Türkoğlu: Lige mali kriterler gelecek
31.01.2018 - 21:59

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, BeIN SPORTS Haber kanalında İsmail Şenol’un konuğu olup gündemdeki konular hakkında açıklamalar yaptı. İşte başkanın açıklamalarından satır başları;

*Ligin ilk yarısı sürprizlerle geçti ve bizi mutlu etti. TOFAŞ ve Eskişehir, Sakarya'nın çıkışları bizi mutlu etti. Anadolu'nun basketbolu sahiplenmesi önemli.

*Maddi sıkıntılar çeken kulüplerimiz de var, inşallah yapacakları iyileştirmelerle ikinci yarı daha heyecanlı geçecektir.

*Önümüzdeki yıldan itibaren mali kriterler getirmeyi düşünüyoruz. Avrupa genelindeki mali düzeni kulüplere sunacağımız bir dosyamız olacak. Sezon içerisinde ekonomik sorunlar oyuncuları ve koçları, bizi üzüyor. Kulüplerin önünü görerek harcamalar yapmalarını istiyoruz. Menajerlerin kulüpleri doğru yönlendirmemesi ve mağdur etmesi bizi üzüyor. Yanlış insanlarla çalışmak kulüpleri zor durumlarda bırakıyor. Bir anda radikal karar almamız çok doğru olmaz ancak diğer sene daha kesin ve katı kriterler olacak.

*Tesisleşme de bu kriterlerin içerisinde olacak, genel olarak 3-5 farklı madde gibi düşünebiliriz.

*Kulüplerdeki en büyük sıkıntılardan biri menajerlerinin birden fazla işi yapmaya çalışması. Bilet satışı, konaklama, medya ilişkileri gibi tüm işlemleri onlar hallediyordu ve kulüplerimizi bu durum zorluyordu.

*Minimum 3500 kişi kapasiteli salonlar istiyoruz, Spor Genel Müdürlüğü ile bu konuyla ilgili görüşüyoruz.

*Kulüplerin medya ilişkilerinin ve işlerinin daha profesyonelleşmesi ve kurumlaşması lazım.

*Her maçın televizyondan yayınlanması ile ilgili çok güzel geri dönüşler aldık
.


*Yönetici olmanın lisansla gerçekleşmesi için çalışmamız olacak. Özellikle menajer sıfatında olan kişilerin saha içi ve saha dışı tüm kurallardan haberdar olmaları lazım. Bunun için bir ekip kurup menajerleri eğitmek istiyoruz.

*Şehir takımları 3000 taraftar ortalamasının üstünde oynuyor. Başarı geldikçe taraftarlar da maçlara daha fazla gidecektir.

*Ülke olarak en büyük sıkıntımız biraz sabırsız olmamız. Metecan daha 23 yaşında. Genç oyuncularımız çok erken isim duyurduklarından çok zaman geçti gibi konuşuluyor. Bazı oyuncuların gelişimleri daha geç olabiliyor, genç oyunculara biraz daha zaman verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Koca Avrupa'da isim duyurup başarılı olan bir tek oyuncu var o da Doncic. Metecan iki sezondur iyi işler yapıyor, 2-3 sene sonra değerlendirmemiz gerekiyor, basketbolu yeni öğreniyor bu kadar süre alıp. 5-10 süre alıyordu, belki 1-2 sezon sonra NBA'e gidecek kendisini geliştirirse. Benim kadar boyu var, biraz güçlenmeli. Altyapıda sıyrılıp A takımlara çıkıyorlar ama bence basketbol hayatları yeni başlıyor. Bundan sonra fizik olarak ve olgunluk olarak gelişmesi gerekiyor, nerede neler yapacağını oynaya oynaya geliştirmeli. Daha çok süre alacağı takımları seçmeli. Önümüzde Okben gibi çok kötü bir örnek var kusura bakmasın kimse. Çocuğa kötülük ediyorlar, Giresun'da kalması gerekiyordu, oyunu daha fazla geliştirebilirdi kalıp. Ailesi, menajerler ve kulüpler her şeyi ticaret olarak görmemeli.

*Basketbol ailesinde herkes dürüst olmalı. 1 kişi de yabancı kuralıyla ilgili bizle konuşmak istemedi. Herkes dayanak olmadan konuşup insin çıksın diyor. Bu tek başımıza alabileceğimiz bir karar değil, herkes elini taşın altına koymalı. 10 tane takımımız Avrupa'da boy gösteriyor, Fenerbahçe - Galatasaray - Banvit - Beşiktaş - Trabzonspor'un geçmişte Avrupa'da başarıları var. 2 oyuncuyu NBA'e yolladık. Kapımız herkese açık bu konuda ancak gelen yok. Sezon sonunda kesin bir karar verilecek.

*Bazı sitelerin bizim aleyhimize yazı yazmak için yöneticilerden para aldığını da biliyoruz.

*Basketbol Gençler Ligi, Sakarya ve Bursa'da yaptığımız gençlik organizasyonları gibi işlerimiz var, basketbolu geliştirmeye çalışıyoruz.

*Aydın Örs basketbolun en önemli isimlerinden bir tanesi. Eğitim kurulumuz var, Aydın Örs ve ekibi eğitim kurumumuzun başına geçecek. Bundan sonra inşallah kendisini daha fazla göreceğiz.

*(Gülerek) Hala Courtney Lee'ye kızıyorum, bir şampiyonluk yüzüğüm olacaktı eğer kenardan topu oyuna doğru sokabilseydi. All-Star olamadığım için veya şampiyon olamadığım için en ufak rahatsızlığım yok. Çok güzel bir kariyeri geride bıraktım.

*Eski isimlerin küstürülmesine karşıyım. Bizim ekip olarak bir egomuz yok, 4 yıl görev süremiz var. Bitince ne yaparız inanın şu anda bir fikrim yok.

*Abdi İpekçi'nin yıkımında geç bile kalındı. Raporlar elimizde var. Salonda artık basketbol oynanamaz durumdaydı fiziki olarak. Çatı ve duvarlar sorunluydu ve raporları da var. TBF'nin kendisine ait bir tane merkezinin olmaması bizi üzüyordu. Koskoca TBF bir tane salona, otele sahip değildi. Abdi İpekçi herkes için çok değerliydi evet, tarihini herkesin bilmesi gerekir. 1979'da temel atılıyor, 1989'da bitiyor. Benle yaşıt. Gelişen ülke durumunda, spora destek veren cumhurbaşkanı varken neden yenilemeyelim? Kendisi yeni projeyi hemen yapın dedi. Bence duvarları tutmayan, çatısı tutmayan salon yerine artık yeni tesislerin konuşulması gerekiyor. Buraya 50-60 kişilik otel, antrenman salonları, fitness ve rehabilitasyon merkezleri, 5 tane altyapı için (1000-500-250 kişilik) salon yapılmasını planlıyoruz. İçerisinde ticari alanları, yeme-içme ve yaşam alanları olacak. VW Arena, Ülker Arena gibi. Biz oraya neler kazandırmalıyız bunları konuşuyoruz. 10 bin kişilik bir salon da olacak, içerisinde locaları, perde sistemi olan.

*Ufuk hoca ve ekibi Haluk Yıldırım, Kerem Tunçeri belli bir geçiş süreci yaşıyorlar. Devşirme oyuncuları her takım kullanıyor. Scottie ve başka arkadaşlar üzerinde görüşüyorlar, böyle bir düşüncemiz var. Ancak son kararı Ufuk hoca verecek. Ben kararı onlara bırakıyorum, kadroyu yapan kişiler onlar. Hangi pozisyona gerek görülüyorsa isimler verilecektir. Ali Muhammed'e de teşekkür ediyoruz her fırsatta milli formayı giydi, Emir de öyle.

Yorumlar


Özgüreda Oğlum tarikatmısınız nesiniz? Bu konuda TBF Başkanının fikri olmayacakta sokaktaki kestanecinin mi olacak? Biz fanatikler olaya göre tuttuğumuz takıma göre duruşumuz, söylemimiz farklı olabilir. Ama bir kurumun başındaki zat branşı hakkında önemli bir olay için şöyle ya da böyle görüş belirtmeli, bir araba laf edip bu konuyu es geçerse bu olmaz.
01-02-2018 22:12
mürsel euroleague ve eurocup istatistiklerine bakıldığında listeye girebilen tek yerli oyuncu furkan aldemir.ukrayna ve letonya maçlarında,doğru dürüst oynatılmadı bile.bu kadar rezalet bir istatistikle biz neyi ne basketbolunu konuşuyoruz.
01-02-2018 21:15
mürsel bugün itibarıyla euroleague oyuncu istatistikleri çok ilginç şeyler söylüyor.rating-sayı-ribaunt-asist gibi önemli istatistiklerin liderleri avrupalı oyuncular.amerikalılar değil yani...bu da amerikalı tekelinin kırıldığını gösteriyor.kaldı ki NBA da da önemli yabancı oyuncular çatır çatır oynuyor.biz zaten sınırlı olan imkanlarımızı bol sıfırlı yabancı transferlerine akıtalım.niye,günlük başarılar gelsin diye.bence efes pilsen in ilk koraç şampiyonluğu,FB nin euroleague şampiyonluğundan daha değerli.kaliteli yerli oyuncu yetiştiremiyorsak, yabancı oyuncu ve koçlarla dünya şampiyonu ol.ne olacak...hidayet türkoğlu, alttan kaliteli oyuncu gelmesine vesile olacak hamleler yapabilecekse bravo ona....
01-02-2018 19:31
suat bugun sessiz kaldi diye hido'ya laf edenler, zamaninda baska bir tokat olayi sonrasi baska bir koca adeta ses oluyorlardi burada... birileri unuttu belki ama biz unutmadik :)
01-02-2018 14:33
winslow Odeabanksporlular'ın yeni ilgi alanını görmüş olduk. Yine alakasız bir konuda alakasız bir yorum. Bunun dışında "2 oyuncuyu NBA'e yolladık" diyor, peki o 2 oyuncu hangi kural varken kendilerini gösterip NBA'ye gittiler? Tabi ki şimdiki 5+1 veya 5+3. Yeteneği olan ve çalışmayı seven her oyuncu kendini bir şekilde gösterir. Metecan mesela Obradoviç ona süre veriyordu, sonra kesti süre vermeyi ve FB'den ayrıldıktan sonra bir çıkış yapamadı. Şimdi belki denecek bir oyun oynamaya anca başladı. Yani olay altyapıdan çıkan oyuncunun yeteneğine ve çalışmasına bakıyor. Bir de şu var yalnız, mesela geçen yıl 4 oyuncu FB altyapısından ABD'ye gitti. Durum buyken kimse altyapıya yatırım yapma heveslisi olmaz veya Ömer Faruk olayı, bir anda bastı gitti. Eee o kadar yatırım ne olacak? Yeteneksiz Türk oyuncularla da Avrupa'da başarı gelmez, herkes ABD'de.
01-02-2018 03:32
Yunus Yabancı kontenjanı değiştiği an ligin kalitesi izlenilirliği düşer. Fenerbahçe'nin Euroleague'de f4 şansı yarıya iner. Eurocup'ta her sene final hedefleyen takımlarımız 2. turlarda elenir. Kontenjan Caner Topaloğlu, Oğuz Savaş, İlkan Karaman gibi onlarca vasat oyuncunun yirmişer dakika fazla almasına yarar. Sizin istediğiniz hangisi sayın Türkoğlu?
01-02-2018 03:10
Özgüreda Elli tane farklı konuda görüş bildirmişsinde,bir koçun takım kaptanı bir oyuncusuna milyonların gözü önünde tokat çekmesi hakkında yorum yapmamaşsın. Ataman Göktürk olayında yanlış hatırlamıyorsam eşsiz fikirlerini okumuştuk. Senin doğrun kişiye, kulübe göre değişiyor mu beyfendi?
31-01-2018 23:27

Yorum Yazın


Tweetlerimiz