Ufuk Sarıca: 5 yabancı yeterli
19.02.2019 - 11:53

A Milli Takım Başantrenörü Ufuk Sarıca, Sabah gazetesine konuştu.

Yabancı kuralı hakkında konuşan Sarıca, "Bir kere öncelikle genç oyunculara güven duymak ve bunu kendilerine hissettirmemiz lazım. Buraya kadar bir değerlendirme yapılabilir ama 2-3 yıllık sürece bakmak lazım. İster istemez süreler arttı. Bu da önemli... Birtakım Türk oyunculara faydası oldu, bazı oyuncuların da hâlâ yeterli olmadığını düşünüyorum ama burayı bir sürece bırakmak, izlemek gerek. Ama bence 5 rakamı yabancı için yeter. Mesela Fenerbahçe ve Anadolu Efes, Avrupa Ligi'nde 9-10 yabancıya çıkabiliyor. Buraya bir engel teşkil etmiyor. Sen Türkiye'de oynadığın maçlarda bir yabancı hakkından mahrum kalıyorsun. Ama Avrupa Ligi'nde oynayan Türk oyuncu sayısı az. Bundan da üzüntü duyuyoruz" dedi.

10 yıllık kadroyu kurduklarını ifade eden Ufuk Sarıca, "Özellikle 3-4 senedir lider oyuncu eksiğimiz var. Havuzun genelinde bir daralma var. Ama lider bazlı oyuncu eksikliği, oyuncuların kendi takımlarındaki seçimlerinden de kaynaklanıyor. Bir takımı çekip çevirecek, sayı, asist liderliği yapabilecek Türk oyuncu sayımız az. Bunu yeni jenerasyon ile beraber geliştirmeye çalışıyoruz. Kurulan Milli Takım'da; Ersan, Semih, Melih, Doğuş, Sinan gibi tecrübeli isimlerin yanında Cedi ile Furkan gibi çok daha genç oyuncularımız da var. Metecan, Tolga, Kartal, Berk, Berkan gibi isimlerle beraber bizim 10 senelik bir jenerasyon oluşturmak üzere olduğumuz gözüküyor. Hedef de buydu zaten. Şimdi alttan bu havuzu desteklemek lazım. Sadece Milli Takım ile olacak bir iş değil bu. Kulüp takımları ile de bunu beslememiz gerekiyor" diye konuştu.

Röportajın tamamı için tıklayınız.

Yorumlar


ziyapasa kopmuş bi maçta süre vermek genç oyuncular için çok şey yapmak anlamına gelmiyor. Kaldı ki rotasyon yapıp ana oyuncuları dinlendirmek için yapılıyor bu yani onlara bir güven verılmıyor. Yabancılara gösterılen sabrın en azından yarısını hakediyor bızım çocuklar.
20-02-2019 22:35
ziyapasa Gençler, Milli takim dusmanlarinin etkisindeki federasyonun bol yabancılı uygulaması sayesinde 18-22 yaş dönemini bir üst seviyeye hazırlanamadan geçiriyorlar… A takımda milyon dolarlıkyabanciların arkasında yeterince şans bulamadığı için harcanıp gidiyorlar.. İşte bu yüzden fırsat varsa hemen oynayabileceğiniz yerlere gidin demek daha doğru olur…
20-02-2019 14:11
Beyaz gölge Avrupa liginde oynayan oyuncuda az,çalışan koçta az ! Neden peki ? Hiç düşündünmü koç ? Ben istersen söyliyeyim ! Yetersizlikten !!
20-02-2019 13:29
Yerlici Recai Bizler yerlici basketseverler olarak yabancı sınırının kademeli biçimde 0'a indirilmesinden yanayız. İşbu istek, üzülerek görülüyor ki belli zümrelerce asla kabul edilemez görülüyor. Sorun değil. Sonuçta sansısız bi değişim namümkündür. Neyse herkesin ortak paydada buluşacağını düşündüğüm, 0 değil de -1 yabancı kuralı teklifini tartışmaya sunalım. Şöyle ki; her takım 1 adet yabancı basketbolcu alacak fakat bu alınan basketbolcu yeni çıkartılacak kanun ile direkt devşirme statüsüne geçirtilecek. Bu devşirmenin lisansı ve devşirmelik hakları 1 yıl içerisinde derdini anlatacak kadar Türkçe öğrenemez ise direkt iptal olacak. Maçlarda alacağı süre ise 15 dakika ile sınırlı kalacak. Böylece hem ülkeye yabancı girmemeli diyenleri memnun edecek biçimde yerlilik ve millilik kavramı korunacak, hem de yabancıseverlerin de gönlü bir adet yabancı oyuncuyla da olsa alınmış olacak. Yarın bununla ilgili Sn. Türkoğlu'na mektup yollayacağım. Hakkımızda hayırlısı efendim.
19-02-2019 15:53

Yorum Yazın