Türkoğlu: Kavgaya karışmak istemiyoruz
08.03.2017 - 17:22

Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu, İspanya'nın AS gazetesine bir röportaj verdi, işte satır başları;


*Geçmişte de uluslararası etkinlikler düzenledik, dünyaya Türkiye’nin böyle önemli organizasyonları düzenleyebildiğini göstermek güzel. Önümüzdeki şampiyona ile ilgili çok fazla haber çıkacak, insanların ilgisi tarih yaklaştıkça artacak. Umuyorum ki sahada da iyi sonuçlar alacağız.

*Hiçbirşeyden korkmuyoruz, günümüzde terör olayları her yerde olabiliyor. Devletimiz bizi bu organizasyonda sonuna kadar destekliyor. Bu arada özellikle Euroleague ve FIBA yönetimlerine destekleri ve bize olan inançları için çok teşekkür ederim.

*Euroleague ve FIBA arasındaki kavgaya karışmak istemiyoruz. Federasyon olarak iki tarafla da iyi ilişkilerimiz var. Bu yıl olanları oturup tekrar konuşmak mantıklı. Euroleague ve FIBA’nın aldığı kararlar tüm kıtayı etkiliyor. Benim görüşüme göre federasyonlara karışmamalılar.

*Yeni gelen bir jenerasyonumuz var, altyapı milli takımlardan izlediğimiz ve çok sayıda madalya kazanmış oyuncularımız. Onların bu başarılarını A Milli Takım seviyesinde devam ettirmelerini istiyoruz. Onlara yol gösterecek her desteği sağlıyoruz.

*Sponsorlarımız ile iyi ilişkiler içerisindeyiz. Spor insanları bir araya getirmek için çok güzel bir neden.

*Tüm oyuncuların hayali basketbolun en üst seviyede olduğu NBA’de oynamaktır. Paradan ziyade oyuncuların oraya gitmek istemelerinin nedeni orayı tecrübe etmek. Bu durumu Avrupa basketbolu için nasıl değiştirebiliriz bilmiyorum ancak bunun bir de pozitif yanı olduğunu düşünüyorum, oyuncularınız NBA’de sizin ülkenizi temsil ediyor.

*Kulüpler yetiştirmek için emek ve para harcadıkları oyuncuları ayrılınca memnun olmuyorlar fakat oyuncuların orada olması bazen iyi bir durum olabiliyor. Geriden gelen genç oyuncular için kapılar açık hale geliyor. Şu anki durum böyle, NBA basketbolun en büyük mecrası ve durum böyle oldukça Avrupa oyuncularını kaybedecek.

*Doncic’i Anadolu Efes’e karşı izledim. Euroleague ve kendi liginde bu kadar iyi oynayan oyuncunun en kısa zamanda NBA’de şansını denemesi gerekir. Burada kaldığı sürede benzer takımlarda benzer şekilde antreman yapacak. NBA’e giderse gelişimi çok iyi olacaktır.

*Karşılıklı oynadığım en iyi oyuncu Kobe’ydi. Onunla karşılaşmaktan her zaman zevk aldım. LeBron her zaman oyununda fiziksel avantajını kullanıyor ve bu da onu başka bir seviyeye çıkartıyor.
Röportaj: Manuel de la Torre Sanz / AS
Çeviri: Kenan Alpay / Basket Dergisi

Yorumlar


başkana sorular terör olayları heryerde var doğru da belli ülkeler hariç bizim ülkemiz kadar çok nerede var ? herhangi bir spor organizasyonuna talip olurken özellikle istanbul'daki trafik rezaletini ve diğer olumsuz yönleri de göz önünde bulundurmak gerekmez mi? dünyada doping cezası alıp da bir spor federasyonuna başkan olmuş senden başka kim var ?
09-03-2017 13:29
winslow "Bu durumu Avrupa basketbolu için nasıl değiştirebiliriz bilmiyorum." Tam bir basketbol adamı! Hiçbir fikrin yoksa o koltukta niye oturuyorsun?...
08-03-2017 19:52

Yorum Yazın