Tedbir Almamız Gerekiyor / DOĞAN HAKYEMEZ
10.09.2017 - 22:40

İspanya karşısında iyi mücadele ettik. Savunmamız mükemmeldi. Furkan beklediğimiz katkıyı yaptı. Pota dibi ve oyun kurucu bölgesinde eksik kaldık. 
İ
spanya Rodriguez, Rubio, Hernangomez ve Gasol kardeşlerin tecrübesi ile çeyrek final vizesi aldı. Sırbistan, Rusya, Letonya ve İspanya'ya karşı bir yere kadar mücadele ediyoruz. Peki niye yenemiyoruz? 
 
Hedefi olan takımların oyun kurucu ve pivotların mükemmel olması gerekiyor. 
 
Gelin İspanya naçına bakalım. Pota altında Pau Gasol ve Mark Gasol 21 sayı 11 ribaund ve 3 blokla oynadılar. 
 
Bizim takımda Semih Erden ve Sertaç Şanlı 10 sayı atıp 13 ribaundla oynadı. Blok yok. 
 
Gelelim oyun kurucu bölgesine. 
 
Ricky Rubio ve Sergio Rodriguez 26 sayı, 12 asist yapmışlar. 
 
Kenan Sipahi ve Sinan Güler 4 sayı, 6 asist. 
 
İşte İspanya maçını niye kazanamadığımızın matamatiksel izahı. 
 
Seyircimiz mükemmel. Kazanma arzumuz müthiş. Geleceğe ümitle bakıyoruz diyoruz ama;
 
1- Pota dibine en az iki oyuncu gerekiyor. 
 
2- Oyun kurucu bölgemiz yetersiz ve eksik. 
 
3- Milli Takımımızı teşkil eden oyuncularımız Liglerimizde muhakkak süre almalı. 
 
4- NBA de oynayan oyuncularımıza Milli Forma önemi aşılanmalı. 
 
Bunları gerçekleştiremezsek şerefli yenilgilerle övünmeye devam ederiz.

Yorumlar


Korhan Biz takım yetiştiriyoruz çoğu ülke oyuncu. Dolayısı ile altyapılarda takımlarımız takımlarını yeniyor, ama çok iyi bir altyapı takımından çok iyi bir oyuncu çıkmıyor maalesef.
20-09-2017 18:22
Sporsever Bu ülkede yabancı hayranlığı ölçüsüz. Arkadaşların ikna olmaya niyeti yok. Selim ve Semih uğraşıp durmuşlar ama anlayana sivrisinek saz.. Önce ülkenizi tanıyın öğrenin: bu ülkede ne yapıldıysa ithal ikamesi devrinde yapıldı. Ne yıkıldıysa da sonradan - bu devirde - yıkıldı. Sanayi bilim sanat ve sporda da, basketbolda da futbolda da. Yetişmiyormuş. Yetişmez tabi. Bir sürü yaş grubu şampiyonluğumuz vardı Avrupa'da. Artık onlar da yok. Toprak kurudu, yozlaştı. ANtrenörü oyuncusu çoğu çıkar peşinde. Birbirinize başka ülkeleri örnek vermeyi bırakın, hepsinin özgün modeli var gizli-açık formüllerle kendilerini koruyorlar, korumayanı yok. Bizde biri bir şekilde koruyalım demeyegörsün üzerine çullanan sürüyle modern geçinen cahil peydahlanıyor. Sevinin kına yakın o zaman bu sonuçlarla, ey modernler.
16-09-2017 21:31
semih Bu ülkede, yerli-milli sporculara alerjisi olan, yabancı sporcu seyredince kendini mutlu hisseden milyonlar var. Bunlar değişmeden zor. Taraftarin zihni böyle programlanmış.TBF nin yerli sporculari diğerlerinden daha cool gösterecek bir algı inşaasına başlaması gerekli.
15-09-2017 08:34
pusat haydi avrupa'da oynamayı falan da geçtim... siz ncaa'e giden çocuklara helal olsun da diyorsunuz. ama o çocuklar buraya hüsranla geri döndüklerinde suç size göre yine kulüplerin oluyor. ncaa'de o kadar süre almalarına rağmen körelmeleri de kulüplerin suçu mu? e hani oynadıkça gelişiyorlardı? hani tek sorun süre bulamamaktı? sonra ana sorun mental, ana sorun altyapı eğitiminde başlıyor diyenlere sanki küfretmişler gibi cevap yazanlar yine bu tek sorun yabancı sınırı diyen arkadaşlar... bir de sonra gelip burada bu çocukların önünü kapatmasalar her biri birer nba yıldızı olacak algısı peşinde koşuyorlar. dediğim gibi burada bir samimiyet aramak da, bulmak da çok zor... teşhir olan bir şey var ise o da tutarsızlıktır.
14-09-2017 15:15
Gökhan CANTÜRK Marc gasol 21 yaşında Barcelona dan Girona ya gitti. Ilk sene eurochallenge kazandı ikinci sene İspanya liginin en değerli oyuncusu oldu eurocup yarı finali oynadı. Sonrası hepimizin malumu.
14-09-2017 13:22
semih Herkes A takım seviyesine gelirken aynı yollardan geçip geliyor. bizim alt yapılarda ezip geçtiğimiz çocukları avrupalı amerikalı allayıp pullayıp bize satıyor ama biz kendi çocuklarımıza sadece çamur atmakla yetiniyoruz. bu çocuklarda diğer yabancılar gibi oynaya oynaya A takım seviyesine gelebilirler bench den seyrede seyrede değil..
14-09-2017 11:27
semih @pusat/ A takım seviyesine gelmiş oyuncular daha doğrusu sizin deyiminizle üst düzey oyuncular (tahminen yabancı oyuncular) bu oyuncular analarının karnından A takım oyuncusu olarak mı çıktılar? bunların minik-yıldız-genç seviyeleri olmadan ambalajından çıkarıp direk a takım formasımı giydirdiler? hayır onlarda hata yapa yapa bu seviyelere geldiler. kimse çalışmayana kendini geliştirmeyene Türk olduğu için genç olduğu için forma versin demiyor ki! sadece diğer oyunculara gösterilen töleransı kendi sporcularimizada gösterelim diyoruz. yabancı skorer dediğimiz oyuncular maç başına nerdeyse 20 top kullanıyor 15 sayı attı diye göklere çıkarıyoruz kimse yüzdesine bakmıyor. ama bir genç oyuncu maçta 1 bilemedim 2 top kulanma şansı yakalıyor, kaçırdımı al kenara. yabanci oyuncu maç başı 4-5 top kaybediyor 35 dk sahada , yerli oyuncu bir kötü pas veriyor al kenara.
14-09-2017 11:25
pusat semih, ab vatandasi olmak ile ab ulkelerinde basket oynamanin zerre alakasi yok. misal ispanya'da kongolu, senegalli, bosnak, sirp, karadagli gibi ulkelerde dogmus olup hem a takimda hem de altyapilarda oynayan basketbolcular var. yine ab ulkesinden olmayip almanya ve fransa gibi ulkelerde oynayan oyuncular da mevcut. yani ab vatandasi olmamamiz bir bahane degil. istenirsen ve sen de o ulkede oynamak istersen her sekil oynarsin. kaldi ki cok genc yasta ncaa kapisi da bu oyunculara acilabilmekte... turkiye'de haklarinin yendigini dusunuyorlarsa abd'ye gidebilme sanslari da var. ama ben ncaa'e katilip da all-star seviyesine ulasan bir turk oyuncu hatirlamiyorum. olay oynamaktan ibaretse bu durum ile sizin soyleminiz arasinda yine bir celiski olusmaktadir.
13-09-2017 22:05
Efes Fan Ee ben mi yetiştireceğim oyuncuları? Siz gibiler alt yapıda çalışacak Türk oyuncusuna yan gelip para kazanmayı öğretmeyecek yabancılarla yarışabilmeyi öğretecek. Kenan full oynadı da ne oldu gördük! Adam hep maç kaybettirdi
13-09-2017 08:39
Gökhan CANTÜRK http://basketfaul.com/haber?haber=30162 bu listeye göre ispanyada oynaması zor görünüyor sadece. Mesele sadece yurt dışı değil Okben örneğini de verdim. Tam yabancı serbestisi durumunda yurt dışına gitmek isteyen oyuncu önce kendi ülkesinde daha alt seviyede bir takımın kilit oyuncusu olacak o zaman. Hadi sizin dediğiniz gibi daha sıkı bir yerli kuralı gelsin. Şimdiki 5 yabancı ve onları dinlendirecek yedek Türk oyuncu kuralindan iyidir. Uzun bir süre EL EC şampiyonluğu gelmez bekleriz sorun değil. Oyuncularımiz kendilerine Avrupa'nın elit oyuncusu olma hedefini koyarlarsa o zaman takımlarımiz da bütçe artirimina gider Avrupa şampiyonu olma hedefi koyar. Herşey paşa oyuncularimizin gönlüne göre olur. Semih Erden gibi oyunculara kalırsa işimiz yanarız, Efes 2 sene zor dayandı adama. Yabancı oyuncuyu tamamen kaldıralım, küçük ama sevimli bir ligimiz olsun.
12-09-2017 20:55
Gökhan CANTÜRK http://basketfaul.com/haber?haber=30162 bu listeye göre ispanyada oynaması zor görünüyor sadece. Mesele sadece yurt dışı değil Okben örneğini de verdim. Tam yabancı serbestisi durumunda yurt dışına gitmek isteyen oyuncu önce kendi ülkesinde daha alt seviyede bir takımın kilit oyuncusu olacak o zaman. Hadi sizin dediğiniz gibi daha sıkı bir yerli kuralı gelsin. Şimdiki 5 yabancı ve onları dinlendirecek yedek Türk oyuncu kuralindan iyidir. Uzun bir süre EL EC şampiyonluğu gelmez bekleriz sorun değil. Oyuncularımiz kendilerine Avrupa'nın elit oyuncusu olma hedefini koyarlarsa o zaman takımlarımiz da bütçe artirimina gider Avrupa şampiyonu olma hedefi koyar. Herşey paşa oyuncularimizin gönlüne göre olur. Semih Erden gibi oyunculara kalırsa işimiz yanarız, Efes 2 sene zor dayandı adama. Yabancı oyuncuyu tamamen kaldıralım, küçük ama sevimli bir ligimiz olsun.
12-09-2017 20:55
bull bu arada alttaki yazı selim'e ait zannettim meğer semih'e aitmiş. selim benim yazdıklarımı üzerine alınmasın benim yorumum semih'e ithafen yazılmıştır.
12-09-2017 20:06
bull selim kardeş, iyi de sırbistan ab üyesi mi? karadağ ab üyesi mi? bosna-hersek ab üyesi mi? senegal, kongo gibi bazı afrika ülkeleri ab ülkesi mi? bu ülkelerden basketbolcular ispanya, almanya, italya ve fransa gibi ab ülkelerinin basketbol altyapı takımlarında dahi çok genç yaşlardayken yer bulabiliyorlar(örnek isteyen bir ara real madrid genç takım kadrosuna bakabilir). yani olay sadece ab üyesi olmakla/olmamakla alakalı değil ki? olay oralarda oynamayı istemeyle ve yine oralarda istenmeyle alakalı... bir sporcu gerçekten yetenekliyse, yeteneklerini oyununa yansıtabiliyorsa ve bu doğrultuda yurtdışına açılmayı da göze alıyorsa, kimse bu sporcunun milliyetine bakmaz. konuyu alakasız konularla çarpıtmasak artık? bir süredir sana özellikle dikkat ediyorum, hep aynı argümanları bir döngü misali durmadan buralara yazıp duruyorsun. bu doğru bir tavır değil bence.
12-09-2017 20:01
semih Türkiye avrupa birliğine girdi de ben mi duymadım ? sizce genç oyuncular parası az olduğu için mi Varese, Trento, Dinamo Sassari gibi takımlara gitmiyor? yoksa biz ab üyesi olmadığımız için, bu ülkelerde yabancı statüsünde oynayacaklarından dolayı mı bu takımlara gitmiyolar/gidemiyorlar? siz bir kulüp yöneticisi olsanız kendi ülkesinde oynamayan Türk oyuncuları alıp yabancı kontenjanınızı harcarmısınız? şu an avrupada oynayan Türkiyeden gitmiş tek oyuncu engin atsür o da almanya vatandaşı da olduğundan. iş sizin dediğiniz gibi değil. AB UYESI DEGILIZ.
12-09-2017 18:52
Gökhan CANTÜRK Selim Fenerbahçe'nin amacı basketbolcu finanse etmek değil ki. Şube olarak Avrupa'nın elit takımlarından biri olma hedefindeler. Türk oyuncuların bu hedefe gidecek kalitesinin olup olmaması oyuncuların sorunu. Bizim söylediğimiz açıkça şu: Türk oyuncularla yüksek hedefe gidebilmek için her yaşta her seviyede oyuncu yetiştirici bir ülke olmamız gerek. Maalesef öyle değiliz. Hedefleri de küçültmeyeceğimize göre, Türk basketbolcuları haketmedikleri takımın bencine mahkum kılan yarım yerli kuralını kaldıralım. Bunu yaparken altyapıyı güçlendirelim. Her seviyede oyuncu gelişimini sağlayalım. Oyuncuların takım hedeflerine uymasını sağlayalım, takımların oyuncu hedeflerine uymasını değil. Yerli kuralının en büyük mağduru Okben'dir. Saçmasapan yerli kuralı olmasaydı, Daçka listeyi doldurmak için Okben'i almayacaktı. Benchte 32 yaşında tecrübeli bir yabancı oturacaktı. Okben belki de hakettiği zaman ilk 5 oyuncusu olarak Daçka'ya gelecekti. Bunu görün artık.
12-09-2017 17:37
Yavuz Tuğrul Basketbolda oyuncu gelişiminin yaşı yoktur. Bazı oyuncu 18 yaşında yıldız olur, bazı oyuncu 30una yaklaştıkça şarap misali kalite kazanır. Gençlerimiz çürüyor vb. söylemler bana oldukça mesnetsiz geliyor. Yabancı sınırı bu hale geleli 2-3 yıl oldu olmadı. Öncesinde aldığımız verim neydi de şimdi ne olsun? 2001 ve 2010 yılları haricinde elle tutulur milli başarımız yok. Yani görüleceği üzere yabacı sınırı varken de herhangi bir istikrar tutturulabilmiş değil. Ayrıca kulüpler neden kendi menfaatlerine milli menfaatlerden daha az önem vermek zorunda olsun ki? Bu nasıl dikte edici bir bakış açısıdır? Bir oyuncu iyiyse milliyetine bakılmaz, her şekil oynatılır. Cedi Sırbistan vatandaşı mıydı da kaç senedir Efes'te en ciddi süreler alan oyunculardan bir tanesi oldu? Bazı hakikatleri çarpıtmaktaki ana sebep nedir gerçekten çok merak ediyorum.
12-09-2017 15:57
ariel Hastaya Acute Lymphoblastic Leukemia tanısı konmuş, ama Leblebici Mehmet Paşa hala kapı ve pencereleri kapatıp odayı ısıtarak hastayı tedavi edebileceğini zannediyor. Bu yöntemin başarılı olacağını düşünenlere söylenecek fazla bir şey yok, bu mantık karşısında (yani mantıksızlığın tavan yaptığı bu durumda) söylenebilecek tek şey var, ithal ikamesi kanunları varken yani Türkiye'de üretilen bir ürünün karşılığı ürünler ithal edilemezken Türk sanayisi ne durumdaydı bir baksınlar derim. Yabancı yasağı sadece Fenerbahçe ve Anadolu Efes'in ligden çekilip sadece Euroleague arenasında devam etmelerini getirir ki zaten yabancı yasağı gelmese de gelecekte bu olacak. Peki NBA ve Euroleague takımlarında oynayan oyuncuları nasıl alacaksınız Ulusal Takımlara, gücünüz yetiyor mu ? Gerçekten karacahil olmak ne kadar büyük mutluluk kaynağı, her şeyi biliyorlar :)))))))))))))))
12-09-2017 15:56
Refik Danişment Yahu ligde yabanci sinirini yine sinirsiz yap ama bir veya iki yerli oyuncunun sahada kalmasini sart kos iste herkes bu kuraldan tatmin olur diye dusunuyorum. Tabi ben suna eminim ki bu kural gelince cok buyuk bir degisim yasanmayacaktir. Cunku bizdeki asil sorun bir cok arkadasin da siyledigi gibi genc oyuncularin A takima gecis surecinde yasadiklari mental adaptasyon sorunudur. Bunun cozumunun oynatmaktan ibaret olmadigini gecmiste cok kereler gorduk. Oynayacak oyuncu yabanci mabanci dinlemez suresini kapar oynar. Cedi bu yuzden o yasta gayet iyi sureler alan bir oyuncu oldu ve simdi nba seviyesine ilk adimi da atmis oldu.
12-09-2017 14:50
suat yerli mali diye yabanci telefonlar yerine yerine yerli marka telefonlari tercih edelim hatta. cunku bazi arkadaslara gore vatanseverlik bunu gerektirir. haa vestel marka telefon bozuldu mu? hic sorun degil. telefonla konusmazsin ve kimse sana ulasamaz olur biter :) bence bu ulkede yabanci olan her seyi yasaklayalim da alttaki arkadasin gonlu hos olsun.
12-09-2017 14:30
selim Adam hasta, 40 derece ateşi var. Ama yattığı oda buz gibi, kapı pencere açık, cereyan yapıyor. Diyoruz ki, "yahu adam hasta, 40 derece ateşli, bari şu pencereleri biraz kapatın da, oda ısınsın." Karşıdan gelen yanıt, akıllara ziyan: "Madem sıcak sağlığı için gerekli, o zaman sıcak bir ülkeye gitsin!" Yerli oyunculara Avrupa'nın 2. 3. sınıf liglerini önerenlerin durumu işte tam da budur. Türk oyuncular mesela Portekiz, Bulgaristan, Romanya, Avusturya gibi ülkelerde "yıldızlaşacak", tecrübe kazanacak! Biz de burada yabancı oyuncuları finanse edeceğiz! Yabancı sınırlaması istediğimizde bu "müdahale" olacak, ama Türk oyuncuları alt liglerde oynamaya mecbur kılmak zorlama ve müdahale olmayacak! Ne çözüm ama :)))
12-09-2017 09:26
Önder Üst düzey sporcu yetiştirmede en başarılı olduğumuz dal Basketbol'dur...Futbolda Avrupa kökenli yerli oyuncularmız olmasa ciddi hiç bir başarı yakalayamazdık...Futbola yatırılan paranın yüzde 25 i Basketbola yatırılsa her sene finaller oynayan kadrolarımız olur...Birde ülkemizde spor kültürü oluşmadığı sürece her branşta İspanya, İngiltere, Almanya gibi nüfus olarak denk olduğumuz ülkelerle baş edemeyiz
11-09-2017 23:18
ariel Osmanlı döneminde bir Leblebici Mehmet Paşa varmış, ülkede ne zaman bir sorun yaşansa çözüm için görüşü sorulduğunda sadece "leblebiye narh koyun" dermiş. Yabancı oyuncu sayısının kısıtlanmasını isteyenler aynı bu Leblebici Mehmet Paşa gibiler. Aksine var olan sınırlamalar dahi kaldırılmalıdır, ve genç oyuncular çalışmayı, bu gün kazandıkları paranın dörtte birine, beşte birine hatta çok daha azına gidip Avrupa'nın 2. ve 3. sınıf liglerinde oynamalıdır. Devlet ise Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, belediye takımları gibi takımlarla liglerde mücadele edeceğine burada harcadığı yüz milyonlarca doları Üniversitelere spor bursu koyup, başarılı sporcuları sınavsız olarak üniversitelere alarak kurulacak bir üniversiteler arası lig ile oyuncu kaynağı sağlama yoluna gitmelidir.
11-09-2017 21:22
elit 4 numara barış hersek selim sana katılıyorum Barış Hersek bugün birilerinin gömmeye çalıştığı bir oyuncu olmaktan ancak yabancı kuralıyla kurtulabilecektir.
11-09-2017 19:22
Gökhan CANTÜRK Özetle: Ligdeki oyuncu kalitesinin ve sayısının, ligdeki yatırımlara göre yüksek olduğu ligler(Örn. Sırbistan), sürekli dışarıya oyuncu pompalarlar ve liglerinde de çoğunlukla kendi uluslarından oyuncular oynar. Böyle liglerde yabancı kuralına bile gerek yoktur. (Bogdanoviç'i almak istemeyen Sırp takımı yoktur değil mi :) Bizim gibi yatırımların oyuncu kalitesi ve sayısına göre yüksek olduğu liglerde ve takımlarda diyelim, sahada olma ve ya kadroda bulundurma açısından uygulanacak her yabancı kuralı hem takıma hem de oyuncuya zarardır. Bizdeki yarım yamalak uygulanan yerli oyuncu kuralı ise tam bir skandaldır. Yani oyuncuya denmektedir ki "Hadi senin de Fener'de oynayacağın yoktu ama sayemde..." Oysa aynı oyuncular Eurochallenge-Eurocup seviyesinde, Avrupa'nın herhangi bir takımının lideri olup, hakettikleri zaman Fener'e gelebilirler. Esas sorun budur.
11-09-2017 17:31
Gökhan CANTÜRK Merhaba, Selim Bey'in yaptığı tespit doğrudur ancak çözüm önerisi yanlıştır. Evet esas sorun ligimize yapılan yatırımların oyuncu kalitemize ve havuzdaki oyuncu sayımıza göre yüksek olması. Bu durumda başarı hedefleyen klüpler oyun sistemlerine uygun yabancı oyuncuları alıyorlar ve sırf federasyona verilen kağıdı doldurmak için Okben'i almak istiyorlar. Bu saatten sonra Fener'e Daçka'ya hedef küçült diyemezsiniz. Öyleyse esas problemi görmek lazım: yarım yamalak uygulanan yerli oyuncu kuralı. Melih'in Bilbao'da lider oyuncu, Okben'in PAOK'ta 25 dk. süre aldığını hayal edin. Kenan'ın daha aşağı bir ligde, daha güçsüz bir takımda lider oyuncu olduğunu. Tam rekabet ortamında kendilerini daha çok geliştireceklerdir. Ligimizde başarı hedefleyen klüplerde Türk oyuncuların dakikaları içler acısıdır. Çünkü federasyona verilen listeyi dolduruyorlar ve yabancı oyuncuların dinlenmesi için 5 dk süre alıyorlar.
11-09-2017 17:23
Tavernacı Kirkor Bir oyuncu iyi ise o oyuncunun nilliyetine kimse bakmaz. Cedi nasil Efes'te ciddi sure alabildiyse bunu basarabilmek icin diger oyuncularin da onune kimse engel koymayacaktir. Kulupler neden sirf milli takim gelissin diye zenofobik bir yapilanmaya maruz birakiliyor? Kulupler basketboku seven adami oynatir. Oyunvu yetistirmek bir zorunluluk degil tercih meselesidir. Bir spor dalini milli mucadele meselesine evriltmek zaten apyri bir gariplik. Basketbol ulkesi degiliz diyip ekonomik yaptirimlari basketbolda yapalim diyenler, is futbola gelince tam tersi bir tutum icerisine giriyorlar.
11-09-2017 15:01
selim Rekabet konusunu da fetiş haline getirmemek gerek. Rekabet eşit koşullarda olursa verimli sonuç alınabilir. Genç Berk; Sloukas, Dixon ya da Wanamaker ile nasıl rekabet edecek? O zaman başka takıma gitsin, tamam... İyi de koca FB'nin basketbolumuza katkısı ne o zaman? Sloukas, Dixon, Wanamaker, Antiç, Vesely, Datome, Melli, Gduric, Thompson, Nunnaly,Kalınıc... Buna karşılık sadece 4 Türk oyuncu: Sinan, Melih, Egehan, Barış... Basketbolcunun mililiyetinin zerre kadar önemi olmamalı, iyi alan takımda yer alır, tamam... Ama o zaman kimse ulusal takımla katıldığımız turnuvalarda "iyi mücadele ettik, ama tecrübesisiz" diye ağlayıp zırlamasın. Tecrübe bakkaldan alınmıyor. Seyrederek tecrübe kazanılsaydı, inekler makinist olurdu :)
11-09-2017 12:17
selim Biz bir basketbol ülkesi değiliz. Oyuncu yetiştiren ülke, basketbol ülkesidir bana göre... Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Litvanya, Yunanistan, Fransa, İspanya... bu ülkeler oyuncu ihraç ediyor. Hem NBA'e hem de diğer Avrupa ülkelerine... Biz ise basketbolcu ithal eden bir ülkeyiz. Üstelik, bu alanda gelişmemiş bir ülke... O zaman ekonomideki o kural sporda da geçerli: Gelişene kadar pazarını koruma altında tutacaksın. Bu, mutlak anlamda dünyadan yalıtılmak değil. Ama bugün sadece basketbolda değil, futbol, voleybol, atletizm gibi sporlarda Türkiye yabancı işgali altındadır. Tıpkı Türk ekonomisinin yabancı malların açık pazarı olması gibi... Bu koşullarda oyuncu yetiştirecek ve geliştirecek sağlıklı ve kalıcı bir yapı kurulamaz da yaşatılamaz da... İşin özü budur, bence...
11-09-2017 11:30
BoyaliKuş Oyun kurucu sorunu mu? Çözüm kolay. Devşiririz olur biter....
11-09-2017 10:26
BoyalıKuş Oyuncu yetiştiremiyoruz. Yabancı sınırlaması olsa da yetiştiremeyeceğiz. Çünkü eğitim sistemimiz sakat. Oyun kurucu dediğin inisiyatif alabilmeli. Bu da gençken hata yapma özgürlüğü olmalı anlamına geliyor. Biz de eğitimde böyle bir yaklaşım var mı ki? Boşuna nefes tüketmeyin arkadaşlar, sorun temel zihniyette, eğitim sisteminde. Basketbolda niye farklı bir sonuç bekliyorsunuz ki?
11-09-2017 10:24
kadir ya böyle saçma sapan yorumlar yapmayın allah aşkına .... şu takımda adam gibi oynayan 3 kişi vardı kenan cedi ve melih 3 ü de klüp takımlarında oynuyor... furkan aldemir daçkada; göksenin sinan gs de ; sertaç-erkan bjk de oynamıyor mu ? oynuyor eee daha ne istiyorsun ?
11-09-2017 10:18
Davut Tatar Sorun süreden ziyade bir gelenek oluşturamamak. Planlı progmamlı ve istikrarlı olamayan bir ülkede bunun böyle olmasına çok şaşırmamalı. Doğan Bey'in iyi niyetinden zerre şüphem yok fakat ülkemizde durum bu şrkilde olduğu sürece yerlilere ligde her maç kemiksiz 40ar dakika da süre verilse çok bir şeyin değişmeyeceği ortadadır. Yetenekten yana sıkıntı yok. Sıkıntı, işin eğitim tarafında...
11-09-2017 09:58
Gönül Adamı selim bence ligdeki yabanci siniri kalkmayacaksa bile belli bir sure en az bir adet yerli genci ligde atiyorum en az yirmibes dakika sahada tutma kurali getirtilebilir. Boylece hem yabanci siniri istemeyenler, hem de genc oyuncularin gelisimi adina kaygi duyanlar ortak bir paydada bulusmus olurlar.
11-09-2017 09:52
Demircan Giresun'da harikalar yaratan Okben neden ilk fırsatta oynayamayacağı takıma gitti peki. Bunu da sorgulasak ya. Hazır parayı görünce oynadığı dakikaları satanlarla ne kadar ilerleyebilirsin. Oynamak için savaşacaksın mücadele edeceksin. Sadece yeteneğine güvenmeyeceksin. Fenerde kenarda durur Melih , çünkü yeterince iyi bir oyuncu değil. Bu kapasitesi sınırlı takımda elbette oynar sayı da atar ama Melih'in as oynadığı takım da böyle son sekize kalmadan elenir. Bütün güçlü takımlara kaybeder. Melih Bogdanovic ile kendi takımında eşit şartlarda mücadele edemezse milli takımda da edemez. Torpille kontenjanla yerli oynattın diyelim peki Melih milli maçlarda Bogdan'ın karşısına çıkınca napacak , bu sefer kimden torpilli olacak. Oyuncular çalışacaklar , daha çok çalışacaklar. Obradovic takımın en çok çalışan iki oyuncusu Bogdan ve Datome dedi nedne Melih değil?
11-09-2017 09:29
Ersöz Sayın Hakyemez,yenilginin şereflisi bizim gibi kendini avutmaya çalışan ülkeler için geçerlidir.
11-09-2017 09:20
tansel ünsal Selim kardeş, İsyanını en iyi anlayanlardan biriyim belki de ama sanki oyuncular silah zoru ve menejer zoruyla takım seçiyorlar gibi algılanıyor yazınızdan. Oysa ki Okben Giresun'da kalsa bugün belki de milli takım kadrosunda olacaktı.Elbette ki Efes,FB,Daçka,GS de oynamak havalı geliyor olabilir ama şöyle hayal et. Göksenin Trabzon'da, Melih Uşak'da,Semih Büyükçekmece'de,Balbay Telekom'da,Ege Arar Karşıyaka'da vs.vs. olmuş olsa sizce daha dinamik bir yapıları olmaz mıydı? Kendileri de biliyor bunu...Tercih onların kardeşim, parayı değil kariyeri düşünmek onların işi.saygılar
11-09-2017 07:46
rim Sayın Hakyemez, neden "liglerimizde" süre almak zorundalar. Cedi ve Furkan'ın NBA'deki koçlarına "oynatın" baskısı yapamazsınız da o yüzden sanırım. Oyuncularımızı yurtdışındaki rekabete, içeride rekabetin seviyesini düşürerek hazırlama fikri gerçekten dahiyane. Bütün herşey kafada bitiyor, her zaman ki gibi hastalığı değil, semptomu ortadan kaldırma çabası var. Semptom ortadan kaldırılınca hastalık tedavi edildi sanılıyor.
11-09-2017 05:02
selim "Pota dibine en az iki oyuncu gerekiyor." Neden yetiştiremiyoruz peki? "Oyun kurucu bölgemiz yetersiz ve eksik." Neden yetiştiremiyoruz peki? Ya da yetiştirdiklerimizi neden başarılı kılamıyoruz? Onun yanıtını da Sayın Hakyemez 3. maddede vermiş: "Milli Takımımızı teşkil eden oyuncularımız Liglerimizde muhakkak süre almalı." Furkan, NBA'den kontrat alabilecek kadar iyi bir oyuncu, ama Efes'te kendine yer bulamıyor, patlamayı Banvit'te yapıyor. Melih, Cedi'den sonra takımın en skoreri, ama FB'de bench'e mahkum...Berk, Okben Tolga neden mili takımda yok? Okben Giresun'da harikalar yaratıyordu, ama Blatt'ın Daçka'sında benche mahkum edildi. Bu kafayla başarı zor...
10-09-2017 23:18

Yorum Yazın


Tweetlerimiz