adıma ve ailem adına gururluyum. Önümüzde çok yoğun tempo olacak. EuroBasket 2017 ülkemizde yapılacak ve orada elimizdeki hazır kadroyla sahada olmak istiyoruz. Sonrasında 2019 Dünya Şampiyonası’nda madalya alabilmek ve hepimizin hayali olan 2020 Olimpiyat Oyunları’nda olmak bizim en büyük hedeflerimiz. Göreve geçiş sürecinde “Antrenörümüzün milli takımda görev yapmasından gurur duyarız” diyen Başkanımız Fikret Orman ve Beşiktaş camiasına teşekkür ederim. Birbirimizi kucaklayarak, sahada hiç vazgeçmeyen, karakteri olan bir takım olmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Başantrenör Ufuk Sarıca’nın yeni görevini tebrik eden Milli Takımlar Direktörü Haluk Yıldırım ise “Türk basketbolunun hedeflerine ulaşması ve milli takımlarımızın başarıya ulaşması çok büyük önem arz ediyor. Buradaki başarımız; basketbol camiasının tüm kademelerine yansıyacaktır. Şuan erkek milli takımımız FIBA Dünya sıralamasında 8.sırada. Bu sıralamada daha yukarıya taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Ufuk Sarıca’nın yeni görevinin hayırlı olmasını dileyen A Milli Erkek Takım Menajeri Kerem Tunçeri, “Parkelerden bu tarafa yeni geçmiş bir kişi olarak bu ekibin bir parçası olmaktan büyük heyecan duyuyorum. Bu olumlu dönüşün hepimiz için yararlı olduğunu düşünüyorum. Gelecek dönemde kendisiyle bir arada çalışmaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

TBF Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Beşok da sözlerini şu şekilde noktaladı: “Başkanımız ve Genel Direktörümüzün aldığı bu kararlar bizi heyecanlandırıyor.  Yönetim Kurulu olarak kendilerini desteklemekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu desteğimizi sonuna kadar onlarla sürdüreceğiz. A Milli Takım antrenörümüz Ufuk Sarıca'ya büyük başarılar diliyorum.”

 

Yorumlar


Hacibeyabi Valla hepinize güle güle, belki kulüp olarak başarısızlığa doyamıyor olabilirsiniz, antrenörünüzle hayırlı sonunculuklar. Milli takımın başında nihayet bir koç olacak.
20-01-2017 12:14
Özgüreda Alın sizin olsun Milli Takım. Sportif Menajerde Aziz Yıldırım olsun. Dışardan talmatla bunları parmağında oynatacağına giysin eşofmanları .
20-01-2017 00:35
İBRAHİM TİMURLENK ÖNCEKİ YORUMLARIMDAN FANATIK GS.LI OLDUĞUMU BİLİRLER.ANCAK E.ATAMAN NASIL GS.YA UYGUN DEĞİLSE MİLLİ TAKIMA DA UYGUN DEĞİL.GEREK DAVRANIŞLARI MAÇ SONUÇLARI DEMEÇLERİ VE DE TEKNİK OLARAK UYGUN DEĞİL.İKİ TAKIMI ÇALIŞTIRMA OLAYI ERDENAY DÖNEMİ SORUNU CESERAT EDİT ATAMANI İSTEMİYORUM DİYEMEDİ BAHANE OLDU.ZATEN 1 YIL İÇİNDE NE KADAR MİLLİ TAKIMDA ÇALIŞACAK BU ÜLKENİN BU KADAR ÇOK PARASI YOK.VOLEYBOLDADA ŞİMDİ İYİ OLDU VAKIFBANK KOÇU İKİ TAKIMI DA ÇALIŞTIRACAK.FUTBOLDADA ÖYLE OLMALI.TERİME VERİLEN PARAYA YAZIK DEĞİLMİ.SADECE GELEN KOÇLAR ADALETLİ OLSUN
19-01-2017 18:49
ballokum Sanırım artık Ergin Ataman FB, Efes gibi takımların bütçesini tartışmayı bir tarafa bırakacaktır. Zira saldıracak yeni hedefler bulmuştur kendisine. Bilmiyorum ne buldu bu adamların söylediklerinde; çünkü zehir zemberek açıklamalar yapmış yine... Kıskanmıştır... Ne hazımsız adam be! Hedo'yu hiç sevmem... Hele hele basketbolun başına geçmesi, böyle atanarak...Çok şaibeli... Ama zaten T.Demirel, Harun dönemleri de çok temiz değildi. Ama her nasılsa Ufuk'la pisliklerini temizlemek istiyorlar herhalde... Ömer'den de çok başarılı bir yönetici falan olamaz. Doğru dürüst dili bile yok. H.Beşok'un ve Kerem'in yöneticilik tecrübesi var mı?Bir tek Haluk var kendisini kanıtlamış olan.. Ama E.Ataman'dan iyi olacağı kesin...
19-01-2017 16:43
Cimbomlu Ben artık böyle dürüst olmayan bir federasyonu desteklemiyorum.Milli takımın ve federasyonun kimin kontrolü altında olduğunu da görüyoruz.Hatta bu çifte standarttan dolayı milli takımı da izlemeyi düşünmüyorum artık.
19-01-2017 16:28
Levo Hani Başantrenör tek takım çalıştıracaktı ? Yanlış mı hatırlıyorum ? Neyse, zaten oynayacak Türk oyuncu da kalmadı memlekette.
19-01-2017 15:52
Cimbomlu Hani bir hoca 2 takımı çalıştırmayacaktı ? Aziz Yıldırım oyuncularını göndermesin o zaman.Zamanında öyle açıklamalar yapıyordu.Milli takımdan ümidim yok.
19-01-2017 12:38
armendo en azından hırslı ülkesiyle değilde rakiplerle mücadele edecek bir insan,yenilgide oyuncuları değil de kendini de suçlu gösterecek biri;çok iyi oldu...
19-01-2017 12:19
objektif olun gazeteciler,haberciler vs, başkan'a doping'den ceza almasına rağmen nasıl başkan olduğunu ve neden seçimin tek adaylı olarak yapıldığını sormuyor,soramıyor ve bu konuların basketbol portallarında haber olmasını geçtim bu tip eleştiri yorumları neden sitelerde yayınlanmıyor?
19-01-2017 12:01

Yorum Yazın


Tweetlerimiz