TÜBAD'dan yabancı antrenör kriteri önerisi
18.02.2018 - 14:05

TÜBAD bir basın bülteni yayınlayarak, Türkiye'de çalışacak yabancı antrenörlere dair kriterler getirilmesiyle ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu'na öneri sundu.

İşte dernekten yapılan açıklama:

TÜBAD Başkanı Aydın Örs ve Başkan Vekili Çetin Yılmaz, dernek yönetimi olarak, Türk Basketbolunun gelişimine ivme vereceğine inandıkları konuları konuşmak ve önerilerde bulunmak için TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu ve CEO Ömer Onan ile bir toplantı gerçekleştirmiştir.

Toplantıda ağırlıklı olarak, TÜBAD’ın antrenör eğitiminde ana unsur olması ve Türkiye Basketbol Liglerinde çalışacak “yabancı” antrenörler için uygulanacak kriterler üzerinde durulmuştur.

TÜBAD Yönetim Kurulu olarak Türk Basketbolu’ nun gelişimini sağlam adımlarla hızlanması için TBF’ye verilen önerleri şöyle sıralamak istiyoruz:

 1. Antrenör Eğitiminde TÜBAD’ ın Türkiye Basketbol Federasyonu Eğitim Kurulu ile birlikte ana unsuru olması
 2. Yabancı Baş Antrenör Kriterleri

2.1 Bu kriterler 2018-2019 sezonundan itibaren uygulanması, ancak TBF Liglerinde halen görev yapmakta olan antrenörlerin TBF’ na bildirilmiş ileri tarihleri kapsayan tek tip kontratları var ise kazanılmış hak olarak değerlendirilmesi,

2.2 A Milli Takımlarda baş antrenörlük yapıp Avrupa Şampiyonalarında, Dünya Şampiyonalarında ve Olimpiyat Oyunlarında son 3 şampiyonada bir kere ilk 8 ‘e girmeyi başarmış olması veya,

  1. Son 5 sezonda Euroleague takımında baş antrenörlük yapıp, bu 5 sezondan birinde takımıyla Final Four oynamayı ( veya son 4 takım arasına kalmayı) başarmış olması veya,
  2. Son 5 sezonda Eurocup takımında baş antrenörlük yapıp, bu 5 sezondan birinde takımıyla final oynamayı başarmış olması veya,
  3. Aşağıdaki üst düzey liglerde/ülkelerde baş antrenör olarak son 5 sezonda 1 kere şampiyon olmayı başarmış olması,

Erkek takımları için üst düzey ligler;

 • FIBA Champions League
 • İspanya
 • Fransa
 • Litvanya
 • Yunanistan
 • İtalya
 • Rusya
 • VTB
 • Adriatic League ,

Kadın takımları için üst düzey ligler;

 • Rusya
 • İspanya
 • Fransa veya,

 

  1. NBA ‘de son 5 sezonda en az 1 kere baş antrenör olarak çalışmak veya,
  2. NCAA’de son 5 sezonda en az 1 kere NCAA Turnuvasında son 8 takım arasına katılmayı başarmış olması,

 

** Bütün bu kriterlere sahip olduktan sonra TBF Eğitim Kurulu’ndan etik onayı alması.

 

  1. 2018-2019 sezonundan itibaren BSL ve KBSL ‘de “yabancı yardımcı antrenör” olarak çalışabilmek için yukarıda belirtilen “yabancı baş antrenörlük” başarı kriterlerine, “yardımcı antrenör” olarak sahip olması ( 2.1. madde, yabancı  “yardımcı” antrenör için de geçerlidir)  ,
  2. BSL ve KBSL takımlarında bir sezonda sadece 1 yabancı yardımcı antrenör çalışabilmesi,
  3. BSL ve KBSL ligleri dışındaki liglerde sadece Türk Vatandaşı olan antrenörlerin, “ baş antrenör” ve/veya “ yardımcı antrenör” olarak çalışabilmesi,
  4. BSL ve KBSL’de çalışmaya hak kazanmış yabancı antrenörlerin vize ücretlerinin  20.000 Euro olması,
  5. BSL ve KBSL’de çalışmaya hak kazanmış yabancı yardımcı antrenörlerin vize ücretlerinin 10.000 Euro olması,

 

 1. TBF’ nin deplasmanlı liglerinde (BSL, KBSL, TBL, TKBL, TB2L, KBBL, BGL ) bir antrenör aynı sezonda 2‘den fazla takım değiştirememesi,​
 2. Üst liglerdeki takımların Alt Yapı antrenörleri ile ilgili konular,
  1.  BSL, KBSL, TBL takımlarında, tüm zamanlı en az 2 antrenör ve 1 kondüsyoner olması,
  2. TKBL takımlarının alt yapısında tüm zamanlı en az 1 antrenör olması,
  3.  BGL takımlarında, tüm zamanlı en az 2 antrenör  ve 1 kondüsyoner olması,

Konuyu değerli kamuoyunun bilgisine sunarız.

Saygılarımızla

 
 

Yorumlar


Beyaz gölge Yerli antranörler için kriter yokmu !? Yerli antranörler içinde kriter koymassanız, yukarda istedikleriniz inandırıcı olmaz !
19-02-2018 22:13
Efes Fan Kendilerine yontmuşlar. onlar gibi çalışalım eğitim alalım saatlerimizi salonda geçirelim demek yok da hep engelleme başarıları kıskanma edebiyatı.
19-02-2018 08:41
Dynamo Gülünç kriterler var listede. Bu kriterleri karşılamayan ; Sırp koç Trifunoviç'in 2 sezonda Giresun ve Karşıyaka'da basketbolumuza kattığı artı değerin onda birini ; senelerce liglerde antrenörlük yapan Türk koçlar yapmadı. Sahaya yabancıları koyup oynatmak çok kolay ; niye kendi ülkelerinin A milli takımına oyuncu yetiştirme uğruna ,koltuklarını kaybetme pahasına potansiyelli Türk çocuklarına şans versinler ki ; değil mi ?
18-02-2018 22:02
jojo Aydın Örs Hoca yıllardan beridir doldurulması gereken önemli bir boşluğu doldurmak, kesinlikte kapatılması gereken bir açığı kapatmak için bence takdir edilmesi gereken bir işe girişmiştir ve çok da iyi yapmıştır. Bu kriterlere yeni kriterler eklenebilir veya zaman içinde geliştirilebilir, bu konuda bir problem yaşanmaz zaten. Eleştiren arkadaşların neyi eleştirdiği de belirsiz. Ne yani, son beş yıl içinde euroleague'de veya eurocup'ta final-four oynamış bir başantrenörü tercih etmek dururken, bu başarıyı yakalayamamış bir başentrenörü tercih etmenin nesi mantıklı olabilir ki? İki kupa arasındaki fark, Aydın Örsü eleştirenle, Aydın Örs'ün büyüklüğü arasındaki fark kadar büyüktür! Aydın hocam Türk antrenörlerin gelişimi-eğitimi için de sempozyum, seminer düzenlenmesinden daha fazlasını bekliyoruz sizden. Bir antrenörlük okulu, ekolü kurmanızı bekliyoruz, en azından teorik açıdan eksik kalmamalı Türk antrenörü. Tekrar tebrikler Aydın hoca!
18-02-2018 21:46
Swee Pea Sahiden de komedi. Aynı kriterler yerli antrenörlere de uygulansın o zaman. Aksi takdirde bu açıklama alenen ayrımcılıktır ve dava konusu edilebilir.
18-02-2018 20:04
YELDEĞİRMENLİ Winslow arkadaşa katılıyorum. Çuvaldızlarla uğraşmayı bırakalım. Önce iğneyi bir kendimize batıralım. Ordan burdan kovulanlara, 25 senelik basketbol hayatında böyle şeyler görmeyenlere, koç olduğunda aşağılık komplekslerini ortaya çıkaranlar için "ideal" bir düşünce. Başkalarını aşağı çekerek basketbolumuz yükselmez; bizim koçları yukarı çıkarmalıyız. Aynen hakemlerimizde olacağı gibi.
18-02-2018 19:26
winslow Son derece komik ama hadi ciddiye alıp eleştirelim. Bir kere bu kısıtlamalar sadece bütçesi yüksek takımların işine yarar, bu bir. İkincisi örneğin Filipovski gibi başarılı ve geleceği olan bir coach'un önünü kapatır. Üçüncüsü, EL'de F4 oynamakla Eurocup'ya final oynamayı aynı kriter saymak komedinin diğer unsuru. Mesela GS'nin kupayı kazandığı sezon finalde oynadığı Strasbourg, EL'de ilk grubu sonuncu bitirmişti, gerçekten muazzam kriter olmuş. NBA'de coach olmak vs ne kadar ciddiyetten uzak kararlar olduğunu gösteriyor, doğrudan Blatt örneği düşünülerek alınmış bir karar. Mesela bu kriterler geldi diyelim, çoğu takım coach'undan olacak ve örneğin birkaç ayda Alba Berlin'den kovulmuş Ahmet Çakı bir takımın başına geçecek, gerçekten ne eşitlik ne adalet. Yabancılarla uğraşmayı bırakın, kendi seviyenizi yükseltmeye bakın!
18-02-2018 14:41

Yorum Yazın


Tweetlerimiz